SHARE
"ظالمان آزادی را رایگان نمی‌دهند. مظلومان باید آن را خود به دست آورند."
مارتین لوتر کینگ


په ګډه سره په کابل کې د ځانمرګو روزنځای د مرکز جوړونې مخه ونیسو

نامه الکترونیک
کارتون مرکز تولید انتحاری

د عربستان واکمنانو لخوا په «کابل کې د اسلامي زده کړو» تر عنوان لاندې د ځانمرګو روزنیز لوی مرکز تړون او د سپین چک ورکول زموږ د خلکو لپاره زړه بوږنونکی خبر و. له نیکمرغه دغه عمل زموږ د هیوادوالو غوڅ غبرګون سره چې له څو لسیزو راهیسې د بنسټپالو او د دوی د بهرنیو اربابانو د جهالت او تروریزم قربانیان دي، مخامخ شو او دا د هغوی د پوهې ښکارندوی کوي.

د عربستان واکداران چې په عیش او عیشرت کې ډوب دي، زموږ او د نورو اسلامي هیوادونو د وګړو په ځناورۍ او جهالت کې د راګیریدو لپاره د داعش او طالبي ډوله اسلام طرف دار دي، چې زموږ په هیواد کې د تیرو څو لسیزو په لړ کې وینې تویونکي موجودات وو.

پاتی برخه...

«جنگ دروغین» اوباما برضد داعش

نامه الکترونیک

نویسنده: پروفیسر میشل شوسودفسکی | مترجم: احمر
منبع: نشریه «گلوبل ریسرچ - تحقیقات جهانی»، ۱۹ فبروری ۲۰۱۵

حملات امریکا بر داعش

داعش توسط دولت امریکا و متحدانش حفاظت می‌گردد.

از ۲۰۱۴ بدینسو، نیروهای هوایی امریکا با حمایت ایتلاف ۱۹ کشور دیگر بی‌رحمانه کارزار حملات شدید هوایی علیه سوریه و عراق را با ادعای سرکوب دسته‌های داعش به پیش می‌برد.

براساس گزارش «دیفنس نیوز» (اخبار دفاعی)، از اگست ۲۰۱۴ تا اواسط جنوری ۲۰۱۵ بیش از ۱۶۰۰۰ حمله هوایی صورت گرفته‌است. ۶۰٪ حملات هوایی توسط نیروهای هوایی امریکا با استفاده از بمب‌افکن‌های پیشرفته انجام شده‌ اند. (آرون مهتا، دیفنس نیوز، ۱۹ جنوری ۲۰۱۵)

ادامه مطلب...

تخریب مجسمه‌های سه‌هزارساله توسط داعش

نامه الکترونیک
تخریب مجسمه‌های سه‌هزارساله توسط داعش
کارتونیست: مانا نیستانی Mana Neyestani

امیدآفرینی کاذب برای صلح

نامه الکترونیک
مردم عام افغانستان و پاکستان قربانی وحشت بنیادگرایی

طی چهارده سال حاکمیت دست‌نشاندگان امریکا در کشور ما، همه سیاست‌ها و وعده‌های حاکمان بر پایه فریب و نیرنگ و کذب استوار بوده‌است. تصامیم مهم و حیاتی در پس دروازه‌های بسته در سفارت امریکا در کابل گرفته می‌شوند، اما در رسانه‌ها دروغ‌های شاخدار و اخبار ضد و نقیض و گول‌زننده برای ملت تحویل داده می‌شوند.

این روزها دولت ع و غ با هلهله و شور از بهترشدن روابط با پاکستان و نزدیک‌شدن صلح با طالبان سخن می‌گویند. تعدادی از تحلیلگران دالرخوار هم از ورای میزگردهای تلویزیونی طوری حرف می‌زنند که تو گویی افغانستان بعد از سال‌ها حلقه‌ گم‌شده‌اش را دریافته و در چندقدمی صلح و ثبات قدم برمی‌دارد. تعدادی ناآگاه به عوام‌فریبی‌های امریکا و نوکرانش، تصور می‌کنند که افغانستان به لطف و مرحمت جرنیل‌های پاکستان بالاخره به شاهراه صلح گام گذاشته و به زودی بساط جنگ و خشونت از آن برچیده خواهد شد.

ادامه مطلب...

تو ای پنجشیر!

نامه الکترونیک
قربانیان برف‌کوچ پنجشیر

تقدیم به تمامی هموطنان ستمدیده‌‌ام در پنجشیر و سایر ولایات که در اثر برف‌کوچ‌های اخیر زندگی مظلومانه اما پرصفای شان طعمه قهر طبیعت شد، اما کسی به داد شان نرسید.

ادامه شعر...

نیکاراگوئه، ملتی شکنجه‌شده به دست امریکا

نامه الکترونیک
جنبش ساندنیست ها

نیکاراگوئه یکی از کشورهای امریکای لاتین است که ۶ میلیون نفوس دارد. دریای کارائیب در شرق و اقیانوس آرام در غرب این کشور موقعیت دارند. نیکاراگوئه کشور چندملیتی است که در سال ۱۸۲۱ استقلال خود را از اسپانیا گرفت و بعد از آن تا سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ شاهد بحران‌های سیاسی و دست‌درازی امریکا و حاکمیت دیکتاتورهای وحشی بود. در سال ۱۸۹۳ خوزی سانتوس زیلایا (José Santos Zelaya) به حیث رییس‌جمهور انتخاب گردید که با سیاست‌های دولت امریکا مخالف بود. امریکا برنامه داشت که از طریق نیکاراگوئه به اقیانوس آرام کانال حفر کند و اموال تجاری خود را از این راه انتقال دهد ولی زیلایا با جاپان و آلمان وارد گفتگو شد تا در حفر کانال به نتیجه برسد که دولت امریکا از این اقدام وی سخت برآشفت و برای سرنگونی او دست به کار گردید. خوان استرادا (Juan Estrada) که از مخالفان زیلایا بود مورد حمایت کاخ سفید قرار گرفت تا دولت را سرنگون سازد.

ادامه مطلب...

در لیبی بعد از تجاوز امریکا و ناتو چه می‌گذرد؟

نامه الکترونیک
کارتون لیبی

از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به بعد هر دولت و رژیمی که مطابق به سیاست‌های زورگویانه امریکا و غرب عمل نمی‌کند به سادگی انگ «غیردموکراتیک»، «دیکتاتور» و «ضد زن»‌ خورده با «مداخله بشردوستانه» مواجه می‌شود. بعد از اشغال افغانستان و عراق، لیبی در سال ۲۰۱۱ مورد تهاجم قرار گرفت و طی آن معمرقذافی سرنگون و به جایش وحشی‌ترین بنیادگرایان همفکر طالبان به قدرت نصب شدند و این کشور دچار جنگ داخلی خانمانسوز گردیده‌است.

معمر قذافی از نظامیان لیبی بود که در ۱۹۶۹ از طریق یک کودتای سفید قدرت را از محمد ادریس سنوسی پادشاه این کشور گرفت. لیبی از جمله کشورهای نفت‌خیز دنیا می‌باشد که طی دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی قذافی و خانواده‌اش از تجارت نفت به ثروت‌های چندین میلیارد دالری دست‌ یافتند. قرار بعضی از آمار، عواید نفت لیبی روزانه به ۴۰ میلیون دالر می‌رسید. قذافی و خانواده‌اش حاکمان بلامنازع لیبی به حساب ‌می‌آمدند و در طول ۴۱ سال حاکمیت وی هفت پسر و یک دخترش مهمترین نهادهای دولتی و خصوصی این کشور را که شاهرگ‌های اصلی اقتصادی به شمار می‌رفتند، در تسلط خود داشتند.

ادامه مطلب...

آمال مثلوثي د تاوتریخوالي نظام پروړاندې هوډمنه هنرمنده

نامه الکترونیک
آمال مثلوثی

آمال مثلوثي (Emel Mathlouthi) د ټونس مشهوره سندرغاړې، د سندرې لیکونکې، جوړونکې او نوموتې ګتار وهونکې ده چې د خپلو اعتراضي سندرو «ای بې‌وزله ټونسه» او «خبرې مې آزادې دي» د لارې ډیر شهرت وموند. محمد البوعزیزي د خپلو لوړو زده کړو سره بیا هم د سړک پرغاړه په ګاړۍ کې شیان پلورل او په پای کې د پولیسو د ناوړه چلند له امله د ۲۰۱۲ کال د جنوري په میاشت کې یې ځانسوزونه وکړه، دا یوه داسې سپرغۍ وه چې ټول ځنګل یې د اور په لمبو کې ډوب کړ. د ټونس په ګوټ ګوټ کې لاریونونه پیل شول، د دې هیواد خپل سری دیکتاتور زین العابدین، بن علی د لاریون کوونکو د ځپلو په موخه پوځیان او پولیس واستول. خو اعتراض کوونکو په یو غږ خپله لار غوره کړه او «خبرې مې آزادې دي» سندره یې د لاریون په بهیر کی زمزمه کوله. هغوی دغه سندره په یادو زده کړې وه او مثلوثي د هغو لپاره د ظلم پروړاندې د امریکایي مبارز هنرمند جوان باییز (Joan Baez) په څیر ارزښت موندلی و. څه موده وروسته دغې سندرې د مصر اعتراض‌کوونکو منځ کې هم ځای ونیو.

پاتی برخه...

داعش، بهانه جدید برای «جنگ علیه تروریزم»

نامه الکترونیک
داعش، بهانه جدید برای جنگ علیه تروریزم
کارتونیست: کارلوس لاتوف Carlos Lattuf

رژیم سفاک ایران؛ ما خون فرزندان مان را نمی‌بخشیم!

نامه الکترونیک
مادران شهیدان

این فریاد مادران داغداریست که فرزندان جوان شان به دست رژیم سفاک آخندی ایران به شهادت رسیده‌اند و حال چند تن شان از ولایت هرات به نشانه اعتراض و دادخواهی به کابل آمده‌اند. آنان در مصاحبه با نماینده «حزب همبستگی افغانستان» خواهان همکاری اند تا صدای پردرد شان به گوش‌های کر و وجدان‌های خفته برسد. ما ضمن ابراز تسلیت، آنچه در توان ماست در زمینه همکاری خواهیم نمود.

به تاریخ ۳ سنبله ۱۳۹۱، گروه ۱۳ نفری از کارگران جوان افغان مربوط ولسوالی‌های کُهستان، گلران و غوریان ولایت هرات به نیت مزدوری، به سوی ایران رهسپار می‌گردند. این جوانان مظلوم که فقر و تنگ‌دستی مجبور شان کرده که به امید یافتن کاری به سوی ایران بروند، مرز تایباد را عبور کرده، وارد خاک ایران می‌گردند. در ۵ کیلومتری تایباد در دشت «دره مادر حسن» منتظر موتر هستند تا آنان را به شهر مشهد منتقل سازد. یکی دو تن از این جوانان طی تماس تلفنی با خانواده‌های شان موقعیت خود را به اطلاع آنان رسانده از این که مرز را به آرامی گذشته‌اند، اطمینان می‌دهند. اما غافل از این که موتر گشت و یا گزمه سرهنگ علی اکبر آقابیگی فرزند کربلایی، فرمانده انتظامی تایباد، به تعقیب شان است و همین که به آنان نزدیک می‌گردد، به زیردستانش دستور رگبار داده و همگان را جابه‌جا تیرباران می‌کنند. بعد برای پوشانیدن این جنایت، اجساد کشته‌شدگان را در منطقه پیرشاداب این شهر در گوشه‌ای دفن می‌کنند. خانواده‌های آنان روزها در انتظار فرزندان لادرک شده شان شکنجه روحی می‌کشند، تا این که روزی سربازی از این دسته که تلفن یکی از قربانیان را گرفته‌است، طی تماسی به فامیلش می‌گوید که فرزند شما دیگر در این جهان نیست و شما در پی اجساد فرزندان تان در فلان ساحه تلاش نمایید.

ادامه مطلب...

گوشه‌ای از دربدری عابران شاهراه کشم بدخشان

نامه الکترونیک
شاهراه بدخشان

شاهراه تخار ـ بدخشان که از ولسوالی کشم بدخشان شروع و به فیض آباد (مرکز بدخشان) متصل می‌شود از بی‌صاحب‌ترین و بی‌کس‌ترین شاهراه‌های افغانستان است. این شاهراه با هزینه بیش از ۱۱۰ میلیون دالر امریکایی اعمار گردید و از جمله مهم‌ترین سرک‌های اسفالتی بدخشان به حساب می‌آید.

حفظ و مراقبت این سرک در حقیقت حفظ و مراقبت دارایی‌ای است که برای این سرک به مصرف رسید و وظیفه آن به ریاست فواید عامه ولایت بدخشان تعلق گرفته و از این ناحیه ده‌ها کارمند ماهانه معاش به دست می‌آورند.

ادامه مطلب...

نماینده حزب همبستگی در برابر نماینده گلبدین جنایت‌کار

نامه الکترونیک
بخش اول

بخش دوم

عبید کبیر، نماینده حزب همبستگی: «مردم افغانستان خون دادند، مبارزه کردند و روس را کشیدند و این افتخار را دارند ولی بدبختانه بعد از آن جمعی از جنایتکاران روی خون‌های مردم ما تجارت کردند.»

«اقتصاد ما»، مقاله‌ای از زنده‌یاد میر غلام‌محمد غبار

نامه الکترونیک
غبار و نشریه اصلاح

با به قدرت رسیدن نادر در ۱۳۰۸، دوره اختناق و وحشت در کشور ما بار دیگر آغاز شد. این شاه مستبد و برادرانش افغانستان را به زندانی برای مردمش و گورستان روشنفکران و آزادی‌خواهان مبدل کردند. مردم از این وضع به ستوه آمده دست به یک سلسله اقدامات زدند که در نتیجه برادرش عزیز خان و متعاقبا خود نادر جانی توسط جوانان رشید وطن ما به قتل رسیدند. به تعقیب آن هاشم خان، برادر ظالم و درنده وی، که در قلع و قمع دگراندیشان شهرت داشت، قدرت را غصب نمود و مدت سیزده سال افغانستان را در فقر و بدبختی عمیقتر فرو برد. در این دوره سرمایه‌داری انحصاری رشد نموده و زمینه چور و چپاول برای زورمندان و فیودالان مساعد شد. آنان در شهرها شرکت‌های بزرگ تاسیس نموده و در روستاها زمین‌های زراعتی را در بدل پول ناچیز به زور خریداری کرده و یا همچون برادران جبار امروزین شان با جبر غصب نمودند. عاملان سرمایه‌داری انحصاری سبب افزایش فقرای بیشتر در جامعه می‌شد و این روشنفکران بااحساس و مترقی را سخت رنج می‌داد.

ادامه مطلب...

نسیم امیدبخش آزادی در امریکای لاتین

نامه الکترونیک
نسیم امیدبخش آزادی در امریکای لاتین

از زندگی مشقت‌بار چوپان‌ها و نقش شان در جامعه آگاه شویم

نامه الکترونیک
چوپان‌های افغانستان

یکی از روزهای بهاری سفر داشتم به ولایت کوهستانی بدخشان. در مسیر راه رمه‌های گوسفندان را دیدم که گله گله به جهت موتر ما در حرکت اند. گوسفندان گاهگاهی داخل خط سرک شده باعث توقف وسایط نقلیه و اعصاب‌خرابی رانندگان می‌گردیدند. چندین بار پیشانی راننده موتر خودما را دیدم که ترش می‌شود و زیر لب حرف‌های بد نثار چوپان‌ها می‌کند. دلیلش واضح بود و می‌خواست بگوید که چرا آن‌ها جلو ورود گوسفندان شان را به جاده نمی‌گیرند. اما کسی این محاسبه را نمی‌کند که دویدن اینسو آنسو پشت گوسفندان در مسیر ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلومتر انرژی و توانی می‌خواهد که چوپان‌ها در همان دو سه ساعت اول حرکت خود آنرا به مصرف رسانده‌اند.

ادامه مطلب...

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 56

حزب در شبکه‌های اجتماعی

چینل ما در یوتیوب

Loading...
موقعیت شما: صفحه اصلی