SHARE
"آزادی و استقلال برای یک قوم با ناموس روح و اساس زندگی است و اسارت برای یک مرد و یک قوم صاحب شرافت ننگ و عار است."
داکتر عبدالرحمن محمودی


شرکت سهامی «ع» و «غ»

نامه الکترونیک
حکومت ع و غ
کارتونیست: عتیق‌الله شاهد Attiqullah Shahid

مروری بر تاریخچه خونبار «یو.ایس.اید»

نامه الکترونیک
«پرواضح است که تمرکز اصلی کمک‌های یو.ایس.اید به کشورهای خارجی بشردوستانه نیست، بلکه اساساً به‌خاطر پیشبرد منافع امریکا می‌باشد.»
داکتر ستوارد جینی برام‌هال - پژوهشگر، نویسنده و فعال سیاسی
لوگوی خونین یو.اس.اید

ناگفته پیداست که امریکا هیچ دالری را بدون هدف سیاسی در کشوری به مصرف نمی‌رساند. هر دالری که از جانب به‌اصطلاح سازمان‌های خیریه دولتی امریکا در سایر کشورها صرف می‌شوند، در پس پرده زمینه را برای بدبختی و سیه‌روزی مردم آن کشور مهیا می‌سازد. برای درک این نکته لازم است مروری بر تاریخچه خونبار «یو.ایس.اید» (USAID) داشته باشیم.

پس از جنگ دوم جهانی امریکا به‌خاطر رقابت با روسیه، تلاش کرد که اروپای جنگ‌زده را دوباره اعمار کند تا جلو ورود سوسیالیزم را به آن قاره بگیرد. در نتیجه، «پلان مارشال» را روی دست گرفت و این کمک‌ها را از طریق نهادی به نام «اداره کمک‌های بین‌المللی» ارسال می‌نمود تا ثابت کند که امریکا دوستان خود را تنها نمی‌گذارد و در سخت‌ترین شرایط با آنان همکار است. ولی بعدها در زمان حکومت کیندی این اداره و سایر نهادهای «خیریه» امریکا زیر چتر «یو.ایس.اید» مدغم گردیدند. نمایندگی امریکا برای توسعه بین‌المللی (یو.ایس.اید) حالا به‌طور مستقیم زیر نظر وزارت خارجه امریکا فعالیت می‌کند و نظر به معلومات سایت رسمی‌اش، یک و نیم درصد بودجه دولت فدرال را به مصرف می‌رساند.

ادامه مطلب...

برای چاپ «همبستگی غږ» به کمک مالی تان محتاجیم

نامه الکترونیک
تقاضای کمک برای نشریه حزب همبستگی

هموطنان آزاده،

«همبستگی غږ»، نشریه «حزب همبستگی افغانستان»، جهت پخش در دورافتاده‌ترین نقاط کشور برای بلندبردن سطح آگاهی نسل جوان و بسیج آنان برای مبارزه عدالت‌خواهانه به‌صورت ماهانه انتشار می‌یابد. برای تقلیل مصارف، ناگزیر بوده‌ایم که آن را در ارزان‌ترین ورق در یک مطبعه دارای وسایل ابتدایی به چاپ برسانیم و این باعث شده انتقادهای زیاد از خوانندگانی دریافت کنیم که از کیفیت پایین چاپ آن ناخرسند اند.

با در نظرداشت این انتقادها و پیشنهادها، مجبور شدیم تا صفحات آن را از ۸۴ به ۵۲ تقلیل دهیم تا توانسته باشیم کیفیت چاپ را نسبتا ارتقا دهیم.

ادامه مطلب...

بی‌بی‌گل، نماد مادران درددیده و مبارز

نامه الکترونیک
بی‌بی‌گل

بی‌بی عایشه مشهور به بی‌بی‌گل در شب ٢٢ سنبله ١٣٩٣ (۱۳ سپتامبر ٢٠١٤) در سن ٨١ سالگی با قلبی مملو از درد و اندوه جهان را وداع گفت. او از شمار مادران استثنایی و آهنینی بود که داغ از دست‌دادن شش فرزند جوان و آزادی‌خواهش، او را از پا نیانداخت و در سنگر دفاع از استقلال و آزادی چون کوه استوار ماند.

بی‌بی‌گل فرزندانش را با روحیه وطن‌دوستی، ایستادگی در برابر ستم و جهالت و ازخودگذر بار آورده بود. شش پسرش که روشنفکران مبارز و پیشرو بودند، در برابر نوکران روس و باندهای وحشی بنیادگرا رزمیدند و در این راه جان نثار کردند. از این میان، تنها توانست پیکر خونین کریم (١۳٤٢-١۳٦٢) را که در میدان نبرد مسلحانه علیه چاکران روس در پایگاه نظامی دره نور به شهادت رسیده بود، با دستانش به گور بسپارد. پنج فرزند شرافتمند دیگرش در گورهای نامعلومی یا از طرف رژیم پوشالی خلق و پرچم و یا هم از سوی باند فاشیستی گلبدین زیر خاک مدفون شده‌اند.

ادامه مطلب...

دروغ بزرگ ائتلاف ضد داعش

نامه الکترونیک

منبع: مجله هفته، ۱۵ سپتمبر ۲۰۱۴
نویسنده: داکتر موفق محادین - رییس اتحادیه نویسندگان اردن | ترجمه: احمد مزارعی

کشتار عراقی‌ها توسط داعش

چه کسی باور می‌کند که آمریکا و پایتخت‌های ناتو، از جمله پایتخت عثمانی‌ها در مبارزه با داعش، این فرانکشتاین مسخ و متجاوز، جدیت دارند؟ همینان داعش را تاسیس کرده، تربیت و حمایتش کردند، سپس مهم‌ترین نقاط مرزی ترکیه – سوریه را در اختیارش قرار داده و همه‌گونه تسهیلات را برای اشغال چاه‌های نفت موصل در اختیار شان قرار دادند، این تسهیلات چه از طریق دستور به افسران عراقی که با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و ترکیه کار می‌کردند‌، و یا به‌وسیله نقل و انتقال هزاران داعشی‌، به‌وسیله هواپیماهای نظامی آمریکا، انجام گرفت.

ادامه مطلب...

د «دوه ستوري جنرال» وژنه د نیواګرو لپاره لوی پند

نامه الکترونیک
رفیق‌الله

د ۲۰۱۴ د اګست په ۵ نیټه د کابل لویدیځ د قرغې سیمې په یو پوځي پوهنتون کې د امریکایي دوه ستوري جنرال هارولډګرین وژنې سپینه ماڼۍ او هم د کابل توره ماڼۍ ولړزولې. د افغانستان ملي دفاع وزارت په خپلو لومړنیو څرګندونو کې برید کوونکی «تروریست» وباله او هغه یې د افغانستان د سولې او سوکالۍ دښمن په ګوته کړ او دغه راز د کرزي حکومت او امریکایانو هڅه وکړه چې د دغې پیښې په هکله حقایق پټ وساتي. له پیښې وروسته امریکایانو دغه ځای تر خپلې ولکې راوړو، د امنیتي کامرو انځور او هغو کسانو چې د دغې پیښې انځور یې په خپلو موبایلونو کی ثبت کړی و پاک کړ.

پاتی برخه...

جو هیل: «برای من گریه نکنید، سازماندهی کنید!»

نامه الکترونیک
«این کیست که مرگش با سرودهای انقلاب جشن گرفته می‌شود و در کنار تابلویش جمعیتی بیش‌تر از عزاداران پادشاهان، رهبران دولت‌ها شرکت دارند.»
نوشته یک روزنامه برای جسد تیرباران‌شده جو هیل
جو هیل

جو هیل (Joe Hill)، متولد ۷ اکتوبر ۱۸۷۹ و وفات ۱۹ نومبر ۱۹۱۵، آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا، کارتونیست و رهبر نام‌آور جنبش کارگری بود که در راه دفاع از زحمتکشان جانش را فدا نمود و به‌مثابه نمادی از ایستادگی و خیزش در برابر استبداد و بی‌عدالتی برای همیشه جاودان گشت.

جو هیل در شهر گاول سویدن چشم به جهان گشود. نام اصلی‌اش جول هگلند بود که بعد از مهاجرت به امریکا، آن را به جوزف هیل استورم تغییر داد. پدرش «آلوف هگلند»، کارگر راه آهن و مادرش مارگریتا مانند اکثر زنان سرپرست خانه بود.

ادامه مطلب...

داعش، پروژه دیگر امریکایی

نامه الکترونیک
داعش، پروژه دیگر امریکایی
کارتونیست: سوریندران رسادورای Surendran Rasadurai

په ننګرهار ولایت کې د همبستګۍ ګوند د فعالینو غونډه

نامه الکترونیک
جلسه ولایتی ننگرهار

د ۱۳۹۳ کال د وږي په ۱۴ نیټه جلال‌آباد کې د ګوند نوبتي غونډه پرلار واچول شوه، چې پدغه غونډه کې د ښار او ولسوالیو استازو ګډون کړی و. د غونډې په پیل کې د ننګرهار ولایت، ولایتي مسوول د ګوند کړنو او په ځانګړې توګه په ننګرهار ولایت کې د ګوند کړنې وارزولې.

نوموړي د ګوند لاسته راوړنې وستایلې او نیمګړتیاو ته یې ګوت نیونه وکړه او د ګوند پر غړو یې غږ وکړ که چیرې موږ غواړو هیواد او هیوادوال د اوسني وضعیت څخه وباسو، باید هر راز سرښندنو ته چمتو اوسو او په بشپړ ډول د ګوند تګلاره او سیاستونه ولسونو ته ورسو، ترڅو خلک تردې پوهې ورسیږي چې د هر راز بې نیاوي پروړاندې ودریږي.

پاتی برخه...

توسعه‌طلبی ناتو را توقف دهید!

نامه الکترونیک

نویسنده: دایردری فولتون | مترجم: احمر
منبع: نشریه «کامن دریمز - رویاهای مشترک»، ۴ سپتمبر ۲۰۱۴

توسعه‌طلبی ناتو را توقف دهید

در پنجشنبه گذشته، ۴ سپتمبر ۲۰۱۴، حدود ۱۰۰۰ معترض با شعار «صلح و پایان مداخلات نظامی در حال گسترش»٬ جهت شرکت در راهپیمایی دو روزه در نیوپرت ویلز برضد جلسه ناتو با هم پیوستند. از افغانستان تا سوریه و اوکراین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی ‌منحیث نیروهای بی‌ثبات‌کننده مورد نکوهش قرار گرفتند.

هم‌زمان با نشست رهبران جهان در «هوتل سیلتیک مانور» و بحث پیرامون بحران اوکراین، ظهور داعش و اختتام ماموریت جنگی در افغانستان، معترضان از بنای یادبودی در مرکز شهر تا چهارراه نزدیک هوتل، فاصله سه میل را راهپیمایی نمودند. اعتراض‌کنندگان با موانع فلزی که توسط پولیس ضدشورش سرراه آنان گذاشته شده بود، مواجه شدند. گروهی کوچک از فعالان جهانی صلح اجازه عبور از این حصار فلزی را پیدا کردند تا پیام مخالف و دسته گلی را شخصا تقدیم کنند. از ۳۰ اگست بدینسو، تعدادی از این فعالان در جلسه مخالف با جلسه ناتو به نام «اردوگاه صلح» اشتراک ورزیدند.

ادامه مطلب...

ریښتینی عدالت د پغمان تیري‎کونکو مشرانو ته په سزا ورکولو سره پلی کیږي

نامه الکترونیک
تجاوز جنسی در پغمان

په پغمان کی د څو تنو ځناورو لخوا پر څلورو ښځو ډلیزی تیري د ټول هیواد خلکو ته سخت ټکان ورکړ. له څو ورځو راپدیخوا د هیواد په هر ګوټ کی ددغه جنایت غندلو لپاره لاریونونه په لاره اچول شوی دي. ټول خلک په یو آواز سره ددغو اوه تنو چی د پولیس په منګولو کی دي او پر خپل جرم یی اقرار هم کړی د اعدام غوښتونکي دي.

په داسی حال کی چی په تیرو دیارلس کلونو کی پر دغه راز کرغیړنو کړنو سترګی پټی شوی دي، ولی په دغه اړه، محکمې د عامو وکړو دفشار لاندی ددغو اوه تنو اعدام حکم صادر کړ او کرزي هم د هغې د لاسلیک لپاره چمتووالی وښود. ولی هغه څه چی رسنۍ پری سترګې پټوی او د هغې په اړه څه نه وای، دادی چی ددی پیښې اصلی تورن خلک آزاد ګرځی او یواځی څو تنه کمزوري تیری کونکي محاکمه شول. د «پغمان امیر» هم ددغو اوه تنو د سم‎لاسی اعدام غوښتنه وکړه، ځکه په دغه صورت کی اصلی خلک برائت مومی، او ددغه ناورین اصلی عاملانو ته په امان کی د پاتی‎کیدو لار هواریږی. په پغمان کی چی د سیاف او د قومندانانو لکه هریو ممتاز، زلمی توفان، ملا عزت، شیر علم او نورو تر واک لاندی دی، هیڅ امکان نلری چی نوری ډلې پرته له دی چی له دوی سره اړیکی ولری په آسانی سره په دی کچه لوی جنایت ترسره کړي.

پاتی برخه...

عدالت واقعی با مجازات سردسته متجاوزان پغمان میسر است

نامه الکترونیک
تجاوز جنسی در پغمان

تجاوز وحشتبار جمعی اوباشان بر چهار زن در پغمان مردم سراسر کشور را در شوک عمیقی فرو برد. روزهاست در هر گوشه کشور اکسیون‌هایی در تقبیح این جنایت، راه‌اندازی می‌شوند. همه یک‌‌‌‌‌صدا خواهان اعدام هفت جانی‌ای ‌اند که فعلا در چنگ پولیس قرار دارند و به جرم شان اعتراف کرده‌اند.

درحالی‌که طی سیزده سال بر این چنین پلیدی‌ها چشم پوشیده شده‌است، اما در این مورد، محکمه تحت فشار افکار عامه حکم اعدام هفت تن را صادر کرد و کرزی هم آمادگیش را برای توشیح آن اعلام نمود. اما آنچه رسانه‌ها به آن نمی‌پردازند و زیر زده می‌شود، این است که هنوز مجرمان اصلی آزاد می‌گردند و فقط چند تجاوزکار کم‌زور محاکمه شده‌اند. «امیر پغمان» هم تقاضای اعدام فوری هفت تن را داد، چون بدین صورت افراد کلیدی برائت حاصل کرده، زمینه فراهم می‌گردد که عاملان اصلی این پلشتی در امان بمانند. در پغمان که ساحه حاکمیت عام و تام سیاف و قومندان‌هایش چون ممتاز، زلمی توفان، ملا عزت، شیرعلم و غیره است، ناممکن است که باندهای بی‌ارتباط به اینان بتوانند به راحتی رهزنی‌ و جنایتی به این پیمانه بزرگ را مرتکب گردند.

ادامه مطلب...

تیرباران کارگران مظلوم به شیوه‌ی داعشی

نامه الکترونیک
نقشه فراه

فراه در غرب افغانستان و هم‌مرز با ایران، یکی از ناامن‌ترین ولایات درسطح کشور است که همه روزه باشندگان بی‌دفاعش بی‌چون و چرا قربانی دسیسه‌های خاینانه‌ی جنگ‌افروزان ویرانگر می‌شوند.

در این ولایت دورافتاده در کنار فقر کشنده و بی‌ثباتی و ناامنی جاری، مردمانش بارها شاهد تلفات گسترده بمباردمان نیروهای اشغالگر، قتل‌های دستجمعی و سربریدن‌های گروهی، حملات انتحاری، ربودن اطفال و تیرباران فرزندان کارگر خویش توسط جیره‌خواران طالبی و غیرطالبی بوده‌اند.

ادامه مطلب...

کمک‌های بشردوستانه دولت ایالات متحده به مردم افغانستان

نامه الکترونیک
کمک‌های بشردوستانه دولت ایالات متحده به مردم افغانستان
کارتونیست: سرگی تونین Sergei Tunin

غلیان خشم سیاه‌پوستان فرگوسن در برابر بی‌عدالتی

نامه الکترونیک
معترضان فرگوسن

به تاریخ ۹ اگست ۲۰۱۴ یک افسر پولیس سفیدپوست به نام دران ویلسون در شهر فرگوسن ایالت میسوری امریکا جوان سیاه‌پوست ۱۸ ساله به نام مایکل براون را در حالی هدف گلوله قرار داد که او سلاحی به همراه نداشت و دستانش را به نشان تسلیمی بلند نموده بود. در ابتدا پولیس ادعا نمود که مایکل بسته شیرینی را از یک دکان به سرقت برده بود و پولیس با او دست به یخن شده، وی را مورد هدف قرار داد ولی نتایج کالبدشکافی نشان می‌دهد که پولیس از راه دور بر او شلیک نموده‌است.

کسانی که شاهد ماجرا بودند، می‌گویند بعد از این که پولیس بر این جوان بی‌گناه شلیک کرد، او در خون می‌تپید ولی پولیس خون‌سرد صحنه را ترک کرد و هیچ‌کس هم امبولانس را احوال نداد تا این که او جان خود را از دست داد.

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 46

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی