مردم مجارستان با خاینان و قاتلان سازش نکردند

مردم مجارستان با خاینان و قاتلان سازش نکردند

با پایان جنگ جهانی دوم، در کنار محاکمه سران نازی در محاکمه نورنبرگ و مجازات و اعدام تعدادی از آنان، در دیگر کشورهای اروپایی نیز عناصری که با فاشیست‌ها همدستی داشتند مورد پیگرد قرار گرفته به سزای اعمال شان رسیدند. یکی از این افراد فرنتس سالاشی بود که در جریان جنگ، منحیث صدراعظم مجارستان، متحد هیتلر بود.

تجاوز نظامی عربستان، مردم یمن را به قحطی کشانید

تجاوز نظامی عربستان، مردم یمن را به قحطی کشانید

سازمان ملل متحد هشدار داد که یک سوم مردم یمن نیازمند کمک‌های غذایی اند چون این کشور اکنون با خطر قحطی روبروست. تصاویر منتشر شده کودکان قحطی‌زده یمنی در شبکه‌های اجتماعی و مطبوعات قلب هر انسان بااحساس را جریحه‌دار می‌سازد.

تظاهرات میلیونی علیه دونالد ترامپ در سرتاسر امریکا

تظاهرات میلیونی علیه دونالد ترامپ در سرتاسر امریکادر پلاکارد: «امریکا هیچگاه بزرگ نبوده است» (اشاره به شعار مرکزی ترامپ «امریکا را باردیگر بزرگ بسازیم»)

همزمان با مراسم ادای سوگند دونالد ترامپ، تقریبا تمامی شهرهای امریکا شاهد تظاهرات وسیع در مخالفت با او اند. فقط یک روز بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید، بیش از دومیلیون تن در سرتاسر امریکا دست به راهپیمایی زدند که در مواردی بخصوص در واشنگتن دی.سی به خشونت کشیده پولیس صدها تن را بازداشت کرد. همزمان در شهرهای مختلف جهان نیز اکسیون‌هایی علیه ترامپ راه‌اندازی شدند.

اتحاد تیم‌های فوتبال مکسیکو و امریکا، اعتراضی بر طرح فاشیستی ترامپ

اتحاد تیم‌های فوتبال مکسیکو و امریکا، اعتراضی بر طرح فاشیستی ترامپ

به تاریخ ۲۱ عقرب ۱۳۹۵ (۱۱ نوامبر ۲۰۱۶)، تیم فوتبال مکسیکو در مسابقات ابتدایی رهیابی به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ تیم امریکا را ۲-۱ در خانه خود حریف، ایالت اوهایوی امریکا، شکست داد. اما چیزی که بیشتر توجه جهانیان به مسابقه را جلب کرد، اتحاد این دو تیم دربرابر سیاست‌ّهای فاشیستی دونالد ترامپ بود. ترامپ در هنگام کارزارهای‌ انتخاباتی‌اش اعلام نمود که بر مرز امریکا و مکسیکو دیواری می‌کشد تا از گذر شهروندان مکسیکو به‌طور غیرقانونی به داخل خاک امریکا جلوگیری کند و هزینه‌ی ساخت آن را از دولت مکسیکو خواهد گرفت.

بحران سوءتغذی در انگلستان، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان

بحران سوءتغذی در انگلستان، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان

بر اساس ارقام رسمی «نظام صحی ملی بریتانیا» در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۶هزار قضیه سوءتغذی در شفاخانه‌های دولتی این کشور به ثبت رسیده، ولی ارقام واقعی بالاتر از آن است چون بیماران کلینیک‌ها و سایر مراکز صحی شامل این گزارش نمی‌گردند. گزارش نهاد مزبور نشان می‌دهد که در مقایسه با ده سال گذشته، این رقم چهار برابر افزایش یافته است و از این جمله ۹۰۰ مریض در خطر مرگ به سر می‌برند.

انعکاس فاجعه سوریه در آثار تکان‌دهنده «تمام اعزام»

انعکاس فاجعه سوریه در آثار تکان‌دهنده «تمام اعزام»

تمام اعزام، هنرمند سوری است که برای مخالفت با جنگ و کشتار جاری در کشورش و رساندن پیام مردمش به جهانیان، آثاری خلق نموده که این روزها طنین جهانی یافته اند. او نمادهای مشهور کشورهای غربی را با مخروبه‌های سوریه درآمیخته آثار هنرمندانه و درعینحال دردناک خلق کرده است که نمایانگر وحشت و سیهروزی حاکم در آنجاست. اعزام که در اثر جنگ مجبور به ترک کشورش گردیده است، از طریق کارهایش با جهان تماس برقرار کرده تخاصم جاری کشورهای جنگ‌افروز را که باعث فروپاشی همه‌جانبه سوریه گشته است منعکس می‌سازد.

اعتراض حین سخنرانی یک جنایتکار جنگی

اعتراض حین سخنرانی یک جنایتکار جنگی

به تاریخ ۷ اسد ۱۳۹۵، حین سخنرانی لئون پنه‌تا (رییس سابق سی‌آی‌ای و وزیر دفاع پیشین امریکا) در گردهمایی ملی حزب دموکرات‌ امریکا، معترضان حاضر در تالار شعار «دیگر جنگ نه!» را علیه وی سر دادند. براساس گزارش «دموکراسی نو» تعداد معترضان به ۵۷ تن می‌رسید که از طرفداران برنی سندرز (نامزد دیگر حزب دموکرات‌ که نتوانست با هیلری کلنتن رقابت کند) بودند، به حدی فریاد کشیدند که برگزارکنندگان گردهمایی نور همان بخش تالار را خاموش کردند. اما، معترضان چراغ موبایل‌های شان را روشن کرده و تا اخیر سخنرانی پنه‌تا این شعار را سر داده و نوشته‌های اعتراضی شان را بلند نگه‌داشتند.

نوکران «میانه‌رو» امریکا در سوریه کودک ۱۲ساله را سر بریدند

نوکران «میانه‌رو» امریکا در سوریه کودک ۱۲ساله را سر بریدند

به تاریخ ۱۹ جولای ۲۰۱۶ یک گروه تروریستی در سوریه که تحت عنوان «میانه‌رو» مورد حمایت امریکا و غرب است، ویدیویی را منتشر ساختند که در آن یک کودک ۱۲ ساله را قصاص می‌کنند، اما طبعا رسانه‌های غرب نخواستند این جنایت را انعکاس دهند. در این ویدیو، تفنگداران وحشی گروهی به نام «نورالدین الزنکی» این پسر را درحالی‌که زخمی است و نشانه‌های شکنجه در وجودش نمایان است زیر این نام که برای گروه القدس حامی بشار اسد جاسوسی کرده، با وحشت تمام داعشی‌وار مورد بدرفتاری قرار می‌دهند. در نهایت یکی از وحشیان این گروه الله‌ اکبر گویان با کارد کوچکی سر از تن او جدا می‌کند. در صحنه‌ای از این ویدیو، یکی از عناصر ریش‌دار و مودراز سر کودک را در‌حالی‌که از آن خون جاریست بالا گرفته نمایش می‌دهد.

آیا دولت‌های غربی از جانیان افغان نیز سلب تابعیت خواهند کرد؟

آیا دولت‌های غربی از جانیان افغان نیز سلب تابعیت خواهند کرد؟سید منصور

محکمه‌ای در دنمارک از سید منصور بنیادگرای ۵۶ ساله مراکشی‌تبار سلب تابعیت نمود. او متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی «القاعده» و «جبهه النصره» در پست‌های فیسبوکی‌اش و همچنان کمک به انتشار کتاب ابو‌قتاد، فرد دست راست اسامه بن‌لادن است. سید منصور در سال ۲۰۰۷ نیز به جرم حمایت از تروریزم به سه و نیم سال زندان محکوم شده بود. گفته می‌شود این نخستین سلب تابعیت از یک شهروند دنمارک در تاریخ این کشور است.

فریاد دادخواهی برای خون برتا کاسرس در سرتاسر جهان

فریاد دادخواهی برای خون برتا کاسرس در سرتاسر جهان
«عدالت برای برتا!»«عدالت برای برتا!»

چهارشنبه (۲۶ جوزای ۱۳۹۵ – ۱۵ جون ۲۰۱۶)، روز جهانی دادخواهی خون برتا ایزابل کاسرس، فعال مدنی و محیط زیست از هندوراس بود. این فراخوان که توسط «جنبش بومیان کاسرس منطقه لنکا» داده شده، از تمامی فعالان همبستگی با خانم کاسرس در سرتاسر جهان درخواست نمود تا در کشورهای شان در برابر سفارت‌های هندوراس دست به اعتراض زده و خواهان «اختتام کشتار، معافیت از مجازات و بی‌عدالتی» در این کشور امریکای مرکزی گردند.

آغوش امریکا نتوانست قاتلان ویکتور خارا را از محاکمه نجات بخشد

آغوش امریکا نتوانست قاتلان ویکتورخارا را از محاکمه نجات بخشد
پیدرو پابلو بارینتوس نونیز (Pedro Pablo Barrientos Nuñez)
پیدرو پابلو بارینتوس نونیز، طراح اصلی قتل ویکتور خارا که از بیست سال بدینسو در امریکا با تابعیت این کشور زندگی می‌کند.

بالاخره پس از سالیان متمادی یکی از قاتلان ویکتور خارا به نام پیدرو پابلو بارینتوس نونیز (Pedro Pablo Barrientos Nuñez) به تاریخ ۲۴ جوزای ۱۳۹۵ (۱۳ جون ۲۰۱۶) در محکمه اورلاندوی فلوریدا به جرم بازداشت خودسرانه این هنرمند که منجر به شکنجه و تیرباران وی گردید، مورد بازپرس قرار گرفت. پیدرو پابلو یکی از کارمندان بلندرتبه نظامی حکومت کودتاچی پینوشه بود که یکجا با جمعی دیگر در قتل این آوازاخوان و ترانه‌سرای مردمی چلی دست داشت. اگرچه در ۲۰۱۲، محکمه‌‌ای در این کشور حکم بازداشت هشت جانی‌ را داده بود که بیش از بیست سال بدینسو در امریکا زندگی می‌کنند، اما دولت امریکا هیچ پاسخی به این مسئله نداد تا این که خوان خارا (همسر ویکتورخارا)، با همکاری یک سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در کالیفورنیا موسوم به «مرکز عدالت و حسابدهی» (Center for Justice and Accountability) قضیه علیه قاتلان شوهرش را در محکمه شهر اورلاندو ایالت فلوریدای امریکا درج نمود. خانم خارا یکی از بیست شاهدی بود که در محکمه‌ی مذکور علیه پیدرو پابلو شهادت دادند.

تلویزیون ملی عربستان، شیوه لت و کوب زنان را آموزش می‌دهد

تلویزیون ملی عربستان، شیوه لت و کوب زنان را آموزش می‌دهد

«چگونه همسر تان را لت و کوب کنید؟» عنوان ویدیویی است که در ماه فبروری ۲۰۱۶ از طریق تلویزیون ملی عربستان پخش شد. در این ویدیو داکتر فامیلی به نام خالد ال-صقابی، نحوه سزا دادن به زنانی را که از اوامر شوهران شان سرپیچی می‌کنند آموزش داده می‌گوید:

روزی که وطن‌ما در پنجال خونین پاکستان فرو رفت

روزی که وطن‌ما در پنجال خونین پاکستان فرورفت

۱۰ ثور ۱۳۷۱ (۳۰ اپریل ۱۹۹۲) روز ننگینی در تاریخ وطن ماست. درین روز حکام ملکی و نظامی پاکستان به سرکردگی نوازشریف وارد کابل شده سیاست‌های شوم شان برای فروریزی زیربناهای افغانستان را پایه‌ریزی و غلامان شان را بر مردم ما مسلط ساختند.

جنرال اختر عبدالرحمن رییس سابق آی.اس.آی شعار داده بود که «کابل باید بسوزد!». او خود در سانحه هوایی همراه با ضیاالحق کباب شده به آرزوی پلیدش نرسید، اما چوچه‌های حرام هفتگانه‌اش رویای او را با انهدام کابل و غرق کردن هفتادهزار از مردمش در خون متحقق ساختند. پاکستان دست‌پرورده‌های تنظیمی ‌اش را به این هدف مامور ساخته محشری در کابل برپا کرد که باگذشت بیش از دو دهه از کابوس و پیامدهای ننگین آن رهایی نداریم.

اجلاس بی‌نتیجه سازمان همکاری اسلامی در ترکیه

اجلاس بی‌نتیجه سازمان همکاری اسلامی در ترکیه

سیزدهمین اجلاس سازمان همکاری اسلامی در ترکیه مثل هرکار دیگر کشورهای اسلامی به تاریخ ۱۵ اپریل ۲۰۱۶ با اختلافات شدید و تقریبا بی‌نتیجه به پایان رسید. در اثر اختلافات موجود بخصوص میان عربستان و ایران، کشورها روی متن بیانیه پایانی به توافق نرسیدند بنا هیچ قطع‌نامه‌ای در مراسم اختتامیه قرائت نشد و حسن روحانی، رئیس جمهوری و جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از شرکت در این مراسم ابا ورزیدند چون به نظر می‌رسید که اکثر کشورها به نقش خرابکارانه رژیم منفور ایران در منطقه توافق نظر داشتند. اردوغان تصامیم اجلاس را با عامگویی‌های «اتحاد جهان اسلام»، «مبارزه علیه تروریزم»، «احترام به حق حاکمیت کشورها» و... اعلان کرد. با آنکه ۵۷ کشور عضویت سازمان همکاری اسلامی (OIC) را دارند، اما عملا موثریت چندانی در معاملات جهانی نداشته نشست‌هایش با تصویب یک قطع‌نامه عاری از ضمانت اجرایی به پایان می‌رسد.

از افغانستان امسال دبل عبدالله منحیث نماینده با جمعی شرکت داشت که فقط خوش داشت عکس‌های رنگارنگ گرفته در صفحه فیسبوکش نشر کند که خوشبختانه افغانهای زیادی با پیام‌های شان به رویش سیلی کوبیدند. چند نمونه این پیام‌ها:

عطاءالله ممتاز فقیرزادهخوش باش، شیک پوشی کن ملتی که به تو رای داده بود و امروز در شمال کشور در خون می تپد هیچ گپی نیست. عیش و نوش کن فقط چند سال دیگر داری بعدا به گودال تاریخ میروی آرایشی نمک نشناس. نام ات را به به بنده جان کری تغیر بده ای مزدور!

Sayed Hashemiتصاویر شما یعنی نمک پاشیدن به زخم های مردمی است که به تو رای دادند. اگر دیگر کاری از تو ساخته نیست پس لطف کنید زخم های ندامت مردم را با عکس هایتان تازه نسازید. شاعری چه زیبا فرموده:

گر خدا خواهد کاری کند
خ ر ی را از آخوری آرد و سیاستمداری کند

Hamid Nawabiدسترخوان ترکها دارای کباب های گوناگون است نوش جان از شماکه چیزی ساخته نیست فقط بخور بشی

Asadullah Nawid Ebrahimiچقدر مضحک است بخدا! دولت مردان کشور دیگر با هدف در اجلاس های بین المللی و با دستاورد بر میگردد. اما از کشور ما بر عکس با چند قطعه عکس دل خوش میکند و بر میگردد هدف برایشان مهم نیست عکسهای یادگاری میگرند

Mukhtar Sufiهمه بي مغز دورهم جمع شدن سالهاست بين هم ميجنگند ديگران به صلح زندگي ميكنند.

ايمل شمسسران كه شكم ها پُر و كله ها خالي دور هم گرد آمده اند !!

Poladwand Pazhwakنوش جانت!
چقدر ساعت تو تیر اس.
اون های که برای تو رای دادن و بخاطر تو جان فشانی کردند؛ به جرم رای دادن برتو بی رحمانه می‌کشد شان و در عقب موتر سلاخی می‌کنند تو دنبال استایل زدن هستی.

بازهم اکت عق‌آور ضدامریکایی یک چاکر امریکا

بازهم اکت عق‌آور ضدامریکایی یک چاکر امریکا

فردای روزی که جورج بوش در آخرین ماه‌های ریاست جمهوری‌ پرافتضاحش بصورت دلپسند از سوی جوان شجاع عراقی یک جوره بوت نوش‌جان کرد، کرزی منحیث بازیچه کاخ‌سفید بر سینه پلید اربابش مدال آویخت تا آبروی رفته او را به جا کند. اما همین دلقک امریکا شرم ندارد که هرچند بعد برای قهرمان‌نمایی و فریب ناآگاهان اکت های استفراغ‌آور «ضدامریکایی» می‌کند.

مقالات دیگر...


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org