SHARE
"خارجی می‌خواهد که مملکت مطمع نظر او همیشه جاهل و فقیر و ترسو بوده و از پشت پرده به شکل ضعیفی اداره گردد تا زمینه تحلیل و هضم آن آماده شود."
میر غلام محمد غبار


نمونه‌هایی از چپاول در دولت فاسد کرزی

نامه الکترونیک
فساد اداری در دولت کرزی

ماریا میلر، وزیر فرهنگ اطلاعات انگلستان، پس از یک رسوایی مالی به تاریخ ۹ اپریل ۲۰۱۴ از سمتش استعفا داد. در ابتدا پول حیف و میل‌شده توسط وی ۴۵ هزار پوند اعلان شد ولی پس از تحقیق این رقم به ۵۸۰۰ پوند کاهش یافت. خانم میلر می‌گوید این پول را به عنوان «مصارف نمایندگی» دریافت کرده بود و به‌خاطر ساخت خانه به والدینش به مصرف رسانید.

ولی در افغانستان مافیایی و غرق در فساد از رییس دولت گرفته تا وزرا و وکلا و مشاورین همه تا گلو در اختلاس و خورد و بردهای میلیون ‌دالری گور هستند و هر روز در رسانه‌های داخلی و خارجی بوی خیانت و غارت شان بالا است، ولی آب از آب تکان نمی‌خورد و فردا همان وزیر یا رییس در چوکی بالاتر نصب می‌گردد و یا بدون حساب‌دهی و محاکمه نزد بادارن خارجی خود پناه می‌برد و با پول باد‌آورده عیش و نوش می‌کند. در این کشور بی‌در و دروازه به هر پیمانه که مفسد باشی به همان اندازه مقامت بلند می‌رود.

ادامه مطلب...

معترضان فرگوسن برضد نژادپرستی می‌ایستند!

نامه الکترونیک
معترضان فرگوسن برضد نژادپرستی می‌ایستند!
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Latuff

فقر و دربدری در چهره خادم حسین هویداست

نامه الکترونیک
خادم حسین

خادم حسین، پیرمرد ۷۵ ساله‌ از جمله دهقانان فقیر یکه‌ولنگ است که بیشتر عمر خود را در کشت و کار بر زمین دیگران سپری کرده تا لقمه نانی برای فامیل ۶ نفره خود به دست بیآورد. اما در این اواخر بنابر کاهش نرخ حاصلات زراعتی، دیگر نتوانست با کار در زمین، نان بخورنمیر خانواده خویش را پیدا کند، بناً مجبور شد مانند هزاران خانواده دیگر رخت سفر از روستا ببندد و روانه شهر بامیان شود.

خادم حسین فعلا در دره اژدر در یک خانه بدون چهاردیواری و آب زندگی می‌کند. او می‌گوید که در آرزوی لقمه نانی به شهر آمد ولی در اینجا وضعیت بدتر از قریه‌اش است. حسین مجبور می‌شود که دو پسر نوجوانش را از مکتب بکشد تا در کنارش کار کنند. آنان مصروف خشت‌زنی هستند.

ادامه مطلب...

آریل شارون، د فلسطینیانو قصاب د تاریخ خوسا کندې ته ولاړ

نامه الکترونیک
قتل‌عام صبرا و شتیلا

آریل شارون د اسرایل جنایتکار لومړی وزیر و چې له ۲۰۰۱ څخه تر اپریل ۲۰۰۶ پورې یې واک درلود او په جنین، قبیه، صبرا او شتیلا کې د فلسطینیانو په عام وژنې سره له ځانه رټل شوی نوم پریښی. په ۱۱ جنوري ۲۰۱۴ کې د ۸ کالو کوما (بې هوشۍ) څخه وروسته د دې جلاد کرغیړن ژوند پای ته ورسید او نوم یې په تاریخ کې د نړۍ یو له ترټولو پلید او وینه تویونکي فاشیست په حیث ولیکل شو.

مخالفانو یې د ډیر نفرت له امله هغه ته د «بلډوزر» او «صبرا او شتیلا قصاب» نوم ورکاوه او ملګرو یې ورته د «اسراییل پاچا». ولې ریښتیا دا ده چې دې جنایتکار د امریکا او انګلستان په مرسته د فلسطین په خاوره کې د یهود میشته و ښارګوټي د مرمۍ او بلدوزر په زور رامنځته کړل. د آریل شارون جنایات په درې برخو ویشلی شو: د ښارونو ویجاړول، د زرګونه بې ګناه انسانانو وژل او د واقعیتونو په بل ډول ښودل ترڅو حقیقت په خپله ګټه بدل کړي.

پاتی برخه...

اولین جلسه ولایتی حزب همبستگی در لغمان

نامه الکترونیک
اولین جلسه ولایتی حزب همبستگی در لغمان

روز جمعه، ۳۱ اسد ۱۳۹۳، اولین جلسه ولایتی حزب همبستگی در لغمان برگزار گردید. در این جلسه تعدادی از اعضا و هواداران حزب، اعم از زن و مرد شرکت داشتند. قرار بود تا نخستین جلسه نوبتی لغمان را به پیمانه‌ای وسیع برگزار نماییم ولی بنا بر مشکلات امنیتی خاصتا در مسیر آمد و رفت، تعداد اشتراک‌کنندگان جلسه را محدود ساختیم.

در ابتدا یکی از اعضای اسبق شورای ولایتی حزب جلسه را آغاز نمود. وی بعد از مقدمه، به وضعیت نابه‌سامان منطقه پرداخت و در ادامه، حزب را با فعالیت‌های امروزی‌اش به معرفی گرفت. او افزود که وضعیت امنیتی در لغمان، همانند سایر مناطق ناامن بوده و آن چه از لحاظ سیاسی، فرهنگی و امنیتی، ولایات دیگر را تهدید و ناامن می‌کند، در این جا نیز مشهود است. شب‌هنگام، یک رژیم در گردش است به نام طالبان، و روزها رژیم فاسد و غارتگر کابل چشم به راه زمینه‌های چپاول اند.

ادامه مطلب...

رمضان، قربانی چهار دهه جنگ و وحشت

نامه الکترونیک
رمضان

رمضان، مرد ٥٣ ساله که در دوران داوود خان از صنف هشت مکتب فارغ گردید. بنابر تبعیض ملیتی در آن زمان نتوانست وظیفه دولتی اجرا کند، بناً از روی ناچاری به پاک‌کاری و بارکشی پرداخت تا به فامیلش کمک کند و بعدها در یک دکان قصابی شاگرد شد. رمضان بزرگ‌ترین فرزند پدر بود که پس از وفات وی، مسوولیت خانواده بر دوش او افتاد. رمضان می‌گوید که شب‌ها از دکان قصابی مقداری چربی و شکمبه و روده به خانه می‌آورد تا فامیلش آن را بخورد و شکم شان سیر شود و به همین منوال شب و روز را سپری می‌کردند.

پس از سرنگونی دولت داوود و روی‌کارآمدن تره‌کی، اوضاع افغانستان دیگر هم بدتر و وخیم‌تر گشت. اکثر مخالفان رژیم مزدور به بهانه اشرار و ضد دولت شکنجه و اعدام شدند. رمضان می‌گوید که در آن وقت با ترس و لرز زندگی داشت: «هر روز فکر می‌کردیم فردا نوبت ما است که یا به زندان برویم و یا هم به جبهه جنگ فرستاده خواهیم شد.» به تعقیب آن تجاوز روس‌ها، آتش جنگ را دیگر هم دامن زد و عرصه زندگی را بر مردم فقیر و بی‌بضاعت تنگ کرد. او می‌افزاید: «ما می‌گفتیم که در هیچ جای دنیا شاید به این اندازه وحشت و ظلم نباشد، نخواهد تکرار شد ولی ما اشتباه فکر می‌کردیم.»

ادامه مطلب...

شماره بیستم و یکم ماه‌نامه همبستگی به نشر رسید

نامه الکترونیک

شماره بیست و یکم «همبستگی غږ»، ماه‌نامه «حزب همبستگی افغانستان»، در ۵۲ صفحه به نشر رسید.

در این شماره بیشتر درمورد رسانه‌های داخلی، مضحکه انتخابات و حمایت جنرال حمید گل از عبدالله، بخوانید:

امریکا و غرب شرایط را در افغانستان طوری سازماندهی کرده‌اند که از یک طرف در تلاش روی کار آوردن یک حکومت ضعیف‌تر و ناکاراتر از کرزی هستند و از سوی دیگر با تهدیدها و هشدارها مردم را از پیامد تجزیه، جنگ داخلی، حاکمیت دوباره طالبان، حضور داعش و عراق‌شدن کشور، فروپاشی نظام اقتصادی کشور و... می‌ترسانند، تا به سلطه امریکا و حضور درازمدت نظامیش راضی سازند. آنان با میانجی‌گری‌ها و انتشار تصاویر نامزدان با مقامات امریکایی می‌خواهند به مردم نشان دهند که بدون امریکا این کشور آینده ندارد و باید غلامی کاخ سفید را بپذیرند. و عناصر ضدملی چون اشرف غنی و عبدالله مهره‌های امریکا در این بازی‌هایش اند.

از تمامی هموطنان آگاه و آزادی‌خواه تقاضا می‌کنیم تا در فروش و پخش هرچه وسیع‌تر «همبستگی غږ» با ما همکاری نمایند.

ادامه مطلب...

دولت پوشالی کرزی استقلال را جشن می‌گیرد

نامه الکترونیک
دولت پوشالی کرزی استقلال را جشن می‌گیرد
کارتونیست: عتیق‌الله شاهد Attiqullah Shahid

پوستر حزب همبستگی به مناسبت نودپنجمین سالروز استقلال

نامه الکترونیک

دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر

«حزب همبستگی افغانستان» یاد قربانی‌های مبارزان استرداد استقلال کشور و بخصوص قهرمان ملی شاه امان‌الله خان را با انتشار ده هزار پوستر رنگه به دری و پشتو گرامی داشت.

ادامه مطلب...

قتل «جنرال دو ستاره»، درسی برای اشغالگران

نامه الکترونیک
رفیق‌الله

کشته‌شدن هارولد گرین، جنرال دو ستاره امریکایی، به تاریخ ٥ اگست ٢٠١٤ در پوهنتون نظامی قرغه در حومه غربی شهر کابل هم قصر سفید و هم قصر سیاه کابل را تکان داد. وزارت دفاع افغانستان در نخستین واکنش، فرد مهاجم را «تروریست» خطاب کرد و او را دشمن صلح و ثبات افغانستان خواند. امریکاییان و حکومت کرزی تلاش کردند تا حقایق درمورد این حادثه را پنهان نگه‌دارند. نیروهای امریکایی فوری بعد از حادثه، ساحه را در کنترول گرفته، فلم‌ کمره‌های امنیتی و تصاویر و ویدیوهایی را که افراد حاضر در صحنه توسط موبایل‌ برداشته بودند، از بین بردند.

سربازی که این حادثه را آفرید، رفیق‌الله نام داشت و از ولایت پکتیا بود. این سرباز ۲۷ ساله، دو نیم سال پیش به «اردوی ملی» پیوست. وزارت دفاع افغانستان تایید کرد که او یکی از سه نگهبان امنیتی بوده که اجازه داشته برای محافظت از جنرالان اسلحه‌اش را با خود داشته باشد. سخنگویان وزارت داخله، وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی نمی‌خواهند چیز بیشتر درمورد به رسانه‌ها بگویند.

ادامه مطلب...

د خپل ناهیلي ځوی څخه د پلار ګڼلي پلوي

نامه الکترونیک
حمید گل و عبدالله

د افغانستان د خلکو د غلولو لپاره د شمالي ټلوالې مشران او په ځانګړې توګه جمعیت اسلامي او شورای نظار د پاکستان ضد ناز او نخرې په لاره اچوي، خو دا ټولو ته جوته ده چه دوی د پاکستان دولت په لاس روزل شوې دي چې وروسته له حزب اسلامي د آی. اس. آی لخوا د امریکا دولت ډیره مرسته یې ترلاسه کوله. برسیره پردې د نورو اووه ګونو پیښوري ګوندونو په څیر د پاکستان د استخباراتو لخوا ډیرې چوپړتیاوې د دوی په واک کی ایښودل کیدې. پاکستان دوی ته د روسیې یرغلګرو جګړې په دوران کې جمعیت پورې اړوند د مهاجرینو پنډغاړی د چارسدې په سړک کې جوړ کړ او د دې ترڅنګ د بډه بیرې نظامي قلعه د دوی په واک که ورکړه.

پاتی برخه...

«عشق باستقلال»، نوشته‌ای از زنده‌یاد سرور جویا

نامه الکترونیک
Ghulam Sarwar Joya

غلام سرور جویا یکی از مصمم‌ترین روشنفکران مترقی و پرافتخار افغانستان بود که نامش برای همیشه منحیث مبارز پیگیر و جان‌نثار در یادها جاری خواهد ماند. او به خاطر افکار مردمی و پیکارش علیه استبداد و استعمار بیش از بیست سال از عمر پربارش را در زندان سپری نمود.

سال‌ها زندان و بند هرگز نتوانست در عزم و روحیه استوار او خللی وارد کند. در سال ١٣٣١ او برای بار دوم با شماری از یارانش به زندان افکنده می‌شود. روزی وزیر داخله رژیم در زندان به دیدارش رفته پیام صدراعظم داوودخان را به او می‌رساند که اگر اظهار ندامت نماید، از بند رها خواهد شد. ولی جویا مثل هر آزادی‌خواه شرافتمند پاسخ می‌دهد: «برو به ارباب خود بگو صد بار زندان را نسبت به آن آزادی خفت‌باری که شما دارید، ترجیح می‌دهم.» همان بود که او ٩ سال تمام در زندان ماند تا آن که در ١٣٤٠ همانجا جان داد و نامش در تاریخ جاودانه شد.

ادامه مطلب...

د «افغانستان همبستګۍ ګوند» د خپلواکۍ ۹۵مه کلیزه ولمانځله

نامه الکترونیک
د خپلواکۍ ۹۵ کلیزه

د ۱۳۹۳ کال د زمري په ۲۸مه د جلال آباد په ښار کې د افغانستان د همبستګۍ ګوند غړي او پلویان د غازي امان‌الله خان په مقبره کې راټول او د هیواد د خپلواکۍ ۹۵مه کلیزه یې ولمانځله، دوی چې شمیر یې۲۵۰تنو ته رسیده، د ګوند د غړو څخه پرته د سیمې د خلکو لخوا یې هم هرکلی وشو چې د باغ په دروازه کې سره راغونډ شول او د غازي امان الله خان مقبرې پر لور ودرومیدل او د ملي اتل پر قبر یې د ګولونو ګیډۍ کیښوده. د لمانځ غونډې په دغه مهال کې راټول شویو وګړو د امریکایي نیواکګرو، ایران او پاکستان د لاسوهنو او د دوی لاسپوڅو او ګوډاګیو پروړاندې شعارونه ورکړل او پر هیواد یې د امریکایي / ناټو ځواکونو یرغل او دوی ته د دایمي اډو ورکول وغندل او په زغرده سره یې وویل چې بهرني ځواکونه باید پرته له کوم قید او شرط له افغانستان څخه ووځي.

پاتی برخه

توجه ویژه به اقلیت هندو، گواه عدالت‌خواهی شاه امان‌الله

نامه الکترونیک
مراقبت از اقلیت هندو توسط شاه امان الله غازی

میزان تعهد و باورمندی یک شخص، حکومت و یا تشکل به دموکراسی را در برخوردش به مظلوم‌ترین و فراموش‌شده‌ترین اقشار و گروه‌های جامعه می‌توان محک زد. در این نوشته برخورد شایسته و انسانی شاه امان‌الله به اقلیت هندو و سیک کشور را از لابلای اسناد تاریخی به تحلیل می‌گیرم تا اعتقاد راسخ این قهرمان راستین ملت ما به عدالت و وحدت ملی را بیان نموده باشم.

استقلال، دموکراسی و عدالت، سه ارزش بزرگ و به‌هم‌پیوسته جوامع انسانی اند که یکی بدون دیگری مفهوم ندارد. سیزده سال است که در افغانستان از موجودیت «دموکراسی» و «حقوق بشر» حرف‌ها زده می‌شود و به‌اصطلاح «جامعه جهانی»، دولت پوشالی کرزی و چاکران غرب طوری استدلال می‌کنند که گویا این نخستین بار است که بنابر لطف و کرم امریکا و غرب، این ارزش‌ها به مردم افغانستان به قسم تحفه پیشکش گردیده‌اند. اما هر فرد باوجدان و با حداقل آگاهی می‌تواند درک کند که در نبود استقلال و عدالت، دموکراسی فقط به درد جنایت‌کاران و خاینان ملی می‌خورد و بس.

ادامه مطلب...

صفا رفت، اما راهش ادامه دارد!

نامه الکترونیک
صفا احمد

صفا احمد نوجوان ۱۷ ساله‌ای بود که طمع تلخ فقر را چشیده و با شور و پشت‌کار می‌آموخت تا مصدر خدمت به مردمش گردد. روحیه و عشق‌ورزی او برای فردای بهتر چنان بلند بود که با سن کوتاهش همخوانی نداشت. اما با تاسف جنایت‌کارانی که با سلاح خوی گرفته، بالندگی مردم را در همه جا زیر کنترول خود داشته و صفای با همت را تحمل نمی‌توانند، فقط طی یک بگومگوی لفظی سرنوشت صفا را به خون یکسان می‌سازند، تا دیگر سرو آزاده‌ای قامت راست نکند.

صفا احمد (۲ سرطان ۱۳۷۶ – ۵ اسد ۱۳۹۳)، متعلم صنف یازده و از نوجوانان فعال «حزب همبستگی افغانستان» توسط سه فرد اوباش به قتل رسید. «حزب همبستگی افغانستان» شهادت این نوجوان بارسالت و آگاه را به خانواده و دوستان صفا و تمام اعضا و هواداران حزب تسلیت گفته، مصمم است تا اندوهش را به نیرو مبدل سازد.

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 45

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی