گفتگو با مادر در‌ددیده‌ای که جنازه سه پسر جوانش را تسلیم گرفت

گفتگو با مادر در‌دیده‌ای که جنازه سه پسر جوانش را تسلیم گرفت

نامش شیماست و در یک خانه کرایی فرسوده در گوشه‌ای از کابل زندگی دارد. با اولین نگاه، سوز و درد عمیق را می‌توان در چهره معصومش دریافت. مادر درددیده‌ایست که جنازه سه پسر جوانش را در یک روز تسلیمش کردند. فقر و بیکاری پسرانش را واداشته بود که به صفوف اردو پیوسته در ناامن‌ترین نقطه کشور به ماموریت جنگی بروند.

محمد ظاهر ۲۹ ساله، محمد حفیظ ۲۲ ساله و محمد جاوید ۲۰ ساله به تاریخ اول دلو ۱۳۹۵ در نتیجه حمله طالبان بر پوسته شان در ولسوالی میوند کندهار کشته شدند.

تظاهرات عليه كنفرانس امنيتى ناتو در شهر مونشن آلمان

 هواداران حزب همبستگی افغانستان درتظاهرات عليه كنفرانس امنيتى ناتو در اروپا

شهر مونشن مانند سالهاى قبل شاهد دو رويداد مهم جهانى در عين حال در تضاد با هم بود. اول اينكه كنفرانس ساليانه نام نهاد امنيتى ناتو كه تاريخ ١٧-١٩ فبرورى در هوتل بايريشز هوف مقر هميشگى كنفرانس متذكره با شركت سران ١٢٥ كشور داير شد. اشرف غنى دست‌نشانده غرب و بخصوص امريكا نيز درين كنفرانس شركت داشت. ظاهراً اين نشست بنام كنفرانس امنيتى نامگذارى شده است كه گويا كشورهاى عضو ناتو به سركردگى امريكا براى صلح جهانى گرد هم آمده و با ماشين نظامى ناتو امنيت جهان را تامين مي‌كنند، ولى واقعيت‌هاى پشت پرده اينست كه كشورهاى امپرياليستى بخاطر اشغال و تسلط بر ممالك بيشتر كه ذخاير نفتى، مواد خام و انرژى دارند، گرد هم جمع شده روى استراتيژى و نحوه دست‌يابى به اين كشورها بوسيله جنگ را ارزيابى می‌كنند.

درواز غرق بینوایی، روشنفکر مرتجع‌اش درگیر منازعات قومی

انتقال مواد از راه های دشوارگذر توسط اسب در منطقه راغ‌های بدخشان

درواز منطقه سرحدی از ولایت بدخشان است که شامل ولسوالی های ماه‌می، نسی، شکی، کوف و خواهان می‌شود. کوهستانی بودن و نداشتن سرک باعث می‌شود که مدت شش ماه در سال به علت یخبندان و برفباری سنگین ارتباط این مناطق با فیض‌آباد قطع ‌گردد.

فقر، بدبختی و وحشت در ولسوالی شیرین تگاب فاریاب

فقر، بدبختی و وحشت در ولسوالی شیرین تگاب فاریاب

در جریان کمپاین‌های انتخاباتی، اشرف غنی وعده داده بود که فاریاب را به یک مرکز تجارتی و سرمایه‌گذاری و گدام زراعتی افغانستان بدل خواهد کرد. او در یک سخنرانی خود گفت: «ولایت فقیر و غریب فاریاب را با اقدام در راستای رشد تجارت، زراعت و استخراج معادن آن، به ولایت غنی تبدیل می‌کنیم.» اما با رویکار آمدن دولت وحشت ملی، این ولایت به یکی از بدبخت‌ترین و جنگزده‌ترین ولایات بدل شد و از آنهمه وعده‌های چرب تنها جنگ و کشتار و حاکمیت جنگسالاران بر مردمش اعطا گردید و بس.

جنگسالاران بلخ، چپاولگران زمین‌های دولتی

جنگسالاران بلخ، چپاولگران زمین‌های دولتیاز راست به چپ: عبدالودود کوشککی (فعلا قومندان امنیه ولسوالی بلخ می‌باشد.)، حاجی محمد شفیع (قومندان امنیه شهرک بندری حیرتان) و امیر گل که توسط اوباشان مسلح قومندان ودود به قتل رسیده است.

حدود ۹۶۰ جریب زمین فارمی در مربوطات ولسوالی دهدادی در جوار بلاک‌های ساحه رهایش فابریکه کود و برق مزار موقعیت دارد که از گذشته‌ها ملکیت فارم زراعتی ریاست زراعت بوده است. زمین متذکره میان سه تن از قومندانان جمعیت هریک حاجی محمد شفیع (قومندان امنیه شهرک بندری حیرتان)، قومندان حسن خاصه‌پز و عبدالودود کوشککی که فعلا قومندان امنیه ولسوالی بلخ می‌باشد، تقسیم گردیده و همه‌ساله حاصلات آن را صاحب شده پول هنگفت عاید شان می‌شود.

دمی با مغاره‌نشینان در بامیان فراموش‌شده

مغاره‌نشینان بامیانی

در ۲۰ جدی ۱۳۹۵، روز‌های بسیار سرد زمستانی، دیداری با خانواده‌های مغاره‌نشین بامیانی داشتیم که اندکی دورتر از پیکره‌ بزرگ صلصال زندگی می‌کنند. هرچند، اکثر مردم بامیان فقیر و نادار اند اما مغاره‌نشینان را می‌توان نماد بینوایی مردم بامیان دانست.

دادخواهی برای خون کارگران معدن زغال‌سنگ کرکر

کارگران معدن زغال‌سنگ کرکر
حسین ولد صفدر و حنیف ولد بهمن‌علی

به تاریخ ۱۷ جدی ۱۳۹۵ در ساعت ۱ بعد از ظهر، افراد نقاب‌دار در ولسوالی تاله و برفک بغلان بر موتر حامل کارگران معدن زغال سنگ کرکر حمله نمودند که در نتیجه ۸ کارگر کشته و ۳ تن دیگر زخمی شدند.

۱۸ کارگری که به‌خاطر لقمه نان از ولایت دایکندی با کار شاق در این معدن تن داده بودند، حین برگشت جهت دیدار خانواده‌‌‌های شان، در منطقه پل اناردره ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان موتر حامل شان توسط ۶ فرد نقاب‌دار که خود را مربوط داعش معرفی کرده بودند، توقف داده شده و به جرم هزاره و شیعه بودن مورد رگبار قرار گرفتند. در این جنایت هولناک ۸ تن هموطن ما جان دادند که شهرت شان قرار ذیل است:

وضعیت رقتبار بی‌جاشدگان بغلان در کمپ سخی مزار

وضعیت رقتبار بی‌جاشدگان بغلان در کمپ سخی مزار

۱۳۹۵، سال سخت و مرگباری برای مردمان سرزمین ما است. جنگ و ناامنی در بیش از ۲۵ ولایت قربانیان زیاد از مردمان ملکی گرفت و هزاران خانواده را مجبور به ترک خانه و کاشانه شان ساخت.

باشندگان مناطق جنگی برای نجات جان شان، از همه دار و ندار خود دست کشیده و به ولایت‌های همجوار و کابل پناه برده‌ و در وضعیت بسیار بدی به سرمی‌برند. در قندهار، بی‌جاشدگان در این فصل سرما در کنار سرک می خوابند و در کابل هم در دشت خیمه افراشته‌اند. اما تاسف در این است که باوجود سرازیرشدن میلیاردها دالر، دولت مافیایی بی‌پروا از کنار شان می‌گذرد.

جوانان یکه‌ولنگ با شمع‌افروزی یاد شهدای ۱۹ جدی را گرامی داشتند

جوانان یکه‌ولنگ با شمع افروزی یاد شهدای ۱۹ جدی را گرامی داشتند

منار و میدان شهدای یکه‌ولنگ رونمایی شد و با استقبال وارثان شهدا و جمع وسیعی از مردم روبرو گردید. در شب ۱۹ جدی، جمعی از بازماندگان و جوانان اعم از پسر و دختر گرد هم جمع شدند و با سپاس و قدردانی از «حزب همبستگی افغانستان» با روشن کردن شمع در اطراف منار و مقابل اسامی شهدا یاد جانباختگان قتل‌عام را گرامی داشتند.

محفل رونمایی منار یادبود شهدای قتل‌عام یکاولنگ

محفل رونمایی منار یادبود شهدای قتل‌عام یکاولنگ

۱۸ جدی ۱۳۹۵ (۷ جنوری ۲۰۱۷): «حزب همبستگی افغانستان» شاخه بامیان و خانواده‌های قربانیان به مناسبت شانزدهمین سالروز شهادت صدها هموطن ما بدست طالبان ددمنش در یکاولنگ بامیان، طی محفلی منار یادبود قربانیان این جنایت را رونمایی نموده و از آنان بزرگداشت به عمل آوردند. در این محفل جمع وسیعی از بستگان قربانیان، مردم یکاولنگ، ورس، پنجاب و مرکز بامیان اشتراک نموده بودند. این منار در محل قتل‌عام اعمار شده و اسامی قربانیان نیز در دیوار کنار منار درج گردیده است.

روزنامه گاردین: پیرم‌قل با پول «سی.آی.ای» جنایت روا می‌دارد

روزنامه گاردین: پیرم‌قل با پول «سی.آی.ای» جنایت روا می‌دارد

روزنامه «گاردین» انگلستان به تاریخ ۶ جدی ۱۳۹۵ (۲۶ دسامبر ۲۰۱۶) از جنایت‌کاران محلی افغان را که با پول سی.آی. ای حمایت مالی شده به نقض گسترده حقوق بشر دست می‌زنند گزارش داده است که در آن پیرم‌قل به مثابه جنایتکارترین چهره در سمت شمال نامبرده شده است. پیرم‌قل از قوماندان‌های تنظیمی در ولسوالی رستاق تخار است که جنایات، خیانت‌ها، آدمکشی‌ها و آدم‌ربایی‌هایش بارها از طریق سایت «حزب همبستگی افغانستان» و دیگر نشریات انعکاس یافته است.

مردم عام، قربانیان اصلی جنگ طالبان و دولت در بدخشان

خانواده فقیر در بدخشان

از زمان جابه‌جایی طالبان در بدخشان، مردم این ولایت روزگار تیره‌ای از سر می‌گذرانند. ظلمت بر زندگی بخور و نمیر شان مستولی گردیده و برعلاوه ستم جنگسالاران و طالبان، اکنون جغد مرگ، قحطی، گرسنگی، انفجار، انتحار و دربدری هر لحظه حیات آنان را تهدید می‌کند.

حکایات فراوانی موجود اند که در جنگ، طالبان در این ولایت در آستانه شکست و نابودی کشانده شده‌اند ولی با فرمان مقامات بلندپایه دولت، عملیات متوقف گشته امر عقب‌نشینی داده می‌شود. حتی در صورت سرپیچی، نظامیان مورد حمله هوایی قرار گرفته‌اند.

درد و بی‌کسی بازماندگان فاجعه مسجد باقرالعلوم

درد و بی‌کسی بازماندگان فاجعه مسجد باقرالعلوم

به تاریخ اول قوس ۱۳۹۵ (۲۱ نوامبر ۲۰۱۶) گروه وحشی داعش مراسم مذهبی هموطنان ما را در مسجد باقرالعلوم کابل مورد حمله انتحاری قرار داد که منجر به شهادت ۵۶ تن و مجروح شدن دهها تن بیگناه دیگر گردید.

چند روز قبل با چند خانواده‌‌ای که عزیزان شان را درین حادثه دلخراش از دست داده اند دیدار نمودم که آنان در ضمن لیست کامل قربانیان را نیز در اختیارم قرار دادند.

زندگی مشقت‌بار مهاجران برگشته از پاکستان

زندگی مشقت‌بار مهاجران برگشته از پاکستان

جمعی از مهاجران برگشته از پاکستان در منطقه آبی کاریز پلچرخی کابل تحت شرایط مشقت‌باری زندگی دارند. در طول سه ماه گذشته ده‌ها خانواده مهاجر درین منطقه آمده اند و در هوای سرد زمستان با صدها مشکل مصروف ساختن سرپناهی برای خود اند.

دیدن چهره های پریشان زنان، دستان ترکیده کودکان و حالت فقرزده و مغموم آنان قلب هر انسان بااحساس را به درد می‌آورد. این خانواده‌ها اکثرا در خیمه‌ها و یا اتاقک‌های گلی که بوی نم و رطوبت از دور به مشام می‌رسد زندگی سختی را می‌گذرانند. اطفال شان از درس و مکتب دور مانده و از بام تا شام مصروف کارهای شاقه ساختمانی، جمع‌آوری زباله، آب آوردن از فاصله های دور و غیره اند. در این منطقه فقط چند خانه چاه آب دارند و متباقی همه روزه برای بدست آوردن آب راه درازی می‌پیمایند.

پوسیدگی «روند سبز» در ولسوالی رستاق

روند سبز

بعد از اشغال افغانستان توسط امریکا و دیگر کشورهای غارتگر، مرتجع‌ترین و جاهل‌ترین افراد ریش، لنگی و پکول شانرا دور انداخته، یک شبه «دموکرات»، «مدافع حقوق زن» و... شدند و با ایجاد حزب، نهاد، انجمن و... کوشیدند گذشته‌ی ننگین شانرا از اذهان مردم پاک نمایند. اما هیچ شیادی نتوانست اینان را پاک سازد و بوی گند و چتلی نهادهای به اصطلاح دموکراتیک و «مدنی» شان هنوز هم از هرسو بالاست.

یکی از شهکاری های «روند سبز» متعلق به امرالله صالح این «جاسوس باافتخار»(۱) در رستاق را مشت نمونه خروار تقدیم می‌کنم تا با نشر این داستان تلخ، خوانندگان بتوانند به چهره واقعی این روند سیاه بیشتر آشنا شوند که فریب این عوام‌فریبان را نخورند.


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org