تظاهرات خشماگین رستاقیان بر قتل ویس‌الدین توسط شغالان پیرم‌قل

تظاهرات خشماگین رستاقیان بر قتل ویس‌الدین توسط شغالان پیرم‌قل

به تاریخ ۱۴ حمل ۱۳۹۶ مظاهره پرشوری در شهر رستاق ولایت تخار علیه جنایات و ستم جنگسالاران و قتل ویس‌الدین فرزند فیض‌الدین مسلم راه‌اندازی گردید.

ویس‌الدین فرزند فیض‌الدین «مسلم»
ویس‌الدین فرزند فیض‌الدین «مسلم»

فیض‌الدین مسلم یکی از قهرمانان جنگ مقاومت ضد روسی بود که در سال ۱۳۶۴ توسط جنایتکاران حزب و جمعیت از پشت خنجر خورده به شهادت رسید. ویس‌الدین نیز مثل پدرش شجاع و باغیرت بوده در میان مردمش محبوب بود. او رانندگی نموده از این طریق لقمه نان حلال به دست می‌آورد و همچنان در مقابل زورگویی‌های پیرم‌قل و خسربره‌اش قوماندان زمان گرگ‌علی ایستادگی نموده مردم را علیه این دزدان وحشی تحریک می‌نمود. چنانچه چند روز قبل شخص پیرم‌قل به قوماندانی امنیه رستاق از وی شکایت برده او را تهدیدی برای خود قلمداد نموده بود. بالاخره در شام ۱۳ حمل ۱۳۹۶ درحالی‌که ویس‌الدیس از تالقان در موتر مازدایش کپسول‌های گاز مایع بار کرده طرف رستاق روان بود، به دست چهار نفر موترسایکل‌سوار به امر قوماندان زمان در منطقه «اوزوم کوتل» داعشی‌وار تیرباران گردیده به قتل می‌رسد.

مردم قریه «ده سبز» و «شکری» جسد غرقه به خون ویس‌الدین را به شهر رستاق آورده فردایش صدها تن خشمگین به دفاع از او به‌سوی ولسوالی و قوماندانی امنیه مظاهره می‌کنند. آنان با سر دادن شعار «مرگ بر پیرم‌قل و سبحان‌قل و چوچه‌سگانش!»، قوماندان امنیه و ولسوال را کاسه‌لیسان پیرم‌قل نامیده خواهان برکناری آنان می‌شوند و از دولت می‌خواهند که عاملان قتل جوان شجاع را به آنان تسلیم دهند. «ما اربکی نمی‌خواهیم!»، «تا زمانی که پیرم‌قل و سبحان‌قل دستگیر و محاکمه نشوند به تظاهرات خود ادامه خواهیم داد» از دیگر شعارهای تظاهرکنندگان بود. این مظاهره تا پایان روز ادامه داشت.

مطالب مرتبط:
روزنامه گاردین: پیرم‌قل با پول «سی.آی.ای» جنایت روا می‌دارد
راهپیمایی رستاقیان توسط تفنگداران پیرم‌قل به خون کشیده شد
مسلح‌سازی جنگسالاران عامل تیره‌روزی مردم چاه‌آب تخار
قتل وکیل عین‌الدین و دهشت پیرم‌قل گلیم‌جم در رستاق
پیرم‌قل جلاد اینبار زیرنام «اربکی‌» ستم روا می‌دارد
غارتگران آثار تاریخی آی‌خانم مقربان «قهرمان ملی»
قیوم فطرت، تاریخ‌نویس یا پیرم‌قل پرست‌ شیاد؟
پیرم قل، سردسته دزدان و قاتلان در ولسوالی رستاق تخار


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org