پروژه «ام‌کی-الترا»، جنایت دولت امریکا علیه مردمش و جهانیان

پروژه «ام‌کی-الترا»، جنایت دولت امریکا علیه مردمش و جهانیان

پس از جنگ دوم جهانی و فدارکاری و مبارزه عساکر شوروی در مقابل نیروهای هیتلر بخصوص در جنگ لنینگراد، امریکا تصور می‌کرد که دولت سوسیالیستی شوروی به نیروهای خود موادی می‌دهد که مغز آنان را کنترول می‌کنند تا در برابر دشواری‌ها تسلیم نشوند و در هرگونه شرایط سخت بجنگند. به نظر جنرالان کشور جنگ‌افروز امریکا ایدیولوژی و وطن‌دوستی و فداکاری اصلا معنا ندارد، به همین دلیل آنان در صدد تهیه دارویی شدند تا مغز نیروهای خود را کنترول کرده و در جنگ‌های آتی برنده شوند.

وزارت دفاع امریکا در ۱۹۵۰ وظیفه تهیه داروی کنترول مغز را به سی‌آی‌ای می‌دهد، و این سازمان جاسوسی پروژه «ام‌کی الترا» را به راه انداخت و در راس آن کیمیادان معروف به نام سیدنی گوتلیب را استخدام کرد تا به هر نحو ممکن دارو مورد نظر را تهیه کند. سی‌آی‌ای جهت «پروژه کنترول ذهن» (ام‌کی الترا)، شکنجه‌گرانی را استخدام کرد که در جاپان و اردوگاه‌های کار اجباری نازی کار می‌کردند، تا از تجربیات آنان در تحقیقات خود استفاده نماید. برای مثال، داکتران نازی آزمایش‌های وسیع با مسکالین در اردوگاه کار اجباری «داخائو» انجام داده بودند و سی‌آی‌ای بسیار علاقه‌مند بود تا دریابد که آیا مسکالین می‌تواند کلید کنترول ذهن باشد که یکی از راه‌های بزرگ تحقیق آن‌ها بود. بنابر این آنان داکتران نازی را که در آن پروژه شرکت داشتند استخدام کردند تا به آنان مشورت دهند.

دیدار خانواده فرانک اولسون
دیدار رییس‌جمهور جیرالد فورد با خانواده فرانک اولسون، محققی که در پی افشای اسرار پروژه بود ولی توسط سی‌آی‌ای به قتل رسید.

چیز دیگری که نازی‌ها ارایه کردند، اطلاعاتی درباره گازهای سمی مانند سارین بود که هنوزهم استفاده می‌شود. داکتران نازی به فورت دیتریک در مریلند آمدند که مرکز این پروژه بود، تا برای افسران سی‌آی‌ای سخنرانی کرده بگویند چقدر طول می‌کشید تا مردم در اثر سارین بمیرند.

گوتلیب می‌خواست راهی برای به دست گرفتن کنترول ذهن مردم ایجاد کند و متوجه شد که برای رسیدن به این هدف باید دو کار را انجام دهد. اول، باید ذهن موجود را پاک می‌کرد. دوم، باید راهی را پیدا می‌کرد تا ذهن جدید را جابجا کند. برخی از آزمایش‌های گوتلیب به‌طور مخفیانه در پوهنتون‌ها و مراکز تحقیقاتی اجرا می‌شد، درحالی‌که برخی دیگر در مناطق تحت کنترول امریکا در اروپا و شرق آسیا، عمدتاً جاپان، آلمان و فیلیپین، سی‌آی‌ای زندان‌های مخفی ایجاد کرد؛ انجام می‌شد. سی‌آی‌ای افرادی مظنون به عوامل دشمن را دستگیر می‌کرد و جهت انجام انواع شکنجه‌ها و آزمایش‌های انسانی نام آنان را «مصرف» می‌گذاشت. زندانیان در حین مصرف داروهایی که بر مغز اثر می‌گذاشتند، شوک برقی، دمای شدید، سلول‌های انفرادی را نیز تحمل می‌کردند تا شکنجه‌گران درک بهتری از نحوه تخریب و کنترول ذهن انسان را داشته باشند.

وایتی بولگر
وایتی بولگر، زندانی‌ای که بدون آگاهی‌ خودش تحت آزمایش قرار گرفت: «به جرم ارتکاب جنایت در زندان بودم، اما جنایت بزرگتری در حق من کردند.»

در همان ابتدا به سی‌آی‌ای خبر رسید که بهترین دارو بخاطر کنترول مغز ماده مخدر به نام ال‌اس‌دی (لایزرژیک اسید دی اتیل آمید) است. سازمان نامبرده برای تورید ماده مخدر ال‌اس‌دی ۲۴۰۰۰۰ دالر صرف کرد و از سراسر جهان این ماده را خریداری نمود. گوتلیب با ایجاد مراکز تحقیقاتی جعلی ال‌اس‌دی را در شفاخانه‌ها، دواخانه‌ها و زندان‌ها پخش نمود و درمورد اثرات این ماده به هیچ‌کس چیزی گفته نشده بود. کن کیسی، نویسنده امریکایی؛ رابرت هانتر، آوازخوان امریکایی و آلن گینزبرگ شاعر امریکایی از اولین افرادی بودند که ال‌اس‌دی را مصرف کردند. آنان درمورد نام و اثرات این دارو هیچ‌چیزی نمی‌دانستند.

وایتی بولگر یکی از زندانیانی بود که به بهانه تداوی مرض شیزوفرنی به این آزمایش داوطلب شد. به‌عنوان بخشی از این آزمایش، به مدت بیش از یک سال هرروز به او ال‌اس‌دی می‌دادند. او بعدا متوجه شد که این ربطی به شیزوفرنی ندارد و او یک «موضوع آزمایش» دولتی بود که هدف‌اش این بود که ببیند عکس‌العمل طولانی‌مدت مردم به ال‌اس‌دی چیست. و آیا می‌توانیم با خوردن روزانه ال‌اس‌دی در این مدت طولانی، ذهن خود را از دست بدهیم؟

بولگر پس از آن درباره تجربیات خود نوشت که او آن را بسیار وحشتناک توصیف کرد. او فکر می‌کرد که دیوانه می‌شود و نوشت: «به جرم ارتکاب جنایت در زندان بودم، اما جنایت بزرگتری در حق من کردند.»

سازمان استخباراتی امریکا بخاطر گسترش کار خود داکتر عقلی و عصبی انگلیسی به نام دونالد ایون کامرون را استخدام و به کانادا فرستاد تا در آنجا ماده ال‌اس‌دی را آزمایش کند. او در سال ۱۹۵۷ برای انجام ماموریت خود مبلغ ۶۹۰۰۰ دالر امریکایی دستمزد از سی‌آی‌ای دریافت می‌کرد.

فلم ام‌کی الترا
در ۲۰۲۲ جوزف سورنتینو، کارمند سابق سی‌آی‌ای به نام همین پروژه (MK Ultra 2022) فلم ساخت که در آن چگونگی آزمایشات بر روی انسان در یکی از شفاخانه‌های امریکا را به تصویر کشیده که با تماشای این فلم بیشتر درمورد این پروژه و فطرت جنایتکارانه دولت امریکا می‌دانید.

با آن‌که دولت امریکا تلاش فراوان کرد تا پروژه یادشده را مخفی نگه‌دارد ولی مرگ فرانک اولسون کیمیادان ارتش امریکا و محقق سلاح‌های بیولوژیکی آن را فاش نمود. فرانک اطلاعاتی درمورد این پروژه را به دست آورده بود و می‌خواست پیرامون عوارض استفاده از ال‌اس‌دی به مردم بگوید ولی سی‌آی‌ای به وی ماده ال‌اس‌دی داد و بعد او را از کلکین منزل ۱۳ هوتل پایین پرتاب کرده جان او را گرفت. در تحقیقات، مرگ او را خودکشی اعلام کرد. پس از کالبدشکافی و پیدا شدن ماده ال‌اس‌دی در بدن او سوال‌های فراوان پیدا شد و به‌شمول خانواده اولسون مردم هم اعتراض کردند تا این‌که ظاهرا سی‌آی‌ای مجبور به بستن این پروژه و سوختاندن اسناد مربوط به آن شد. دولت امریکا جهت خاموش‌کردن خانواده اولسون به آنان ۷۵۰۰۰۰ دالر پرداخت.

گرچه دولت امریکا ادعا می‌کند که پروژه یادشده از سوی آنان بسته شده ولی اسناد فراوان وجود دارد که امریکا لابراتوارهای سری دارد که در آن سلاح بیولوژیکی و کیمیایی تولید می‌شود و اولین افرادی که این سلاح بر آنان امتحان می‌شود خود مردم امریکا اند. کشوری که به مردم خود رحم نداشته باشد، چگونه می‌توان از آنان توقع «حقوق بشر» و «مبارزه علیه تروریزم» را داشت؟ دولت امریکا بزرگترین تولیدکننده ترویرزم و پایمال‌کننده حقوق بشر در سطح جهان است.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 51 نفر