«خرمگس»، فلم اندیشه‌برانگیز و الهامبخش

«خرمگس»، فلم اندیشه‌برانگیز و الهامبخش

فلم «خرمگس» محصول سینمای شوروی است که اتفاقات دهه چهل قرن نوزدهم ایتالیا، حمله اتریش به ایتالیا، جانبداری کلیسا از متجاوزان اتریشی و مبارزه آزادیخواهانه سازمان زیرزمینی «ایتالیای جوان» را به تصویر می‌کشد.

فلم در سال ۱۹۵۵، به کارگردانی الکساندر فن‌سمر تولید گردید که موسیقی دلنشین دمیتری شوستاکوویچ بر موثریت آن افزوده است.

«پیکار مقدس»، سرود میهنی علیه فاشیزم هیتلری

«پیکار مقدس»، سرود میهنی علیه فاشیزم هیتلری

موسیقی در مقاطع مختلف تاریخ نقش پیشرو و برانگیزنده در مبارزات مردمی و رهایی‌بخش جهان ایفا نموده است. اغلب همان سروده‌ها و آثار هنری ماندگار اند که بازتابگر آلام تیره‌بختان بوده یا آنان را به پیکار جهت شکستن زنجیرهای ستم و استبداد فراخوانده اند. در جریان جنگ جهانی دوم، زمانی که هیولای فاشیزم خواب حاکمیت بر جهان را در سر می‌پروانید، مبارزان و پارتیزان‌ها با سرود های رزمی بر لب به جنگ آن می‌رفتند.

«عوام‌فریب»، آهنگی در محکومیت دونالد ترامپ

«عوام‌فریب»، آهنگی در محکومیت دونالد ترامپ

لیلا داونز (Lila Downs) متولد ۱۹ سپتامبر ۱۹۶۸، خواننده، آهنگ‌ساز، بازیگر و فعال اجتماعی امریکایی‌تبار مکسیکویی است که بیشتر برای آهنگ‌هایش به زبان اسپانیوی نامور است. او مدافع بومی‌های به حاشیه رانده‌شده‌ی مکسیکو بوده و در هنرش فرهنگ آنان را به تصویر می‌کشد. دوانز تا کنون یک «جایزه گِرَمی» و سه «جایزه گِرَمی لاتین» را از آن خود کرده است و با الهام از مرسدس سوسا (خواننده‌ی زن انقلابی و پیشرو از ارجنتاین که ترانه‌های بومی امریکای جنوبی را می‌خواند و لقب «صدای بی‌صدایان» را گرفته است) درد مکسیکویی‌ها را در هنرش بازتاب می‌دهد.

به سیمین بهبهانی، وجدان بیدار زمانه‌ی ما

سیمین بهبهانی

سیلی غفار عزیزم، درود بر شما

دوسال پیش در چنین روزهایی غزلبانوی شعرمعاصر، سیمین بهبهانی از میان ما رفت. تا آنجا که بیادم مانده است او همواره، مبارزات آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه‌ی مردم افغانستان را با بصیرت بسیار دنبال می‌کرد و یکی از آرزوهای درخشان‌اش آزادی وُ رهاییِ مردم آن سرزمینِ ستم‌کشیده بوده است.

در گرامیداشتِ آن بانوی بزرگ، این شعر را برای «حزب همبستگی افغانستان» فرستادم.

با مهری مانا و با عاطفه‌ی سبز
رضا مقصدی

«گاو»، فلمی در خدمت ستم‌کشان

«گاو»، فلمی در خدمت ستم‌کشان

فلم «گاو»، تولید سال ۱۳۴۸، ساخته داریوش مهرجویی (۱) از آثار ماندگار سینمای ایران است که برعلاوه جوایزی که از چند جشنواره جهانی دریافت نمود، طی رای‌گیری منتقدان سینمای ایران، سه بار به‌حیث بهترین فلم تاریخ سینمای این کشور برگزیده شد. این فلم که داستان ساده و عینی از زندگی روستایی دارد، در شرایط مشخص ایران پیام بزرگ سیاسی به جهان داشت و از نخستین فلم‌های ایرانی بود که در غرب مورد توجه فراوان قرار گرفت.

«خواست من»

Darul Aman Palace


«خواست من»

کابل، من از تو هیچ نمی‌خواهم
جز آنکه طنابِ داری شوی
بر گلوگاه اجنبی
و خنجرِ بُرانی
بر حنجره دُژخیمان شیاد
که بار بار ویرانت کردند.

«نوامبر سیاه»، فلمی در مورد مبارزات ضداستعماری مردم نایجریا

«نوامبر سیاه»، فلمی در مورد مبارزات ضداستعماری مردم نایجریا

فلم هنری «نوامبر سیاه- مبارزه برای دلتای نایجر» (Black November- Struggle for Niger Delta) جریان خیزش و مبارزات یکی از اقوام ستمدیده نایجریا را علیه دولت فاسد و شرکت‌های فراملیتی نفت و گاز برای حفظ سرزمین و محیط زیست شان در دلتای نایجر نشان می‌دهد که به علت استخراج، نشست و دفن زباله‌های نفت در معرض آلودگی خطرناک قرار گرفته است.

ناجی‌العلی، کارتونیستی که تا پای جان برای مردمش رزمید

ناجی‌العلی، کارتونیستی که تا پای جان برای مردمش رزمید

ناجی سلیم العلی (۱۹۳۶ - ۲۹ اگست ۱۹۸۷) هنرمند فلسطینی با شخصیت کارتون منحصر به فرد خودش که به «حنظله» شهرت داشت، منحیث مشهورترین کارتونیست جهان عرب تا امروز شناخته می‌شود. موضوع کارتون‌های وی بیشتر مصایب فلسطینیان و نقش‌های خاینانه دول امریکا، اسراییل و کشورهای عربی در برابر این ملت ستمدیده بود. ناجی‌العلی این شهرتش را برای کارتون‌های خارق‌العاده و روح مبارزه‌جویانه‌اش کسب کرده بود. ایستادگی وی بر دفاع شجاعانه از مردمش بالاخره باعث شد که هدف ترور «موساد» قرار گرفته به شهادت رسد.

هنوز بوسه، به خورشید می‌زند دهنش

هنوز بوسه، به خورشید می‌زند دهنش

احمد شاملو: بامدادِ شعر امروز ایران، در ٢١ آذر(قوس) ١٣٠٤ خورشیدی در خانه‌ی شماره‌ی ١٣٤ خیابان صفی علی‌شاه تهران، پا به گُستره‌ی گیتی می‌گذارد تا عشق با نور، با غرور «جامی به سربلندیِ آواز عاشقان بردارد».

عزیز خاطره انگیزم بیژن اسدی پور، سردبیر «دفتر هنر» در امریکا در سال ٧٦ خورشیدی ویژه نامه‌ای برای این مردِ مردستانِ شعر امروز ایران، نشر میدهد. «بوسه به خورشید» را که در باره‌ی شاملو نوشته بودم نخستین بار در این «دفتر» منتشر کردم. اینک آن را برای عزیزان غرور انگیزم در «حزب همبستگی افغانستان» می فرستم.

راه دگر نیست!

راه دگر نیست!

به «شکریه تبسم» کودکی که با چند هموطن دیگر ما در مسیر جاغوری توسط آدمخواران داعشی گروگان و بعد از شکنج طاقت‌فرسا گردن زده شدند و امروز شال غم در سوگ این عزیزان در هر کران هموار است.

فیروز کوه من

سنگسار رخشانه

تقدیم به دخترانی که هر روز قربانی دست ستمگران اند. به رخشانه‌ای که به تاریخ ۴ عقرب ۱۳۹۴ توسط انسان‌نماهای جاهل و درنده در غور سنگ‌باران گردید و ما انبوه زندگان بی‌تفاوت نگریستیم و یا شاید گریستیم.

آوازهای «ناظم حکمت» به خون نشست

سیلی غفار عزیزم
درود بر شما

گفتگوی تان را با صدای امریکا دیدم و به دوستان پیرامون تاکید کردم که حتما این برنامه را ببینند. از پاسخ های در خشان ات سخت، خرسندم.

اینهم شعری برای جنبش همبستگی و در ربط با جانباختگان جنبش صلح خواهانه‌ی مردم ترکیه که به خون کشیده شده است.

با مهری مانا
رضا مقصدی

های مردم!

های مردم!

شعر «های مردم» به امروز افغانستان دربند همخوانی دارد و نوید همبستگی و مبارزه در برابر استبداد را در دل مردم به جان رسیده به گونه‌ی عریان فریاد میزند.

ققنوس در آتش

احمد شاملو

در پانزدهمین سالگرد ِ از دست‌دادن عزیزِ شعرِ پارسی ایستاده‌ایم. این شعر سال‌ها پیش در اسپانیا با یادِ آن یار «آن، یگانه‌ترین یار» نوشته شده‌است.

گارسیا لورکا
فدریکو گارسیا لورکا (۵ جون ۱۹۸۹ – ۱۹ اگست ۱۹۳۶)، شاعر، نقاش، نوازنده پیانو، آهنگ‌ساز، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تیاتر از اسپانیا که توسط فاشیست‌های این کشور برای افکار آزاده‌اش به قتل رسید.

در آنجا دو چیز بیش از هر چیز مرا به جانبِ خود می‌خواند: «ماه» و «گارسیا لورکا».

در ساحل، در دیدارهای مهربان با ماه، پیاپی صدای هوش‌رُبای شاملو با کلامِ شورانگیزِ لورکا در جانم می‌ریخت و مرا تا دور، تا لحظه‌های پرشور می‌بُرد.

نخستین سطرهای این شعر در زیر منشورِ نورِ ماه و در آن ساحل، بر کاغذ نشست.

سپس در سال ۷۶ در «دفتر هنر» ویژه‌ی احمد شاملو به سردبیری مهربانم «بیژن اسدی‌پور» در امریکا انتشار یافت.

در این لحظه، با بهره‌گیری از کلامِ فاخرِ «سایه»‌ی عزیزم، به آن «بامدادِ» همیشه می‌گویم:

یادِ دلنشین‌ات، ای امیدِ جان
هر کجا روم، روانه با من است


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org