SHARE
"هیچ‌ وقت درخت پرثمر استقلال و آزادی بی‌آشامیدن خون، بارور و برومند نشده است و من هزار بار بیشتر ترجیح می‌دهم که در راه استقلال و آزادی و آسایش مردم کشته شوم تا مانند عجزه در رخت‌خواب بیماری جان بسپارم."
علی اکبر دهخدا


شهید عبدالخالق قهرمان راستین وطن ماست

نامه الکترونیک
شهید عبدالخالق قهرمانی ملی مردم ما

نشر دوباره

عبدالخالق فرزند مولاداد هزاره یکی از قهرمانان واقعی کشور ماست که ٧٩ سال قبل از امروز با نشاندن گلوله به قلب سیاه نادر شاه غدار، جانش را فدا کرد اما مردم را از مظالم یکی از پلیدترین شاهان کشور نجات بخشید.

او در سال ۱٢٩۵ (١٩١٦) در یک خانواده روشنفکر و فقیر چشم به جهان گشود. پدر خالق، فرد تعلیم یافته و آزادی‌خواه بود و به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و روسی تسلط نسبی داشت چون سفرهایی به همراهی غلام‌نبی خان چرخی به اروپا داشت. اين سفرها به مولاداد زمینه‌ا‌ی بود تا اندیشه‌ و آرمان‌هایش را بارورتر سازد. او فرد پرشور و سیاسی بود و علاقه خاص به جریان‌های مترقی و دموکراتیک داشت. به همین علت در رشد و سمت‌دهی عبدالخالق نیز سعی زیادی می‌نمود.

خانواده خالق به نهضت امانی علاقه مفرط داشت زیرا امان‌الله خان، شاه وطندوست افغانستان طی فرمانی بار کنیزی و غلامی را از دوش مردم ستم‌دیده دور کرد که این امر باعث محبوبیت وی بین طبقات ستمکش گردید. خالق که از ملیت رنج‌دیده هزاره بود، مزه تلخ فقر و ستم را با تمام وجود تجربه نموده بود و مالامال از کینه عمیق در برابر عاملان تیره‌روزی ملتش بود.

ادامه مطلب...

تنبیه بحث‌برانگیز چهار دانش‌آموز افغان در ایران

نامه الکترونیک

منبع: خبرگزاری هرانا، ۲۵ قوس ۱۳۹۳

شاگردان افغان در ایران

خبرگزاری هرانا – چهار دانش‌آموز افغان در یکی از مدارس شهرستان پاکداشت در استان تهران از سوی معلم خود به شکلی «تحقیرآمیز» تنبیه شدند.

به گزارش هرانا، روزنامه شهروند روز سه‌شنبه ۲۵ آذر گزارش داد که «حمید، مرتضی، یاسین و محمدرضا» چهار دانش‌آموز افغان هستند که «معلمشان آن‌ها را به دلیل نداشتن کتاب، مجبور کرده که به سرویس‌های بهداشتی مدرسه بروند و دستشان را در سنگ توالت دستشویی فرو کنند.»

این چهار دانش‌آموز در کلاس سوم یکی از مدارس پاکدشت که ویژه افغان‌هاست، درس می‌خوانند.

ادامه مطلب...

صلح و ادبیات نوبل، جوایز آلوده و رسوا

نامه الکترونیک
کارتون جایزه نوبل

الفرد نوبل، کیمیادان سویدی صاحب کارخانه اسلحه‌سازی بود که در زمان حیاتش اختراعات زیادی را در این زمینه به ثبت رسانید و مشهورترین آن اختراع داینامیت است که انسان‌های زیادی را به کشتن داد. در سال ١٨٨٨ یک روزنامه فرانسوی به اشتباه خبر مرگ او را پخش نموده، نوشت: «فرشته مرگ مرده‌است، دکتر آلفرد نوبل، فردی که برای ایجاد راهی برای کشتن افراد بیشتر در زمان کمتر ثروتمند شده بود؛ دیروز فوت کرد.» این خبر نوبل را تکان داده خواست کاری کند که بعد از مرگ به نیکی یاد شود. او در وصیت‌نامه‌ای که به تاریخ ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵ نوشت، بخشی از سرمایه خود را برای جایزه‌ سالانه در پنج رشته اختصاص داد.

ادامه مطلب...

پس‌پرده داستان دستکاری‌شده ریزه‌گل

نامه الکترونیک
ریزه‌گل

از چندی بدین سو شجاعت خانم ریزه‌گل در مطبوعات و رسانه‌های وابسته و دولتی به‌مثابه سوژه ناب در حال چرخش و اغفال اذهان همگانی شده‌است. به همین سبب یکی از اعضای «حزب همبستگی افغانستان» در فراه این جریان را از نزدیک تعقیب کرده و گزارش موثقی از جریان واقعه برای نشر فرستاده‌است. اینک ما جهت آگاهی بیشتر خدمت هموطنان خویش تقدیم می‌کنیم.

ریزه‌گل دختر شاه باران اصلا از ولایت نیمروز می‌باشد. شوهر او به نام عبدالستار، فعلا مسکونه گنج آباد-بالابلوک که بر علاوه ریزه‌گل یک خانم دیگر نیز در قید نکاح خود دارد. ستار یک آدم معامله‌گر و جاسوس دوطرفه بین طالبان و دولت بوده و از این راه امرار معاش می‌کند. چندی قبل ستار با یک قومندان طالبان به اسم لالی بچه ظاهر کوږ مغزی، وارد معامله می‌گردد. لالی قبلا با دولت بود و در اصل از مردم اناردره‌ی ذهکن می‌باشد که سال‌هاست در بالابلوک مسکن‌گزین گردیده و در این منطقه خانه و زمین دارد. وی بیشتر به دزدی و غارتگری شهرت دارد تا طالب عقیدتی.

ادامه مطلب...

جو هیل: «زما لپاره وېر مه کوۍ، خلک مبارزی ته چمتو کړۍ!»

نامه الکترونیک
«دا څوک دی چی مرګ یی په انقلابی ترانو لمانځل کیږی او د تابوت په څنګ کی یی ګڼ شمیر ویرجن پاچایان او د دولتونو رهبران ګډون لری.»
د جوهیل په مردکیو سوري سوري جسد په هکله د یوی ورځپاڼې لیکنه
جو هیل

جو هیل د ۱۸۷۹ کال د اکتوبر په اوومه نیټه زیږیدلي او د ۱۹۱۰ کال د نوامبر په ۱۹ نیټه ومړ. جوهیل یو تکړه اهنګ جوړوونکی، ترانه لیکونکی، کارتونست او د کارګرې غورځنګ نومیالي لارښود وه چی ځان یی د زیارکښانو څخه د دفاع په لار کی قربانی کړ، د بی عدالتی او خپل‎سرۍ په وړاندی د یادګاری څلی په شان هڅکه غاړه د تل لپاره پاتی شو.

جو هیل د سویډن د ګاول په ښار کی زیږیدلی، اصل نوم یی جول هګلند وه چی امریکا ته تر مهاجرت وروسته یی په جوزف هیل استورم بدل کړ، پلار یی «الوف هګلند» د اورګاډې پټلۍ کارګر او مور یی «مارګریتا» لکه د نورو ښځو په شان د کور پالنه کوله.

پاتی برخه...

تحریف تاریخ توسط استعمارگران

نامه الکترونیک
تحریف تاریخ توسط استعمارگران
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Latuff

نامه‌ای از «جامعه‌ی زنان آزاد شرق کوردستان» به بخش زنان حزب همبستگی

نامه الکترونیک
زنان مبارز پژاک

به زنان مبارز راه آزادی،

پشتیبانی از خلق کوبانی و هم‌صدایی خلق افغانستان و مخصوصا زنان مصمم، بااراده و مبارز که در شهرهای مختلف با روحی سرشار از شور انقلابی به میدان‌ها آمدند و نفرت و انزجار خود را از نظام سرمایه‌داری جهانی و مزدوران آنان که داعش و استعمارگران منطقه می‌باشند، نشان دادند. این هم‌صدایی از طرفی ما را به وجد آورد و از طرفی دیگر همبستگی و روح آزادی‌خواهی خلق‌ها و زنان را به ما نشان داد و پیامی نیز به نظام سرمایه‌داری جهانی و استثمارگران بود که روح آزادی و مقاومت در میان خلق افغانستان و زنان این دیار زنده و پویاست. این نیز ما زنان کورد را بیش از پیش به مبارزه و تلاش جهت کسب آزادی دلگرم‌تر نمود. زنان کوبانی که اکنون سمبل مبارزه بر ضد هر نوع نظام ضعیفه‌سازی و به بردگی کشاندن زنان و سرزمین‌های شان می‌باشند برای همه‌ی ما زنان خاور میان مایه‌ی افتخار می‌باشند. ما زنان کورد نیز به زنانی همچون شما که صدای آزادی‌خواهی خود را بلند کرده و از مقاومت کوبانی پشتیبانی می‌کنید، می‌بالیم.

ادامه مطلب...

فضل‌‌الرحمن اوریا، روشنفکری که به منجلاب غوطه زد

نامه الکترونیک

«من شک ندارم که روشنفکر متعلق به طرف ضعیف و بی‌نماینده است.»

ادوارد سعید
فضل‌الرحمن اوریا

یکی از مشخصات فضای حاکم سیاسی طی بیش از یک دهه حضور امریکا و نوکرانش در افغانستان، آلوده‌شدن جمعی از روشنفکران کشور است. دالر و مقام، دام‌هایی بود که تعدادی از مدعیان دموکراسی و عدالت را به آسانی در کامش فرو برده از وجدان انسانی تهی و به زایده‌های بی‌مقدار پلیدترین، ضدمردمی‌ترین و ارتجاعی‌ترین عناصر و نیروها بدل نمود.

فضل‌‌الرحمن اوریا یکی از این قماش افراد است که در اوایل اشغال افغانستان توسط امریکا، نشریه‌ای به نام «مشعل دموکراسی» انتشار می‌داد و با قاطعیت تمام علیه جنگسالاران جنایت‌کار و حاکمیت‌ خونبار شان می‌نوشت و صدای مردمش گشته بود. اما وی به زودی ذوب شده، در گندیده‌ترین گوشه منجلاب غوطه‌ور گشت.

ادامه مطلب...

«جزیره داوسون ۱۰»، فلمی از خاطرات یک زندانی دیکتاتوری پینوشه

نامه الکترونیک
جزیره داوسون ۱۰

به تاریخ ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ کودتا نظامی‌ای مطابق نقشه سی.آی.ای در شیلی صورت گرفت که منجر به سرنگونی دولت منتخب و دموکراتیک سالوادور آلنده و به قدرت رسیدن دیکتاتور فاشیستی به نام آگوستو پینوشه شد که پیامد آن مستولی شدن جو خفقان و ترور و وحشت در آن کشور بود. بعد از رویکار آمدن نظامیان وابسته به امریکا در شیلی، اعضای کابینه آلنده دستگیر و در اردوگاه کار اجباری جزیره داوسون (جزیره‌ای در جنوب شیلی) زندانی شدند. وزیر داخله، معاون وزیر داخله، وزیر دفاع، وزیر امور خارجه، وزیر معادن، وزیر اقتصاد و دبیر مطبوعات از جمله این زندانیان بودند.

«جزیره ۱۰» نام مستعاریست که از سوی نظامیان پینوشه بر سرجیو بیتار (Sergio Bitar)، وزیر معادن دولت آلنده، در زمان حبس‌اش تحمیل گردیده بود. سرجیو از تجربیاتش در طول حبس کتابی نوشت که فلمنامه فلم «جزیره داوسون ۱۰» (Dawson Isla 10) نیز براساس این کتاب استوار است. این فلم با کارگردانی «میگل لیتین» (Miguel Littín) ساخته و در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۹، درست ۳۶ سال پس از روزی که دولت مترقی آلنده توسط پینوشه با همکاری دولت امریکا سقوط داده شد، انتشار یافت.

ادامه مطلب...

شماره بیست و پنجم ماه‌نامه همبستگی به نشر رسید

نامه الکترونیک

شماره بیست و پنجم «همبستگی غږ»، ماه‌نامه «حزب همبستگی افغانستان»، در ۵۶ صفحه به نشر رسید.

در این شماره درمورد بی‌سوادی سیاسی، علت حمایت از پیکار عادلانه کوبانی، اختلاس در گمرک‌ّ‌های تحت مدیریت عمر زاخیلوال و تاریخچه جنایت‌بار «یو.‌ایس.اید» بخوانید:

در تمامی جوامع استبدادی و عقب‌مانده، ستمگران حاکم می‌کوشند با تبلیغات و حیله و نیرنگ مردم را از دخیل‌شدن در سیاست برحذر داشته، آن را چیزی موهوم، خطرناک و مربوط به یک گروه بخصوص جامعه معرفی کنند. در گذشته حکام افغانستان تلاش نمودند که برای کور و کر نگه‌داشتن ملت، آنان را از سواد بی‌بهره سازند. اما حال که دیگر مردم به ارزش سواد پی برده به هرصورتی می‌خواهند درس بخوانند، دولت ضدملی تلاش می‌ورزد که جوانان را در بی‌سوادی کامل سیاسی غرق نموده با هزار خدعه آنان را از واردشدن در عرصه سیاست آگاهی‌بخش و روشنگر برحذر دارند. حتا کرزی چند سال قبل در یک سخنرانی‌اش، جوانان پوهنتون‌های کشور را هشدار داد که نباید سیاسی شوند.

ادامه مطلب...

نامه‌ای از فرزاد کمانگر: من يک معلم می‌مانم و تو يک زندانبان

نامه الکترونیک
فرزاد کمانگر

فرزاد کمانگر، معلم مبارز و شرافتمند کورد بود که به جرم مخالفت با رژیم پلید آخندی در ایران به تاریخ ١٩ ثور ۱۳۸۹ همراه با چهار هم‌زنجیر دیگرش اعدام گردید. نامه‌های او که از سلول زندان برای شاگردان و مردمش نوشته، همه الهام‌بخش و سرشار از روحیه آزادگی و استقامت اند، که از لابلای آن‌ها شخصیت فرزانه و تعهد عمیق او نسبت به مردم دربند و ستم‌دیده‌اش را می‌توان درک کرد. ما یکی از نامه‌های این انسان بزرگ و انقلابی را به نشر می‌رسانیم تا باشد با سرمشق قراردادن عزم و جان‌نثاری و آگاهی وی،‌ شاهد ظهور فرزاد کمانگرهای رسالتمند در افغانستان دربند خود باشیم.

به تمام خوانندگان سایت همبستگی، بخصوص جوانان، توصیه می‌گردد که سایر نامه‌های زنده‌یاد فرزاد کمانگر را در سایت رسمی‌اش بخوانند.

ادامه نامه...

حقوق بشر، تخته بازی امریکا و دیگر کشورهای اشغالگر

نامه الکترونیک
حقوق بشر، تخته بازی امریکا و  دیگر کشورهای اشغالگر
کارتونیست: ز.ب. ZB

جزییات غم‌انگیزترین حادثه در تاریخ ورزش افغانستان

نامه الکترونیک
تیم هاکی افغانستان

یکی از غم‌انگیزترین حوادث تاریخ ورزش افغانستان کشتار داعش‌وار اعضای تیم ملی هاکی افغانستان توسط بشیر بغلانی (سمت والی فراه و بغلان را به‌ عهده داشت و در ۲۰۰۷ بنابر سکته قلبی مرد.) از باند جنایت‌کار گلبدین در سال ١٩٨٠ است. در این ماجرا از میان ٢٤ ورزشکار فقط پنج تن جان به سلامت بردند و باعث تار و مار شدن تیم هاکی شد که تا امروز دوباره سر بلند نکرد. دولت مزدور روس در آن زمان خواست از این حادثه سود تبلیغاتی برد، بناً آن را به‌صورت ناقص و تحریف‌شده انعکاس داد اما واقعیت اسفناک آن تا اکنون پنهان مانده‌است. پرچمی‌ها با سرپوش‌گذاشتن روی ماجرا اولا کوشیدند ضعف و بی‌کفایتی خود را در همچو مسایل بپوشاندند، از جانب دیگر تمامی اعضای تیم نه خلقی، نه پرچمی و نه هم مزدور روس‌ها بودند، از اینرو به‌عنوان افراد اجنبی خود را مکلف به دفاع از آنان نمی‌دانستند.

در گذشته رژیم دست‌نشانده کرزی و امروز حکومت ع و غ همچون کلکسیون کاملی از جنایت‌کاران تمام دوره‌ها را با خود جمع کرده و وظیفه‌ای جز بالاکردن تنبان شاریده جانیان جنگی را ندارد، توقع نمی‌رود، حتا یادی از این تراژیدی ورزشی نماید.

ادامه مطلب...

د یوه اتل تیروتنې

نامه الکترونیک
امان‌الله خان

لاندې مقاله د (۱۳۸۴ وږی) کې د «افغانستان د همبستګۍ ګوند» د همبستګۍ غږ خپرونې په ۱۴ ګڼه کې خپره شوې وه او د دې له امله چې مهم موضوعات یې درلودل، نو دا مو ګټه ور وګڼل چې یو ځل بیا یې خپره کړو.

زموږ خلک شاه امان‌الله خان د نورو امیرانو او ولسمشرانو پرتله چې له ده څخه وړاندې او وروسته وو، د یو اتل په څیر پیژني. دا ځکه چې د امان‌الله خان څخه وړاندې او وروسته ټول واکمنان ویني تویونکي او چوپړان وو او دغه راز د خلکو سوکالي او نیکمرغۍ ته یې درناوی نه درلود.

پاتی برخه...

ساینس‌دان‌های لیبریایی: امریکا مسوول شیوع ویروس ایبولا در غرب افریقا است

نامه الکترونیک

نویسنده: تیموتی الکسندر گوزمن | مترجم: احمر
منبع: نشریه «گلوبل ریسرچ - تحقیقات جهانی»، ۱۷ اکتوبر ۲۰۱۴

مریض ایبولا

داکتر سیریل برودیریک، دانشمند لیبریایی و پروفیسور پیشین آسیب‌شناسی نباتات در فاکولته زراعت و جنگلداری پوهنتون لیبریا، می‌گوید که کشورهای غربی بخصوص امریکا مسوول شیوع ویروس ایبولا در غرب افریقا اند. او ادعاهایش را در یک مقاله‌ی ویژه برای روزنامه «دیلی ابزرور» مستقر در مانروویا، پایتخت این کشور، چنین می‌نویسد:‌

«وزارت دفاع امریکا آزمایش‌های ایبولا بر انسان‌ها را تمویل می‌کند. این آزمایش‌ها چند هفته پیش از شیوع ایبولا در کشورهای گینه و سیرالئون آغاز شد. در ادامه گزارش، اظهار می‌دارد که وزارت امریکا قراردادی به ارزش ۱۴۰ میلیون دالر را به شرکت ادویه‌سازی کانادایی به نام تیکمیرا داد تا روی ایبولا تحقیق کند. کار این تحقیق، تزریق و القای ویروس کشنده ایبولا در بدن انسان‌های سالم بود. بنابر این، وزارت دفاع امریکا به‌حیث همکار در آزمایش بالینی برای اولین بار بر انسان‌ها (NCT02041715) قرار گرفت. این آزمایش‌ها در جنوری ۲۰۱۴ کمی پیشتر از اعلام شیوع ایبولا در غرب افریقا در مارچ ۲۰۱۴ آغاز شد.»

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 52

حزب در شبکه‌های اجتماعی

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی