SHARE
"کسانی که حرکت نمی‌کنند، متوجه زنجیرهای خود نمی‌شوند."
روزا لوگزامبورگ


سیاسي ناپوهي، د ګڼو ټولنیزو ناروغیو لامل

نامه الکترونیک

«څوک چې ځانونه له سیاست څخه لرې ساتي، د کم عقلو پوسیله اداره کیږي.»

افلاطون

مردم و سیاست

په ټولو وروسته پاتو ټولنو کې واکمن ستم کوونکي زیار باسي ترڅو د زهرجنو تبلیغاتو، چل او دوکې پوسیله خلک له سیاست څخه زړه تورې کړي او هغه ورته خیالي، خطرناک او د ټولنې یوې ځانګړې ډلې پورې تړلی معرفي کړي. په تیرو کې د افغانستان واکمنو تل هڅه کړې چې د ړانده او کاڼه کولو لپاره خلک نالوسته وساتي، خو اوس چې خلک د زده کړې په ارزښت پوه شوي دي، نو په هر ډول چې وي غواړي زده کړې وکړي، اوسنی ملي ضد دولت کوښښ کوي چې ځوانان په یوه پراخه سیاسي ناپوهۍ کې وساتي او په زرګونو چلونو او مکیزونو سره سیاست ته له ورګډیدو د هغوی مخه ونیسي. آن تردې د تیرو کلونو په درشل کې کرزي په خپله په یوه وینا کې ځوانانو ته ګواښ کړی و چې سیاسي نه شي.

پاتی برخه...

سید شیرآغا منیری نیز به کاروان جان‌باختگان همبستگی پیوست

نامه الکترونیک
شهید سید شیرآغا منیری

با تاسف فراوان خبر غمناک دیگری از فراه بدست ما رسید که درندگان طالبی بازهم یکی از اعضای آگاه «حزب همبستگی افغانستان» را در پشت کوه واقع ولسوالی قلعه کاه ولایت فراه به شهادت رسانیده‌اند. به تعقیب جان‌باختن فریده و نوراحمد طی سال جاری، این سومین عضو برجسته حزب همبستگی در این ولسوالی می‌باشد که با قساوت تمام از سوی جنایت‌پیشگان طالبی به شهادت می‌رسد.

سید شیرآغا در خانواده علم‌دوست و دهقان‌پیشه در سال ۱۳۴۳ در قریه کوه‌جر ولسوالی قلعه کاه چشم به جهان گشود. دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در قریه چاه زندان و مرکز ولسوالی قلعه کاه به انجام رسانید و ماهی بیش از ختم تحصیلات ثانوی‌اش در لیسه زراعت فراه نمانده بود که رژیم استبدادی و ضد‌مردمی خلق و پرچم ظهور کرد و سید شیرآغا نیز همسان سایر هموطنانش با از دست‌دادن پدر، اولین ضربه را از سوی مزدوران روسی متقبل شده و ترک تحصیل کرد. از آنجایی که، او فرزند بزرگ فامیل بود بعد از ناپدیدشدن پدر سرپرستی مادر، دو خواهر و دو برادر کوچکش را به دوش گرفته، رهسپار ایران شد و مدتی به کارگری جهت اعاشه و اباته خانواده پرداخت.

ادامه مطلب...

بزرگداشت از «روز جهانی محو خشونت علیه زنان» بدون آموختن از خواهران میرابال بی‌معنا است

نامه الکترونیک
خواهران میرابال

۲۵ نومبر به‌عنوان «روز جهانی محو خشونت علیه زنان» شناخته می‌شود و معمولا نهادهای «جامعه مدنی» برنامه‌هایی به این مناسبت راه‌اندازی می‌کنند. امروز که بازار «جامعه مدنی» و انجیوها در افغانستان گرم است و کوشش می‌شود که هر کارزار جهانی را بوزینه‌وار تقلید کنند، اما کمتر یا حتا هیچ به پیشینه‌ی سیاسی این روز بخصوص در افغانستان پرداخته نشده‌است.

در ۱۷ دسمبر ۱۹۹۹، سازمان «ملل متحد» ۲۵ نومبر را پس از ۱۸ سال تلاش فعالان حقوق بشر که در ۱۹۸۱ آغاز گردیده بود، رسما به‌حیث روز جهانی محو خشونت علیه زنان قبول کرد. این روز به‌مناسبت یادبود سالروز ترور «خواهران میرابال» در جمهوری دومینیکن که به دستور دیکتاتور نظامی این کشور به نام رافایل لینیداس تروخیو به قتل رسیده و به نماد دفاع از حقوق زنان مبدل شده‌ بودند، انتخاب گردید.

ادامه مطلب...

دیروز «نازی‌های معتدل»، امروز «طالبان معتدل»

نامه الکترونیک
نازی‌ها و طالبان معتدل

روزنامه «نیویارک تایمز» به تاریخ ٢۶ اکتبر ٢٠١۴ در مقاله‌ای تحت عنوان «در جنگ سرد، آژانس‌های جاسوسی ایالات متحده از ١٠٠٠ نازی استفاده کردند»، براساس اسنادی که تازه از رده‌بندی خارج شده‌اند فاش نمود که نهادهای استخباراتی امریکا صدها آدم‌کش هیتلر را پناه داده، تاریخچه جنایت‌کارانه شان را پاک و از آنان منحیث خبرچین و جاسوس سود بردند.

نکته قابل توجه در گزارش تازه «نیو‌یارک تایمز» این است که آلن دالس، رییس وقت سی.آی.ای، این نازی‌های جانی را که در خدمت امریکا قرار گرفتند،‌ «معتدل» توصیف می‌کند.

ادامه مطلب...

یک پروژه با چند نام

نامه الکترونیک
یک پروژه با چند نام‎
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Latuff

حق‌تلفی‌ها در وزارت امور خارجه افغانستان

نامه الکترونیک
ضرار احمد عثمانی

کابینه کرزی را می‌توان به عنوان یک جمع مافیای بزرگ منطقه نام برد که مانند خفاش و یا ابله‌های گرسنه گرد هم جمع شده و احکام نامرعی صادر می‌کردند. امروز هم حکومت «ع و غ» همان چهره‌های شناخته‌شده و آزموده‌ی گذشته را دوباره بر گرده‌های زخمی مردم ما سوار خواهد کرد. باوجودی که نهاد به‌اصطلاح مستقل «کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی» ایجاد شده و پروسه استخدام‌های دولتی باید زیر نظر این نهاد صورت گیرد، ولی تمام این مسایل ظاهری است و با تغییر و تبدیل هر وزیر، سمت‌های مهم آن نیز تغییر می‌خورند.

ادامه مطلب...

فریب نمایشات مسخره مقامات را نخوریم

نامه الکترونیک
حمله انتحاری

حمله انتحاری ١٦ نوامبر ٢٠١٤ که در آن موتر حامل شکریه بارکزی هدف قرار گرفت، بنابر گفته پولیس باعث شهادت سه هموطن ما و مجروح‌شدن ده‌ها تن دیگر گردید. این رویداد انعکاس وسیع در رسانه‌های اجتماعی یافت و انتقادات جدی را بر بی‌توجهی دولت نسبت به قربانیان این حادثه برانگیخت.

شکریه بارکزی که در امان موتر ضدگلوله‌اش نجات یافته اندکی دستش ضربت دیده بود فوری در بهترین شفاخانه کابل انتقال داده شد و در اولین ساعات مقامات بلندپایه دولتی یکی پی دیگری برای عیادت او شتافتند. وزیر صحت عامه، وزیر دفاع، رییس شورای امنیت ملی، رییس امنیت ملی، روسای پارلمان و سنا، قومندان امنیه کابل و معین امنیتی وزارت داخله، لوی سارنوال، رییس کمسیون انتخابات و جمعی دیگر از مقامات و اعضای پارلمان از جمله عیادت‌کنندگان او بودند.

ادامه مطلب...

رهبر جماعت اسلامی بنگلادیش محکوم به اعدام شد

نامه الکترونیک
مطیع‌الرحمن نظامی

مطیع‌الرحمن نظامی، رهبر بزرگ‌ترین حزب بنیادگرای بنگلادیش، به‌خاطر جرایمی که در جنگ استقلال سال ١٩٧١ مرتکب گردیده بود، محاکمه و به اعدام محکوم شد. وی که رهبری حزب «جماعت اسلامی بنگلادیش» را به عهده دارد، به اتهام قتل‌عام، شکنجه و تجاوز در یک محکمه ویژه محکوم شد. دولت بنگلادیش می‌گوید در زمان جنگ استقلال ١٩٧١ که منجر به جدایی بنگلادیش از پاکستان شد، حدود ٣ میلیون نفر کشته شدند که بیشترین این قتل‌ها عمدی و سیاسی بودند. مطیع‌الرحمان نظامی در آن زمان رهبری گروه شبه‌نظامی «البدر» را عهده‌دار بود که با ارتش پاکستان روابط تنگاتنگ داشت و در شناسایی و قتل روشنفکران، معلمان، نویسندگان و مبارزان آزادی‌خواه کمک می‌نمود. در این جنگ به حدود دو صد هزار زن بنگلادیشی تجاوز صورت گرفت که رهبران جماعت اسلامی عامل عمده آن بودند.

ادامه مطلب...

نارندرا مودی، قصاب هزاران مسلمان بی‌گناه هند

نامه الکترونیک
نارندرا مودی

در ۱۶ اکتوبر ۲۰۱۴، روزنامه «اندیا تایمز» خبر داد که نارندرا مودی، صدراعظم هند، در یک تماس تلفنی حمایتش را از اشرف غنی اعلام نمود و گفت می‌خواهد رابطه نزدیک با افغانستان داشته باشد و در رشد اقتصادی این کشور سهیم گردد.

هند به‌مثابه پرجمعیت‌ترین کشور جهان، که تعدادی به‌صورت خنده‌آور آن را «بزرگ‌ترین دموکراسی جهان» می‌نامند، با آن که از قدرت‌های اقتصادی آسیا به‌شمار می‌رود، اما میزان فقر و بدبختی و بی‌عدالتی به حدی در آن بالاست که در کم‌تر کشوری می‌توان نظیر آن را دید. یک مشت غول‌های سرمایه سرنوشت بیش از ۱.۲۱ میلیارد توده‌های فقیر این کشور را در چنگ گرفته، آنان را می‌قاپند. در آخرین انتخابات هند، نارندرا مودی، از «بهارتیا جناتا پارتی (بی.جی.پی) – حزب مردمی هند»‌، حزب بنیادگرای هندو قدرت را به دست گرفت.

ادامه مطلب...

حمایت از پیکار عادلانه کوبانی، وظیفه هر نیروی انقلابی

نامه الکترونیک
زنان مبارز کوبانی

«حزب همبستگی افغانستان» برای حمایت از مقاومت حماسی شیرزنان و مردان کوبانی علیه گروه وحشی «داعش» در اول نوامبر ۲۰۱۴ به کارزار «روز جهانی همبستگی با کوبانی» پیوست و همزمان در هفت ولایت (بامیان، هرات، فراه، ننگرهار، بلخ، تخار و نیمروز) اکسیون‌هایی به راه انداخت. در ضمن «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» نیز در شهرهای برلین و هانور - آلمان و زندام - هالند به جمع راه‌پیمایان پیوستند.

طی روزهای گذشته ما ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی و پیام‌های فراوان در شبکه‌های اجتماعی از جانب دوستان کورد دریافت نموده‌ایم که مملو از صمیمت و قدردانی بوده، حرکت حزب ما را ستوده‌اند. ما بدینوسیله قلبا از این دوستان ممنون هستیم. می‌خواهیم به این عزیزان خاطرنشان سازیم که حرکت کوچک ما در دفاع از کوبانی، وظیفه‌ای بود که به‌مثابه یک نیروی عدالت‌خواه و دموکراسی‌طلب آن را بر دوش داریم. ما همیشه دین خود دانسته‌ایم که از جنبش‌های عادلانه، پیشرو و مترقی علیه استبداد و استعمار در هر نقطه جهان در حد توان حمایت نماییم. ما شرمنده‌ایم که نتوانستیم در شرایط نفس‌گیر و نبود امکانات، به مبارزان قهرمان کوبانی که رسم حماسی ایستادن و جان‌دادن در دفاع از خاک و ناموس شان را به نمایش گذاشتند، جز تظاهرات کار بیشتر انجام دهیم. کاش در وضعیتی می‌بودیم که می‌شد در میدان عمل در کنار این دوستان رزمنده و شرافتمند قرار گیریم.

ادامه مطلب...

شماره بیست و چهارم ماه‌نامه همبستگی به نشر رسید

نامه الکترونیک

شماره بیست و چهارم «همبستگی غږ»، ماه‌نامه «حزب همبستگی افغانستان»، در ۵۲ صفحه به نشر رسید.

در این شماره درمورد زایش عجیب‌الخلقه در «حماسه انتخابات»، مقاومت و ایستادگی مبارزان کوبانی، جو هیل و بی‌بی‌ گل مادر درددیده و مبارز بخوانید:

آیا محقق که اشرف غنی را «قاق روده» گفته تحقیر می‌کرد، ممکن است بدون روده‌جنگی با او کنار آید؟ آنانی که تا دیروز اشرف غنی را «یهود» و «کافر» خوانده رد می‌کردند، در یک کاسه با او جور خواهند آمد؟ در حالی که عطا مثل داکوهای فلمی تهدید می‌کند که هیچکس او را از ولایت دور نمی‌تواند، آیا اشرف غنی به قولش که گفته بود والیان سرکش و مشخصا عطا را دور خواهد کرد، عمل می‌تواند؟ آیا عبدالله با اشرف غنی که تا چند روز قبل او را «استاد تقلب» می‌گفت و تهدید به «دولت موازی» و خیزش «سبز و نارنجی» می‌کرد و فریاد «یا مرگ یا ارگ» را سر داده بود، ممکن است بدون کله‌شکنی با او در یک کرسی بنشیند؟ جواب به این و ده‌ها پرسش دیگر را به آسانی می‌توان از تاریخچه مکدر اینان دریافت. این عوام‌فریبان که جز جیب‌های گنده شان کوچک‌ترین دلسوزی به ملت ندارند، به زودی ارگ را به میدان رقابت‌ها و تخاصمات شان بدل کرده در اولین هفته‌ها روی تقسیم کرسی‌ها شاخ به شاخ خواهند شد.

ادامه مطلب...

پولیس مسوول کشتار محصلان در مکسیکو

نامه الکترونیک
پولیس مسوول کشتار محصلان در مکسیکو‎
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Latuff
در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴، ۴۳ محصل تربیه معلم شهر اگوالای مکسیکو جهت اشتراک در تظاهراتی علیه دولت سفر نموده بودند. در مسیر راه معترضان با پولیس درگیر می‌شوند و پس از آن تمام شان ناپدید شدند. در ۷ نومبر ۲۰۱۴، دولت اعلام نمود که خریطه‌های پلاستیکی مملو از اجساد سوخته انسان‌ها را پیدا نموده و به احتمال قوی مربوط محصلانی است که توسط باندهای مافیای موادمخدر ربوده شده‌اند. قتل‌عام این محصلان موج اعتراض‌های مردمی را در پی داشت که پولیس را مسوول اصلی این جنایت می‌دانند.

اشتباهات یک قهرمان

نامه الکترونیک
امان‌الله خان

مقاله ذیل در شماره ۱۴ (سنبله ۱۳۸۴) «همبستگی غږ»، نشریه «حزب همبستگی افغانستان» به نشر رسیده بود و از آن جایی که نکات مهمی در بر داشت، نشر مجدد آن را مفید دانستیم.

مردم ما شاه امان‌الله خان را در مقایسه با امیران یا روسای جمهور پیشین و پسین او به درستی در حد قهرمان قبول دارند. زیرا که اتفاقا تمامی حاکمان این سرزمین بلادیده در دوره‌های قبل و بعد از امان‌الله سیه‌کار و خونریز و وابسته و بیگانه با بهروزی مردم بوده‌اند.

اما آموزندگی تاریخ یکی هم در این است که درس‌هایش جمعبندی شده و از تکرار اشتباهات جلو گرفته شود.

ادامه مطلب...

تجاوز به نیلوفر سه ساله در تخار

نامه الکترونیک
نیلوفر دختر سه ساله تجاوز‌شده

در ۱۹ عقرب ۱۳۹۳، دختر ۳ ساله‌ای به نام نیلوفر در قریه آب بالای ولسوالی رستاق تخار مورد تجاوز جنسی جوان ۲۰ ساله‌ به نام عزیزالله قرار گرفت. عزیزالله دخترک را از دم دروازه خانه شان به باغی در نزدیکی‌ها انتقال می‌دهد و به وی تجاوز می‌کند. نیلوفر فریاد می‌کشد و عزیز برای جلوگیری از فریاد این کودک معصوم گلوی او را فشار می‌دهد که هنوزهم نشانه‌های کبودی در گلوی نیلوفر نمودار است. عزیز این حیوان وحشی در نهایت مانع جیغ و فریاد کودک شده نمی‌تواند و صدایش را مردم محل می‌شنوند. عزیزالله طفل را رها کرده فرار می‌کند. مردم طفل را در حالی که خونریزی شدید داشت، به خانه‌اش انتقال می‌دهند. نیلوفر حالت شعوری خود را از دست می‌دهد و اقارب طفل از شرم تا یک شبانه روز وی را به شفاخانه انتقال نمی‌دهند ولی هنگامی که متوجه وضعیت وخیم او می‌شوند، از ترس این که مبادا تلف شود، به شفاخانه مراجعه می‌کنند. به گفته اقارب مصدوم، ناحیه تناسلی و عجان وی پاره گردیده که در شفاخانه توسط داکتران دوباره دوخته شده‌است.

ادامه مطلب...

اسناد اختلاس وحشتناک در گمرکات تحت مدیریت عمر زاخیلوال

نامه الکترونیک

روزنامه «نیویارک تایمز» به تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۴ در گزارشی از فساد گسترده در بنادر کشور خبر می‌دهد. بر اساس این گزارش، «با تخمین بسیار محافظه‌کارانه»، سالانه ۵۰۰ میلیون دالر در گمرکات افغانستان چپاول می‌شود و از بررسی «بازرس ویژه امریکا برای بازسازی» (سیگار) نقل می‌کند که «افغانستان نیمی از عواید گمرکی‌اش را در اثر فساد از دست می‌دهد». اما دولت افغانستان از این غارت سرمایه‌ ملی به خوبی آگاه است و اسناد کافی به دست دارد، ولی آن را از دید ملت مخفی ساخته‌است. «حزب همبستگی افغانستان» به اسناد معتبر «اداره عالی مبارزه با فساد اداری» و چندین نهاد دیگر دست یافته‌است که از جزییات چپاول ده‌ها‌ میلیون دالری در گمرک‌های تحت مدیریت عمر زاخیلوال پرده برمی‌دارد.

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 51

حزب در شبکه‌های اجتماعی

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی