فلم «همسایه»، روایتی از قتل‌عام افغانها در اردوگاه «سفید سنگ» ایران

در تابستان ۱۳۷۷، جمعی از افغان‌های اسیر در اردوگاه هیتلری «سفید سنگ» ایران در اعتراض بر قتل وحشیانه یک هموطن شان بوسیله نگهبانان و توهین و تحقیرهای زندانبانان جمهوری اسلامی، دست به شورش زدند. طبق فرمان مستقیم خامنه‌ای جلاد این خیزش بصورت وحشیانه سرکوب شد. هیلی‌کوپترها از بالا حدود یکونیم هزار تن زندانی را به رگبار بستند که ۶۳۰ تن از آنان طی ساعاتی قتل‌عام گردیده در گورجمعی مدفون گردیدند. این حادثه هیچگونه انعکاس جهانی نیافت و با سکوت مطلق سازمان‌های مدعی دفاع از حقوق بشر مواجه گردید.

سخنگو

وقتی وقاحت و دروغ‌پراکنی سخنگویان دولت مزدور را در برابر خون جاری خلق می‌بینم، به این می‌اندیشم که انسان با تمام عظمت‌اش وقتی مقابل پول زانو می‌زند چه موجود فرومایه و بزدلی‌ست. شعر «سخنگو» وصف حال کلیه روشنفکران خودفروخته‌ و بلی‌گویانی‌ست که با الفاظ فریبنده سرنوشت مردم را به سودا می‌گیرند تا به متجاوزان و رژیم‌های مزدور خدمت نمایند. «سخنگو»، واقعیت پردرد امروز وطن ماست.

«بهار عربی»، آهنگ تأثرانگیز از هبه توجی با زیرنویس فارسی

محمد بن بوعزیزی دست‌فروش ۲۶ساله تونسی بود که با یک کراچی دستی سبزی و میوه می‌فروخت و در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ در اعتراض به توقیف اموالش و تحقیری که پولیس و ماموران شاروالی بر او روا داشته بودند، خود را به آتش کشید. اقدام بوعزیزی آغازگر انقلابی در تونس شد که به حکومت ۲۳ سالهٔ زین‌العابدین بن علی بر این کشور پایان بخشید. با تقلید از بوعزیزی چندین تن دیگر در مصر، الجزایر و موریتانی نیز دست به خودسوزی زدند. موج خیزش‌های مردمی تونس به کشورهای دیگر عربی سرایت کرد که به «بهار عربی» مسما گردید. اما مداخله امریکا و غرب و دولتهای مرتجع منطقه، بهار عربی را به خزان خونین بدل ساخته اکثر این کشورها را به جای پیشرفت، به خون و آتش کشانید.

سیلی غفار

به تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ «هواخواهان حزب همبستگی افغانستان در اروپا» محفل گفت و شنودی با سیلی غفار در شهر هانور آلمان تدارک دیده بودند، درین محفل شعری از فاروق فارانی شاعر و نویسنده توانا و متعهد کشور که به سیلی غفار تقدیم نموده بود توسط یکتن از هواخواهان حزب همبستگی دکلمه گردید. شعر خدمت تان تقدیم می‌گردد تا در سایت حزب همبستگی درج گردد.

هواخواهان حزب همبستگی افغانستان در اروپا


اولیور استون، فلمساز هالیوود که پلیدی دولت امریکا را برملا می‌سازد

الیور استون (Oliver Stone) فلمنامه‌نویس معروف امریکایی و یکی از برجسته‌ترین فلمسازان هالیوود است که به مسایل بحث‌برانگیز سیاسی امریکا پرداخته منحیث صدای مخالف دولت شناخته می‌شود. در حالی که او با فلم‌های تجارتی مثل «جوخه» (Platoon)، «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» (Midnight Express)، «متولد چهارم جولای» (Born on the Fourth of July)، و «صورت‌زخمی» (Scarface) (تعدادی از آنها برنده جوایز «اسکار») شهرت یافت، اما طی چند دهه گذشته تبدیل به یکی از جدی‌ترین منتقدان دولت امریکا شد. او بخصوص در رابطه با سیاست‌های جنگ‌افروزانه کاخ‌سفید اعتراضش را با تولید فلم‌ها و مستندهای آگاهی‌بخش بیان داشته است.

آگاه باش

چه دنیایی
آخ چه دنیایی
چه وحشیانه آدم‌هایی
که برای یک شکم نانِ بیش
و معضل زیر ناف خویش
خون برادرشان را می‌ریزند
و وجدان شان را رایگان
حراج می‌کنند.

انیس آزاد، شاعر خروشان در برابر استبداد

گر بسوزندم به آتش
گر به تیغ کینه شان صد پاره‌ام سازند
گر به راه راستین توده‌ها آواره‌ام سازند
بی‌هراس از مرگ
می‌رزمم
دست مان گرز پیامِ کینه و نفرت
بر دهانِ دشمن خونخوار.

«یاد و سوگند»، ۱۴ ثور ١٣٦٠

این پیام رسا، سوگندِ رزمِ جوان آزادیخواهی‌ست که تردید را در ظلمانی‌ترین شرایط درهم شکست. وحشیانه شکنجه شد اما تسلیم رژیم خون آشام و مزدور روس نشد و با قامت بلند در راهش پا فشرد و تا آخرین رمق به آرمان و مردمش وفادار ماند. سرانجام وطنفروشان خلقی – پرچمی این سرمایه بزرگ میهن را در کشتارگاه پولیگون پلچرخی کنار خیل یاران بلندقامتش با فریاد «ای رفیق / ای بهترین انسان / بر بلند سنگ گورم / آیت رزمندگی برجاست / چشم خود بگشای / چشم خود بگشای»، تیرباران کردند.

عبدالرحمن لودین

چندی پیش زندگی‌نامه عبدالرحمن لودین را در سایت حزب همبستگی خواندم. خرسندم که چنین چهره‌های ملی و وطنپرست به معرفی گرفته می‌شود. در شرایطی که مزدوران کشورهای اشغالگر، جامعه ما را مسموم سیاست‌های خاینانه شان می‌سازند، به مردم ما الهام گرفتن از «کبریت»‌ها، برای تسلیم ناپذیری و آتش بودن در مقابل دشمنان داخلی و خارجی، امری بسیار مهم و حیاتی است.

اکنون رسامی‌ام را به ارج گذاری از این روشنفکر ملی و وطنپرست، تقدیم سایت حزب همبستگی می‌نمایم. به امید افغانستان آزاد!

گیسو

«بازی شیطانی»، کتاب آگاهی‌بخش از مزدوری بنیادگرایان به امریکا و غرب

«بازی شیطانی» تحقیق آگاهی‌بخش و روشنگر در مورد تاریخچه ننگین مغازله بنیادگرایی اسلامی با امریکا و غرب است که مطالعه آن برای خوانندگان افغان که چندین دهه می‌شود قربانی سیاست های شوم و جنایت و پلیدی‌های انواع بنیادگرایان گردیده اند، ضروری می‌باشد.

دو ترجمه متفاوت از این کتاب در صفحات اینترنتی قابل دسترسی بود، اما با توجه به اهمیت و نیاز این اثر مهم و پرمحتوا، برآن شدیم تا یکی را برگزیده بصورت کتاب دیجتال تنظیم نموده در اختیار خوانندگان سایت «حزب همبستگی افغانستان» قرار دهیم.

از تمامی خوانندگان و هواداران حزب تقاضا داریم که در پخش وسیع این کتاب تلاش اعظمی نمایند.

«بازی شیطانی»، کتاب آگاهی‌بخش از مزدوری بنیادگرایان به امریکا و غرب
کتاب «بازی شیطانی» را از اینجا دونلود کنید:


«ثریا طرزی، ملکه حقوق بشر افغانستان»

«ثریا طرزی (١٨٩٩-١٩٦٨): ملکه حقوق بشر افغانستان» رساله مصور است که توسط جسون پوراد (Jason Porath)، هنرمند امریکایی تهیه گردیده است. خالق این اثر سعی ورزیده با رجوع به مدارک تاریخی، تلاش‌ها و جایگاه ملکه ثریا در دوره پرشکوه امانی را به تصویر بکشد.

مرگ بر رژیم تان!

حمله انتحاری کابل (۱۰ جوزا ۱۳۹۶)

در حمله انتحاری روز چهارشنبه (۱۰ جوزای ۱۳۹۶)، بیش از ۵۰۰ هموطن ما شهید و زخمی گردیدند. سال‌هاست در سرتاسر افغانستان مردم ما قربانی سیاست‌های اشغالگرانه و تروریست پرورانه امریکا می‌گردند. غلامان امریکا به‌جای محاکمه، زیر نام پروسه صلح در ارگ لم می‌دهند و اما ما، باید هر روز نظاره‌گر شیون هموطنان ما بر جسد توته‌‌شده‌ی عزیزان شان باشیم. تا بسیج نگردیم و کاخ جنایت و جنایتکار را فرو نریزیم، این وحشت را پایانی نخواهد بود.

خون کابل

دود بالا شد
خون خلق جاری
کابل!
ای کابل ترا کشتند
بارها در ماتم آغشتند
من به سوگت باز سوزم
یا بپاخیزم
بسوزانم رگ و ارگِ جنایت را.
هموطن!
بازوی رزمم باش
صحنه را باید دگرگون کرد
جهنم و جبر و جنایت را
از دل هر کوچه باید چید.
سال‌ها در غم سرودم
بس
بعد از این
ای خلق آزاده
همتِ حماسه‌سازان
می‌سرایم بهر آزادی
بپا خیزید!


م. آژن
۱۰ جوزا ۱۳۹۶

«۱۳ گلاب»، حماسه ۱۳ زن مبارز اسپانیایی

«سیزده گلاب» (Las Trece Rosas) فلم اسپانیایی است که سرگذشت تلخ ۱۳ زن مبارز این کشور پس از جنگ داخلی اسپانیا تحت سیطره دیکتاتوری فرانکو را بازگویی می‌کند که در زندان تیرباران شدند. این فلم بر داستان واقعی استوار است که توسط ایمیلیو مارتینیز لازارو (Emilio Martínez Lázaro) کارگردانی و در ۲۰۰۷ به بازار عرضه شد. فلم در «جشنواره گویا» نامزد چهارده جایزه شد و چهار تا را از آن خود کرد.

میرمن پروین نخستین آواز خوان زن افغانستان

خدیجه ضيايی با اسم مستعار میرمن پروین شاید برای کمتر کسی نام ناآشنا باشد. زن تابوشکن که پخش صدایش از رادیو در جامعه مردسالار افغانستان کمتر از یک انقلاب نبود. او سفر هنری‌اش را در شرایط بسته و عقب‌نگهداشته شده افغانستان آغاز کرد و با جسارت ستودنی برای زنان دیگری راهگشا گردید تا دیوارهای اسارت را درهم شکسته به پیش تازند.

در سال ١٣٢٩ خورشیدی (۱۹۵۰ میلادی) «پروین» نخستین آوازخوان زن افغانستان بود که نوای دلنوازش از رادیو شنیده شد و خلاف انتظار با استقبال زیاد شنونده‌ها مواجه گردید. عبدالوهاب مددی در کتاب «سرگذشت موسیقی افغانستان» می‌نویسد:

«خرمگس»، فلم اندیشه‌برانگیز و الهامبخش

فلم «خرمگس» محصول سینمای شوروی است که اتفاقات دهه چهل قرن نوزدهم ایتالیا، حمله اتریش به ایتالیا، جانبداری کلیسا از متجاوزان اتریشی و مبارزه آزادیخواهانه سازمان زیرزمینی «ایتالیای جوان» را به تصویر می‌کشد.

فلم در سال ۱۹۵۵، به کارگردانی الکساندر فن‌سمر تولید گردید که موسیقی دلنشین دمیتری شوستاکوویچ بر موثریت آن افزوده است.


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org