SHARE
"کسانی که حرکت نمی‌کنند، متوجه زنجیرهای خود نمی‌شوند."
روزا لوگزامبورگ


د کرزي په فاسد دولت کې د لوټ او غلا استازي

نامه الکترونیک
فساد اداری در دولت کرزی

ماریا میلر، د انګلستان د اطلاعاتو او فرهنګ وزیره د یوې مالي رسوايي وروسته د ۲۰۱۴ کال د اپریل په ۹ له خپلې څوکۍ څخه استعفا ورکړه. په لومړیو کې د ده په لاس د غلا شویو پیسو رقم ۴۵ زره پونډه اعلان شوی و، خو د پلټنو وروسته د پیسو مقدار ۵۸۰۰ پونډو ته راټیټ شو. آغلې ماریا میلر وایي، دغه پیسې یې د «نمایندګي لګښت» په توګه ترلاسه کړې وې او د مور او پلار د کور جوړولو لپاره یې لګښت کړې دي.

مافیایي او په فساد کې د ډوب شوي افغانستان د دولت د رئیس څخه نیولې تر وزیرانو، وکیلانو او مشاورینو چې په میلیونونو ډالرو بډو خوړلو کې ښکیل دي، په دننیو او بهرنیو رسنیو کې د دوی د خیانت او غلا بوی او کچه لوړه ده. خو بیا هم اوبه له ځایه نه ښوریږي او په سبا د هغې څخه په لوړو څوکیو ټاکل کیږي یا پرته له پوښتنې او محاکمې څخه د خپلو بهرنیو بادارانو خوا ته پناه وړي او په مفته کې په لاسته راوړل شویو پیسو باندې مزې او چرچې کوي. په دې سر لوڅي هیواد کې هر څومره چې په فساد کې ښکیل اووسی، هومره به دې مقاومت لوړیږي.

پاتی برخه...

حزب همبستگی به کارزار «روز جهانی کوبانی» می‌پیوندد

نامه الکترونیک
کوبانی نماد رزم و ایستادگی!

حفیظ راسخ، نماینده حزب همبستگی، در میزگرد تلویزیون خورشید

نامه الکترونیک
حفیظ راسخ: «زمانی که عدالت قربانی شود، صلح ممکن نیست!»

فلم «گانگستر امریکایی»: انتقال مواد‌مخدر در تابوت‌های نظامیان امریکا

نامه الکترونیک
فلم «گانگستر امریکایی»

در جریان جنگ ویتنام که به شکست مفتضحانه‌ امریکا منجر گردید، مقادیر زیاد مواد‌مخدر تولیدشده در آسیا در طیاره‌های نظامی به خاک امریکا انتقال داده شده، به قیمت گزاف جهت به اعتیاد کشانیدن جوانان به فروش می‌رسید. از آنجایی که بیش از ۵۵ هزار نظامی امریکایی در ویتنام کشته شده، اجساد شان به امریکا منتقل گردید، به آسانی هزاران کیلو هیرویین در تابوت‌ها جاسازی و وارد آن کشور گردید.

«گانگستر امریکایی» (American Gangster) فلم مشهور هالیود است که براساس داستان واقعی به این قضیه پرداخته‌است. این فلم زندگی یکی از قاچاقیان بزرگ موادمخدر به نام فرنک لوکاس را به تصویر می‌کشد که در زمان جنگ ویتنام، در تبانی با مقامات ارتش امریکا، در تابوت‌های عساکر کشته‌شده امریکایی هیرویین را از ویتنام به امریکا انتقال می‌داد.

ادامه مطلب...

کابل، شهری به وسعت یک زندان

نامه الکترونیک
سد‌های کانکریتی شهر کابل

روزی صبح از سرک کارته پروان می‌گذشتم که تکسی‌ران با بسیار خوشحالی گفت شکر که از یک غم خو خلاص شدیم. وقتی پرسیدیم کاکا کدام غم، گفت: «تا وقتی که مارشال فهیم زنده بود این سرک از طرف صبح ساعت‌ها بند می‌شد چون او از خانه خود به‌طرف ارگ می‌رفت، کرایه‌ای که من می‌گرفتم پول تیل هم نمی‌شد و تا رسیدن به سرای شمالی نصف روزم ضایع می‌شد. از وقتی که او مرده دیگر از طرف صبح این راه بند نمی‌شود.»

در کنار ناامنی، بی‌کاری و ده‌ها مصایب دیگر که دامن‌گیر باشندگان شهر کابل است، موجودیت دیوارهای کانکریتی در کنار وزارت‌خانه‌ها، سفارت‌خانه‌ها، دفاتر مهم خارجی و داخلی، خانه‌ها و مهمانخانه‌های مقامات و جنگسالاران و مافیازادگان که راه رفت و آمد عمومی را مسدود ساخته، مشکلاتی را به وجود آورده و عبور و مرور را برای شهریان پایتخت شکنجه‌بار نموده‌است.

ادامه مطلب...

اردوغان، نظاره‌گر کشتار کوردها توسط داعش

نامه الکترونیک
اردوغان، نظاره‌گر کشتار کوردها توسط داعش
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Latuff

یاد سوم عقرب را با مبارزه پیگیر بر ضد ارتجاع و استعمار گرامی بداریم!

نامه الکترونیک

نشر دوباره

سوم عقرب

سوم عقرب ١٣٤٤ نقطه عطف مبارزات روشنفکران انقلابی و آزادیخواهان کشور ما محسوب می‌گردد. در این روز جلادان حاکم خاندان سلطنتی ظاهرشاه بر روی محصلان و روشنفکران آتش گشوده شماری از جوانان مبارز را کشته، زخمی و راهی زندان کردند و نقاب دموکراسی که یک سال قبل از این حادثه در لویه جرگه فرمایشی تصویب شده بود، دریده شد. این حرکت در آن هنگام برای بار نخست روشنفکران کشور ما را از زیر سقف به میدان مبارزات عملی کشاند. در این روز خط فاصل میان سازشکاران خلق و پرچم و دیگراندیشان مترقی به مردم ثابت گردید و فهمیدند که افراد وابسته به بیگانگان و نوکرمنش نمی‌توانند از آنان نمایندگی کرده و از حقوق شان دفاع نمایند.

ادامه مطلب...

بی‌سوادی سیاسی،‌ عامل بسی امراض اجتماعی

نامه الکترونیک

«کسانی که خود شان را از سیاست به دور نگه‌ می‌دارند، توسط احمق‌ها اداره می‌شوند.»

افلاطون

مردم و سیاست

در تمامی جوامع استبدادی و عقب‌مانده، ستمگران حاکم می‌کوشند با تبلیغات و حیله و نیرنگ مردم را از دخیل‌شدن در سیاست برحذر داشته، آن را چیزی موهوم، خطرناک و مربوط به یک گروه بخصوص جامعه معرفی کنند. در گذشته حکام افغانستان تلاش نمودند که برای کور و کر نگه‌داشتن ملت، آنان را از سواد بی‌بهره سازند. اما حال که دیگر مردم به ارزش سواد پی برده به هرصورتی می‌خواهند درس بخوانند، دولت ضدملی تلاش می‌ورزد که جوانان را در بی‌سوادی کامل سیاسی غرق نموده با هزار خدعه آنان را از واردشدن در عرصه سیاست آگاهی‌بخش و روشنگر برحذر دارند. حتا کرزی چند سال قبل در یک سخنرانی‌اش، جوانان پوهنتون‌های کشور را هشدار داد که نباید سیاسی شوند.

ادامه مطلب...

هفتمین نشست ولایتی حزب همبستگی در فراه

نامه الکترونیک
هفتمین نشست ولایتی حزب همبستگی در فراه

در ۱۵ میزان ۱۳۹۳، «حزب همبستگی افغانستان» هفتمین جلسه شورای ولایتی‌اش را با حضور اعضا و هواداران در فراه برگزار نمود. وضعیت امنیتی وخیم و همه روز جنگ و کشتار از سوی طالبان وحشی در این ولایت، زندگی عادی مردم را مختل ساخته‌است، ولی با آن هم در این نشست، تعداد وسیعی به شمول زنان اشتراک ورزیده بودند.

در ابتدا، مسوول ولایتی حزب همبستگی در رابطه به فعالیت‌های اخیر حزب گزارش مختصری را ارایه نموده، گفت که حزب همبستگی یگانه حزبی است که در کنار مردم رنجدیده این سرزمین قرار داشته و آوای عدالت‌خواهی شان را بلند نموده‌است.

ادامه مطلب...

بامیان در گرو خانواده والی

نامه الکترونیک
بامیان در گرو والی

آنچنان که بر همگان روشن است، نظام حکومتی افغانستان به سان شرکت سهامی در میان تنظیم‌ها و جنگسالاران تقسیم شده‌است. از این جمله در تقسیمات سیاسی افغانستان، ولایت بامیان سهم حزب وحدت است و مقام‌های دولتی بلندپایه این ولایت هم از سوی کریم خلیلی معرفی و نصب می‌شوند. چندی پیش، رادیوی «دویچه ویله» گزارش مختصری در مورد مقرری‌های خانوادگی والی بامیان نشر کرد، اما رادیوی نامبرده از افشای نام این افراد خودداری کرد. پس از شنیدن این گزارش، با کمی پرس و پال توانستم که لیستی از این مقرری‌ها را ترتیب دهم. این فهرست تعیینات غلام‌علی وحدت، معین سابق تامیناتی وزارت امور داخله و اکنون والی بامیان، که در گذشته رییس دفتر گلاب‌زوی بود و پس از سقوط حکومت خلق و پرچم یکی از قومندان‌های مطرح حزب وحدت به شمار می‌رفت. با دیدن این لیست، حقانیت این نکته ثابت می‌گردد که افغانستان به شرکت سهامی مبدل شده که هر جنایت‌کاری بنابر قدرت خود از آن سهم می‌برد و ایجاد نهاد‌های به‌اصطلاح مستقل مانند «کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی»، هیچ دردی را دوا نمی‌کند و فقط عوام‌فریبی است و چند تن مفتخوار دیگر زمینه پرکردن جیب‌های شان را می‌یابند.

ادامه مطلب...

مصاحبه نماینده حزب همبستگی با تلویزیون «نوروز» درمورد مقاومت مبارزان کوبانی

نامه الکترونیک
در شرایطی که کشورهای امپریالیستی و سگان زنجیری داخلی شان، سخن از این می‌زنند که دیگر دور مبارزات گذشته و شکل مبارزه تغییر کرده و از این نوع چرندیات را می‌خواهند که به خورد مردم بدهند، مقاومت کوبانی یکبار دیگر ثابت می‌سازد که نه، هنوزهم مقاومت وجود دارد. مقاومت کوبانی مصداق این امر است.

د کوبانی له میړني مقاومت څخه ملاتړ وکړو!

نامه الکترونیک
د کوبانی مبارزی ښڅی

څو اونۍ کیږی چی د کوبانی جنګیالي خلک ښځینه او نارینه د ناپوهو او ځناور لښکریانو پر وړاندی داسی په میړانه او زړورتوب مبارزه کوی چی د نړۍ د آزادۍ‎غوښتونکو او باشرفه انسانانو ملاتړ یی ځان ته جذب کړ. د نړۍ په لویو ښارونو کی د کوبانی څخه په ملاتړ لاریونونه په لاره واچول شول، ولی بیا هم په اصلاح آزادې نړۍ او آزادو رسنیو پر هغې سترګې پټې کړې.

هغه څه چی د کوبانی غورځنګ ته ځانګړتیا وربخښي او له نورو خوځښتونو څخه یی جلا کوی پدی غورځنګ کی د زړه‎ورو او ننګیالیو ښځو ګدون دی. پر وطن مینې ښځې اوږه په اوږه له سړو یو ځای د دښمن پر وړاندی جکړه کوی او له سره تیری دي، ولی خپله خاوره د منځنیو پیړیو جلادانو ته نه ورکوي. په کوبانی کی د کوردي ښځو پرتمین ګډون، د نړۍ ټولو په بند کی راښکیلو ولسونو ته او په ځانګړې توګه ښځینه سازمانونو ته د انسانیت او پر هیواد د مین‎توب لوست ورکوی او هغوي ته دا په ډاګه کوی چی «یو موټی خلک هیڅ کله ماتی نه خوري.»

پاتی برخه...

حملات امریکا بر داعش

نامه الکترونیک
حملات امریکا بر داعش
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Latuff

مقاومت جانانه زنان کوبانی درمقابل داعش

نامه الکترونیک
زنان مبارز کوبانی

کوبانی طی چند روز اخیر صحنه شدیدترین نبردها بوده و اهالی این شهر با حملات شدید از سوی نیروهای وحشی داعش مواجه هستند. اما مبارزه و دفاع واحد حفاظت زنان کوبانی که متشکل از هفت هزار شیرزن کورد است، مانع اصلی ورود داعشیان به این شهر اند.

کوبانی در کجاست؟

کوبانی شهری کوردنشین است که در ولایت حلب در شمال سوریه در فاصله کم‌تر از دو کیلومتر از مرز سوریه با ترکیه واقع شده‌است. جمعیت این شهر ۵۲٬۱۱۵ نفر است. شهر کوردنشین سوروچ در ترکیه، در فاصله ۱۵ کیلومتری با کوبانی واقع شده‌است.

ادامه مطلب...

از مقاومت حماسی کوبانی حمایت کنیم!

نامه الکترونیک
زنان مبارز کوبانی

هفته‌هاست که مردم مبارز کوبانی اعم از زن و مرد و پیر و جوان آن چنان حماسی و فدایی‌وار علیه لشکر جهل و وحشت ایستادگی می‌کنند که همدردی و حمایت آزادی‌خواهان و انسان‌های شرافتمند سراسر جهان را در پی داشته‌است. شهرهای بزرگ جهان شاهد تظاهرات وسیع در دفاع از مبارزان کوبانی‌است، هرچند جهان به‌اصطلاح آزاد و رسانه‌های غرب در برابر آن چشم بسته‌اند.

آنچه جنبش کوبانی را واقعا نمونه و پرصلابت می‌سازد حضور شیرزنان مسلح در خط مقدم جنگ است. زنان آگاه و مصمم همدوش مردان بی‌باکانه با قلب‌های مملو از عشق می‌رزمند و جان می‌دهند، اما سرزمین شان را به جلادان عصر عتیق نمی‌دهند. درخشش زنان پرشور کورد در کوبانی، درس بزرگی ازعشق به میهن و انسانیت را به تمام ملل دربند و گرفتار رژیم‌های پوشالی خاصتا سازمان‌های زنان آزاده می‌دهد که «مردم متحد هرگز شکست نمی‌خورند».

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 49

حزب در شبکه‌های اجتماعی

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی