SHARE
"خون وطنپرستان بذر درخت آزادی است."
توماس کامپبل، شاعر اسکاتلندی


شاه عبدالله، بانی جهل و انتحار رفت!

نامه الکترونیک
شاه عبدالله، بانی جهل و انتحار رفت!
کارتونیست: عتیق‌الله شاهد Attiqullah Shahid

دو عضو جوان حزب همبستگی طعمه‌ی دریا شدند

نامه الکترونیک
محمد عثمان و محمد اعظم دو عضو جان‌باخته حزب همبستگی

با تاسف فراوان اطلاع یافتیم که دو عضو جوان «حزب همبستگی افغانستان» طعمه‌ی دریا شدند. محمد عثمان و محمد اعظم که مصایب روزگار آنان را واداشته بود تا در راه آزادی و بهروزی کشور گام گذاشته در کنار دیگر آزادی‌خواهان و مبارزان این سرزمین قدم نهند، در مدت کوتاه زندگی مبارزاتی شان همیشه در اکسیون‌های حزب همبستگی نقش فعال ایفا می‌نمودند و در ترویج سیاست‌ها و مواضع حزب شان نقش موثری ادا نمودند. «حزب همبستگی افغانستان» ضمن ابراز تسلیت به خانواده و دوستان و همرزمان این دو عضو جوانش، تعهد می‌سپارد که با تمام نیرو برای تحقق آرمان‌های جان‌باختگانش مصممانه‌تر از پیش به مبارزه‌ ادامه دهد.

ادامه مطلب...

سرود فرانسوی: «ما تسلیم نمی‌شویم!»

نامه الکترونیک

با بحران اقتصادی در جهان سرمایه و تشدید استثمار، زحمتکشان امریکا، کانادا، آسترالیا و اکثر کشورهای اروپایی سال‌هاست که دست به اعتراضات گسترده زده، جاده‌های این کشورها روزی نیست که شاهد تظاهرات وسیع اقشار نادار جامعه نباشد. هنرمندان آزادی‌خواه و مترقی نیز با هنر شان در جنبش‌های توده‌ای و ضدجنگ سهم فعال و موثر ادا می‌کنند. آنان سرودخوانان با موج خروشان مردمی به‌جان‌رسیده از ستم و استبداد یکجا شده صفوف مبارزان را رنگ دیگری می‌بخشند.

ادامه مطلب...

زنان قریه کوخی دلبند شان را از چنگ طالبان رها نمودند

نامه الکترونیک
زن افغان

به تاریخ ۱۲ جدی ۱۳۹۳، عبدالباسط کارمند محبس ولایت نورستان، مسکونه قریه کوخی ولسوالی علینگار لغمان که از وظیفه به خانه برگشته بود، با برادرش به نام عبدالخالق برای هواخوری به مزرعه‌ نزدیک خانه‌ شان رفته بودند. ساعت ۰۴:۳۰ عصر بود و دو برادر روی پلوان نشسته بودند. شخص نامعلومی که با طالبان رابطه داشته، از حضور عبدالباسط در قریه به طالبان تلفنی احوال می‌دهد. دو طالب نقاب‌پوش از راه می‌رسند و بگومگوهای شان با این دو برادر شروع می‌شود. طالبان، عبدالباسط را شناسایی کرده و کشان کشان کمی دورتر می‌برند و یکی شان بر سر او تفنگچه را نشانه می‌گیرد و طالب دومی شروع به تلاشی عبدالباسط می‌کند و تمام اشیای جیبش را می‌گیرند. در این اثنا برادر دوم سروصدا راه می‌اندازد و زنان خانواده باخبر می‌شوند.

ادامه مطلب...

حفیظ راسخ، نماینده حزب همبستگی، در میزگرد تلویزیون خورشید

نامه الکترونیک
حفیظ راسخ: «جنایت‌کاران حق ندارند که خود را در عقب جهاد مردم افغانستان و مجاهد پنهان کنند. آن مجاهدی که سینه‌ی خود را در مقابل روس‌ها سپر کرد، امروز زنش در سرک‌ها خیرات می‌طلبد. کدام اینان از حال زن و اولاد مجاهد افغانستان خبر دارند. اینان با سوءاستفاده از مقاومت و مبارزه مردم افغانستان، برای خود کرسی و مقام کمایی می‌کنند.»

«خورته»‌ها یا کودکان مزدور روستاها، ستمکش‌ترین‌های افغانستان

نامه الکترونیک
خورته‌ها

کودکان افغانستان از رنج‌های چند لایه درد می‌کشند. یک جمع وسیع آنان بخصوص در دهات، به‌جای رفتن به مکتب و تجربه دنیای کودکانه شان، در نخستین سال‌های زندگی، بار بزرگی را بر شانه‌های نحیف شان حمل می‌کنند. در شمال افغانستان، به کودکان فقیری که برای خانواده‌های دیگر کار می‌کنند «خورته» خطاب می‌کنند. این مزدورهای کم‌سن معمولا در کنار انجام کارهای خانواده‌های متوسط و مرفه، حیوانات خانگی آنان را پرورش می‌دهند.

اطفال خردسن به دلیل این که مزد کمی می‌ستانند، محرم خانه‌ها هستند و مهم‌تر از همه انواع کارهای شاق خانواده‌های متوسط و مرفه دهات را انجام می‌دهند، استخدام می‌شوند. این کودکان اولاد دهقانان فقیر، چوپان‌ها، پیشه‌وران و کاسبانی هستند که به دلیل هجوم تولیدات خارجی اقتصاد شان ورشکسته شده، پیشه شان را که به کمک آن یک لقمه نان حلال به دست می‌آوردند، از دست داده‌اند. این اطفال همین که یک اندازه بزرگ شدند به کارهایی گماشته می‌شوند تا کمک به خانواده بخت‌برگشته خود نموده باشند. با توجه به وضیعت اقتصادی و اجتماعی دهات افغانستان، به جرات گفته می‌توانیم که وضیعت اکثریت ولایات افغانستان به همین شکل است.

ادامه مطلب...

«انقلاب سبز» امریکا منجر به فاجعه بوپال در هند شد

نامه الکترونیک
تراژیدی بوپال

یکی از پیامدهای استعمار چند صد ساله‌ی غربی‌ها بر کشورهای فقیر دنیا، عقب‌ماندگی، توسعه‌نیافتگی، قحطی و گرسنگی بود که زندگی هزاران انسان را در کشورهای جهان سوم به خطر انداخته است. استعمارگران در طول حاکمیت خود فقط دنبال غارت منابع و ثروت مستعمرات بودند و در تبانی با حاکمان فیودال و پوسیده فکر این مناطق مانع هر نوع پیشرفت مادی و فکری مردمان بومی گردیدند. هند هم از جمله سرزمین‌هایی بود که مردم آن قریب به سه صد سال زیر یوغ استعمار انگلیس خرد و خمیر شدند و اشغالگران انگلیسی هر سال پول هنگفتی را که نتیجه استعمار توده‌های هندی بود به کشور خود انتقال می‌دادند. در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی قحطی سختی گریبانگیر تعدادی از کشورهای آسیایی از جمله هندوستان شد و هزاران‌ انسان از فرط گرسنگی جان خود را از دست دادند. ایدیولوگ‌های استعمارگر اکثرا قحطی و کمبود غذا در هند و سایر کشورهای دنیا را به اضافه جمعیت، اقلیم نامناسب وغیره فکتورهای جانبی نسبت می‌دهند تا نقش استعماری و عقبگرای خود را در تاریخ گذشته این کشورها مغشوش نمایند.

ادامه مطلب...

آیا خون اروپاییان سرخ‌تر از خون مردم افریقا و آسیاست؟

نامه الکترونیک
جایی که ستم است، مقاومت هم است!
کارتونیست: مانا نیستانی

تجاوز سگ‌ها بر زندانیان، شکنجه «مدرن» امریکایی

نامه الکترونیک
تجاوز سگ‌ها بر زندانیان

با نشر اسناد شکنجه و بدرفتاری «سی.آی.ای» با زندانیان از سوی سناتور دایان فاینستاین، یکبار دیگر چهره کریه و جنایت‌پیشه دولت خون‌آشام امریکا برملا شد. با مرور سرسری این اسناد پی می‌برید که افراد استخدام‌شده در اداره «سیا» سادیست‌های وحشی اند که فقط با بستن و زدن و کشتن دیگران ارضا می‌شوند. کسی که تاریخ خونبار اشغالگری و دست‌درازی امریکا را مرور کرده باشد، به خوبی می‌داند که در هرگوشه جهان دیکتاتوری نظامی و حاکم امریکایی برای ارعاب مردم و سرکوب خیزش‌ها از شکنجه حیوانی همچون حربه‌ای استفاده می‌جوید. چیزی که در زمینه توجه مرا به خود جلب نمود، کتابی است به نام «تو نه باید بکشی» (Thou Shalt Not Kill) به قلم خبرنگار و سیاست‌مدار آلمانی یورگن تودینهوفر (Juergen Todenhoefer) که در آن خاطرات سفر خود از افغانستان و به‌خصوص زندان بگرام را شرح می‌دهد. یکچنین کتاب‌های افشاگر و مغایر با سیاست‌های امپریالیستی، ‌معمولا در میان انبوهی از کتاب‌های تبلیغاتی امریکا مدفون گردیده، به فراموشی سپرده می‌شوند.

ادامه مطلب...

شماره بیست و هفتم ماه‌نامه همبستگی به نشر رسید

نامه الکترونیک

شماره بیست و هفتم «همبستگی غږ»، ماه‌نامه «حزب همبستگی افغانستان»، در ۵۸ صفحه به نشر رسید.

در این شماره درمورد انسان مبارز استاد محمد علم خان، «اعلان کابینه»، کشتار تیم ملی هاکی افغانستان توسط حزب جنایتکار گلبدین، درد مشترک توده‌های پاکستان و افغانستان، فضل‌الرحمن اوریا روشنفکر به منجلاب‌ فرورفته و فلم «جزیره داوسون ۱۰» بخوانید:

این دولت به اصطلاح «جدید» ساخت جان کری یک وظیفه مهم و اساسی برای صاحبان خارجی‌اش بر عهده داشت که عبارت بود از امضای سند فروش دایمی افغانستان به امریکا و ناتو، و این وظیفه در دومین روز روی‌کار‌آمدنش عملی شد. صدها وعده و وعید چرب دیگر همه نیرنگ‌های عوام‌فریبانه‌ای بود که قسمت اعظم آن هرگز عملی نخواهند شد. آن وکیلانی که به دلیل تاخیر در اعلان کابینه رییس‌جمهور را به «خیانت ملی» متهم می‌سازند، کاش این آگاهی و وجدان ملی را می‌داشتند که در روز سیاه ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴ که بعد از معاهده دیورند، ننگ دیگری در تاریخ وطن ما رقم خورد، این فریاد را بلند می‌کردند.

ادامه مطلب...

رهبران حامی تروریزم اشک تمساح می‌ریزند

نامه الکترونیک
رهبران حامی تروریزم

به تاریخ ١١ جنوری ٢٠١٥، خبرگزاری‌ها تصاویری از حاکمان جهان در پاریس را منتشر کردند، که در پیشاپیش تظاهرات میلیونی مردم فرانسه علیه تروریزم قدم برمی‌داشتند. بنیامین نتانیاهو - صدراعظم اسراییل، دیوید کامرون - صدراعظم انگلستان، آنگلا مرکل - صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند - رئیس جمهور فرانسه، نیکولای سارکوزی - رئیس جمهور سابق فرانسه و نمایندگان اکثر کشورهای دیگر و منجمله امریکا در این راهپیمایی شرکت نموده، علیه تروریزم شعار دادند.

عوام‌فریبی این حاکمان برای هر انسان آگاه مشمئزکننده و تنفرانگیز است. اینان در حالی شعارهای دروغین علیه تروریزم سر می‌دهند که خود حامی خونین‌ترین نوع تروریزم دولتی بوده، طی یک دهه گذشته، افغانستان، عراق، لیبی، سوریه، مالی،‌ اوکراین، غزه و بسا مناطق دیگر جهان را به خاک و خون کشیده، صدها هزار انسان بی‌گناه را به کام مرگ فرو برده اند. براساس آمار نهادهای حقوق بشری، تنها در سال ٢٠١٤ حداقل ٧٦ هزار تن در سوریه کشته شده‌اند که عامل اصلی آن مداخلات بی‌شرمانه قدرت‌های غربی می‌باشد. در جنگ عراق بیش از یک میلیون تن از مردم بی‌گناه کشته شده‌اند و هنوزهم در شهرهای مختلف آن جوی خون روان است.

ادامه مطلب...

آیا امریکا برای برپایی جنگ علیه روسیه آمادگی می‌گیرد؟

نامه الکترونیک

نویسنده: پروفیسر میشل شوسودفسکی | مترجم: احمر
منبع: نشریه «گلوبل ریسرچ - تحقیقات جهانی»، ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴

جنگ اوکراین

از چندین ماه بدینسو، اقدامات نظامی گوناگونی علیه روسیه به راه انداخته شده‌است که شامل بازی‌های جنگی در اروپای شرقی، آموزش‌های نظامی و اعزام نیروهای ویژه به اوکراین می‌شود.

اقدامات نظامی در هماهنگی با تبلیغات رسانه‌ای و برنامه «تروریزم اقتصادی» به پیش می‌رود که مشمول تحریم‌های اقتصادی نفاق‌افکن، منجمدسازی معاملات پولی و تجاری، انحصار فریب‌کارانه بازارهای نفت و پول وغیره می‌گردد. کارزار‌های رسانه‌ای هم جنگ را منحیث تعهد بشری پیشکش می‌کنند.

هدف نهایی بازی مذکور تضعیف روسیه، نقب بنگاه‌هایش و کشاندن مردمش به سوی فقر است.

ادامه مطلب...

د دانګام جګړې ته ژوره کتنه

نامه الکترونیک
دانگام ولسوالی

نیږدې یوې میاشتې راهیسې په دانګام ولسوالۍ کې د طالبانو او دولت ترمنځ خونړۍ جګړه روانه ده، په یاده جګړه کې لسګونو ولسي وګړو ته مرګ ژوبله اوښتې. کورونه یی سوزول شوي، مالونه یې لوټ او د خپلو کورونو پریښودو ته اړ شوي دي. دا په داسې حال کی ده چې دولت او نړیوالو ځواکونو په کراتو ویلي چې طالبان د جبهه ای جنګ وړتیا نلري او یوازې غلچکي بریدونه کوي.

تردې مهال په یاده جګړه کې ۳ ماشومان، یوه ښځه چې څلور واړه د دواجان د کورنۍ غړي ؤ او ۳ «ولسي پاڅون کوونکي» هر یو متین د لال محمد زوی، خان محمد د شیر خان زوی او دریم کس د جمدر خان زوی په ډیره وحشیانه توګه د طالبانو لخوا وژل شوي او د ۲۰ څخه زیات ولسي وګړي پکې ژوبل شوې دي.

پاتی برخه...

آیا اعلان کابینه کلید حل مشکلات مردم ماست؟

نامه الکترونیک
حکومت ع و غ

این روزها از رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی فقط دو کلمه به گوش می‌رسد «اعلان کابینه». مقامات نامحترم هم هرکدام بار بار وعده‌های دروغین به مردم می‌دهند. جامعه مدنی، پارلمان، جمعی از تحلیلگران کرایی و مطبوعات با پوره‌شدن صد روز نخست حکومت «وحشت ملی» فقط به کابینه تمرکز داده، طوری وانمود می‌سازند که کلید حل تیره‌بختی‌های مردم در اعلان کابینه نهفته‌است و با اعلان آن توده‌های مظلوم ‌ما از این حالت ابتر رهایی خواهند یافت. اینان بیش از صد روز است که ملت را در سرابی فرو برده به انتظار نشانده‌اند.

ادامه مطلب...

۲۰۱۴، مرگبارترین سال برای شهروندان افغانستان درج شد

نامه الکترونیک
قربانیان حملات انتحاری

در ۱۹ دسمبر ۲۰۱۴ طی کنفرانس مطبوعاتی در نیویارک، نیکولاس هیسم - نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رییس هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، اعلام نمود که در سال جاری دفتر «یوناما» بیشترین تعداد کشته و زخمی شهروندان ملکی این کشور را ثبت نموده‌است. از ۲۰۰۹ بدینسو، «یوناما» شروع به ثبت کشته و زخمیان شهروندان ملکی افغانستان نمود و بنابر گفته رییس نهاد مذکور، از شروع سال تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۴ آنان بیشترین رقم قربانیان را درج نموده‌اند.

در مقایسه با ۲۰۱۳، در این سال تلفات غیرنظامیان افغان ۱۹٪ و درمیان کودکان به ۳۳٪ افزایش یافته‌است. مطابق آمار «یوناما» تا اخیر نوامبر ۲۰۱۴، ۳۱۸۸ کشته و ۶۴۲۹ تن زخمی شده‌اند. به علاوه تلفات ماه دسمبر و تعداد آنانی که در تمام سال درج نشده‌اند، این ارقام به‌مراتب افزایش می‌یابند.

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 54

حزب در شبکه‌های اجتماعی

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی