ثروتمندان امریکا از بیم شورش راهی «نیوزیلاند» می شوند

ثروتمندان امریکا از بیم شورش راهی «نیوزیلاند» می شوند

روسیه امروز | مترجم: رضا نافعی
منبع: مجله هفته، ۲۷ جنوری ۲۰۱۷

ثروتمندان امریکا خود را برای فروپاشی احتمالی امریکا یا انقلاب تهیدستان آماده می سازند. آنها برای این منظور در زلاند نو دست به خرید املاک و مستغلات زده اند. این خبر را مجله «نیویورکر» منتشر کرده است. پروژه خرید زمین و مستغلات در محل با استقبال مردم بومی روبرو نمی شود.

آرونداتی روی: «سهم واقعی ان.جی.اوها خاموش کردن خشم سیاسی مردم است»

آرونداتی روی: «سهم واقعی ان.جی.اوها خاموش کردن خشم سیاسی مردم است»

آرونداتی روی، روشنفکر مبارز و پیشرو هند، برای کتاب‌ها و سخنرانی‌های ‌آگاهی‌دهنده‌اش شهرت جهانی داشته یکی از چهره‌های پرآوازه ضدجنگ افغانستان و عراق نیز شمرده می‌شود. در ۲۶ اسد ۱۳۸۳، خانم روی طی سخنرانی‌ای در شهر سان‌فرانسیسکوی امریکا، به نقش ویرانگر ان‌جی‌او‌ها در هموار ساختن جاده برای سیاست‌های استعماری و نئولیبرالیستی حرف‌های اندیشه‌برانگیزی بیان داشت. با امتنان از دست‌اندرکاران سایت «منجنیق» که در کنار تلاش برای برگردان آثار متعدد انقلابی، این بخش مصاحبه را به فارسی ترجمه نموده‌اند. هرچند، خانم روی از تجربه‌ی تلخ هند حرف می‌زند ولی هر جمله‌اش چنان به وضعیت افغانستان در ارتباط به ان‌جی‌او‌ها می‌خواند، که گویی گزارشی از کشور تیره‌روز ما را ارایه می‌نماید. ما قبلا طی مقاله‌ای در سایت حزب همبستگی به گوشه‌هایی از نقش مخرب ان.جی.اوها پرداخته بودیم.

بیانیه جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی در همبستگی با مقاومت روژاوا

بیانیه جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی در همبستگی با مقاومت روژاوا

منبع: www.petitions24.com/154987


به نام مردان زندانی
به نام زنان تبعیدی
به نام همه آن یاران ما
كه گردن ننهادن به ظلمت را
به شهادت و قتل آمده اند
بر ما است كه خشم را شخم زنیم
و آهن را طالع كنیم
برای نگهداری تصویر بلند بی‌گناهانی كه
همه جا جرگه می‌شوند
و همه جا به پیروزی می‌رسند

پل الوار «هفت شعر عاشقانه در جنگ»
ترجمه: احمد شاملو

جنگ رسانه‌ای در سوریه: حقیقت نخستین قربانی هر جنگ است

جنگ رسانه‌ای در سوریه: حقیقت نخستین قربانی هر جنگ است

نویسنده: پرابیر پورکایاستا | مترجم: تارنگاشت عدالت
منبع: «نیوز‌کلیک»، ۲۱ اگست ۲۰۱۶


همراه با نبردهای زمینی در حلب، جنگ رسانه‌ای نیز شدت می‌گیرد. انتشار یک ویديو همراه با عکس پسربچه خردسالی که از زیر آوار بیرون کشیده و به آمبولانس منتقل‌ می‌شود در رسانه‌‌های جهان می‌چرخد. آیا این یک عمل دستکاری شده شبیه گواهی رسوای نیره دختر سفیر کویت در ایالات متحده است که در جریان جنگ عراق توسط یک بنگاه روابط عمومی تولید شد؟ آن داستان‌ها درباره بیرون انداختن نوزادهای کویتی از انکوباتورها توسط سربازان صدام را به یاد دارید؟

گزارش آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که جراحات وارده به کودک و دیگران طوری که در ویديو نشان داده می‌شود زخم‌ها و بریدگی‌های سطحی هستند. این عکس چه حقیقی باشد چه دستکاری شده، تردیدی نیست که از جانب کسانی به کار گرفته می‌شود که خواهان مداخلات «انسان‌دوستانه» از نوع تجاوزات به عراق و لیبی هستند.

نفرین مادران داغدار به دولت ع و غ

نفرین مادران داغدار به دولت ع وغ


منبع: انجمن اجتماعی دادخواهان افغان، ۳۰ سرطان ۱۳۹۵

به تاریخ ۱۰ سرطان ۱۳۹۵ کاروان پولیس در مسیر راه کابل – کندهار در منطقه قلعه حیدرخان مورد حمله قرار گرفت. افراد این کاروان پولیس‌هایی بودند که از موسسه تعلیمی میدان وردک فارغ و برای تعیینات به مرکز فراخوانده شده بودند.

در ۲۱ سرطان ۱۳۹۵ «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» با چندین فامیل از ولایت پروان که عزیزان شان در این حادثه از دست داده اند دیدار نمود. رسانه‌ها تعداد افراد نظامی و غیرنظامی را که در این حمله به شهادت رسیدند ۳۰ تن و زخمی‌ها را ۵۰ تن اعلام نمود. اما بازماندگان قربانیان به گزارشگر «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» گفتند که تعداد کشته شده ها و زخمی‌ ها به مراتب بیشتر از آنچه که رسما اعلان گردید و در رسانه های انعکاس یافته می باشد.

گاردین: سازمان ملل به سعودی‌ها برای کشتار کودکان یمن کارت رایگان داد

گاردین: سازمان ملل به سعودی‌ها برای کشتار کودکان یمن کارت رایگان داد

منبع: مجله هفته، ۱۰ جون ۲۰۱۶

گاردین در واکنش به حذف ائتلاف عربی از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، نوشت این سازمان با این اقدام به عربستان سعودی برای کشتار کودکان و بمباران مدارس و بیمارستان‌ها در یمن کارت رایگان اعطا کرد.

سازمان ملل متحد اخیراً در گزارشی، ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی را به دلیل کشتار بیش از ۶۰ درصد از کودکان یمنی در فهرست سیاه قرار داده بود. تنها ۳ روز پس از انتشار این گزارش، دبیرکل سازمان ملل تحت فشارها و تهدیدهای سعودی‌ها و حامیان منطقه‌ای آنها، نام ائتلاف سعودی از این فهرست خارج شد.

لاجورد افغانستان توسط زورمندان غارت می‌شود

لاجورد افغانستان توسط زورمندان غارت می‌شود


منبع سایت مترجم: دویچه وله دری، ۱۴ اپریل ۲۰۱۶
منبع اصلی گزارش به انگلیسی: Associated Press - The Big Story


لاجورد، سنگ درخشان قیمتی تقریباً تنها در افغانستان یافت می‌شود و بخشی از ثروت غنی معدنی این کشور است که بهترین امیدواری برای تمویل توسعه و بازسازی افغانستان به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای جهان نگریسته می‌شود.

حالا اما برعکس، لاجورد به منبع عایداتی طالبان، قاچاقبران و جنگ سالاران محلی تبدیل شده است که حاکی از تقلای حکومت مرکزی برای کسب کنترول منابع معدنی و مهار کردن فساد است.

به گفته مقام‌ها و کارشناسان، افغانستان میلیون‌ها دالر از عایدات لاجورد را به دلیل استخراج غیرقانونی هزاران تٌن از این سنگ قیمتی در ولایت بدخشان در شمال شرق کشور از دست می‌دهد.

نامه شجاعانه و الهامبخش یک زندانی سیاسی ایران

نامه شجاعانه و الهامبخش یک زندانی سیاسی ایران

این نامه‌ی یکی از هزاران زندانی سیاسی ایران است که به جرم عدالت‌خواهی در کشتارگاه‌های رژیم پلید «ولایت فقیه»‌ تحت شکنجه قرار دارد. در کشوری که فاشیست‌های دینی ملتی را به زنجیر کشیده هر روز خبر اسارت و اعدام آزادگان به گوش می‌رسد اما خروش مبارزان در زندان‌های هیتلری آن رساتر از پیش بلند است.

برای درک واقعیت‌های فاجعه‌بار ایران و آموختن از روحیه یلان تسلیم‌ناپذیری که در برابر این دستگاه جهل و کشتار و فساد می‌رزمند، مرور نامه امیر امیرقلی را به تمامی خوانندگان توصیه می‌کنیم. با هر ایده و آرمانی که دارد، استقامت و شهامت این جوان برومند در برابر جلادان حاکم تحسین‌برانگیز و آموزنده است. سخنان ژرف و الهامبخش امیرقلی شعارهای خالی از دریچه کمپیوتر و فیسبوک نه بلکه فریاد وجدان و استقامت یک انسان اسیر زیر ساطور جباران عصر است. نوشتن چنین نامه‌ای در افشای رژیمی که فرزاد کمانگر‌ها، سعیدی سیرجانی‌ها، شاهرخ زمانی‌ها، ستار بهشتی‌ها، شیرین علم‌هولی‌ها و هزاران مبارز جان‌گذشته دیگر را به خاطر ایستادن بر سر آرمان‌های شان سربه نیست کرد، صداقت و عزم پولادین می‌طلبد که ثبت تاریخ خواهد شد.

قرن ۲۱: دوران کلاه‌برداری

قرن ۲۱: دوران کلاه‌برداری

نویسنده: پل کریک رابرتز | مترجم: آمادور نویدی
منبع: Information Clearing House, اشتراک eshtrak
۱۹ جنوری ۲۰۱۶


در سال‌های آخر قرن ۲۰ کلاه‌برداری به شکل جدیدی وارد سیاست خارجی آمریکا شد. واشنگتن بر مبنای بهانه‌های دروغین یوگسلاوی و صربستان را از بین برد تا دستورکار اعلام نشده‌ای را در پیش گیرد. این کلاه‌برداری در قرن ۲۱چندین برابر شده است. افغانستان، عراق، سومالی، و لیبی را نابود کردند، واگر رئیس جمهور روسیه مداخله نمی‌کرد، ایران و سوریه نیز نابود می‌شدند. واشنگتن هم چنین پشت تخریب کنونی یمن است، و واشنگتن با کمک مالی اسرائیل را قادر ساخته است که فلسطین را نابود سازد. به علاوه، واشنگتن در درون پاکستان بدون اعلام جنگ، با راه اندازی عملیات نظامی، بسیاری از زنان، کودکان، بزرگان و سالخوردگان روستاها را تحت عنوان «مبارزه با تروریسم» به قتل می‌رساند. جنایات جنگی واشنگتن با جنایات کشورهای دیگر در تاریخ رقابت می‌کند.

اعترافات جاسوس سیا

اعترافات جاسوس سیا

منبع: اینفودیرکت
مترجم: تارنگاشت عدالت، ۲ جنوری ۲۰۱۶

مصاحبه با جاسوس سابق سیا، رابرت بئر در کیبک (کانادا) که ابتدا در پلاتفرم اینترنتی صربستانی WebTribune انتشار یافت. بئر امروز به عنوان روزنامه‌نگار تحقیقی و نویسنده فعالیت می‌کند. کتاب اخیر او «اسرار کاخ سفید» نام دارد. او بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ یکی از جاسوسان عالی‌رتبه سازمان سیا دریوگسلاوی بود. عملیات دیگری او را به خاور میانه کشاند. او برای ناشنال جئوگرافیک فیلم‌های مستند متعددی تهیه کرد و در آن دولت بوش را متهم کرد که به خاطر نفت جنگ خاور میانه را براه افکنده است.

نظامی سازی بزرگ جهان در سال ٢٠١٥

نظامی سازی بزرگ جهان در سال ٢٠١٥، بشریت در معرض خطر انقراض

بشریت در معرض خطر انقراض

نویسنده: ژول دوفور
منبع: گاهنامۀ هنر و مبارزه / جغرافیای سیاسی
١٢ دسامبر ۲۰۱۵ژول دوفور، استاد، جغرافیا شناس و استاد با سابقه. عضو انجمن ملی کبک. پژوهشگر و همکار مرکز مطالعات جهانی سازی، مونترآل، کبک، کانادا. عضو هیئت جهانی اتحادیۀ بین المللی برای مناطق حفاظت شده و حفظ محیط زیست، گلاند در سوئیس. عضو، انجمن جهانی سفیران صلح، پاریس. عضو گروه کانادائی PUGWASS در تورنتو.

مرکز مطالعات جهانی سازی ١٤ نوامبر ٢٠١٥

منحنی حرکت آمریکا از سوریه تا افغانستان

منحنی حرکت آمریکا از سوریه تا افغانستان

نویسنده: نیکولای بابکین | برگرداننده: ا. م. شیری
منبع: وبلاگ «ا. م. شیری»، ۱ مهر- میزان ۱۳۹۴

دستور کار هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که روز ۱۵ سپتامبر آغاز شده، انتظار دارد یکی از پرمایه‌ترین نشستها در تاریخ موجودیت سازمان ملل متحد باشد. از ٢۸ سپتامبر تا ۳ اکتبر در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد بحثهای سیاسی عمومی جریان خواهد داشت که در آن مقامات عالیرتبه در حدود ۹٠ کشور، منجمله، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شرکت می‌کند. این اولین دیدار پوتین از آمریکا پس از سال ٢٠٠۷ است. او روز ٢۸ سپتامبر سخنرانی خواهد کرد. بگفته دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور، سخنرانی پوتین در باره سوریه و مبارزه با تروریستهای «دولت اسلامی» (داعش) خواهد بود. روزنامه واشینگتن پست پیش‌بینی می‌کند، که رئیس جمهور روسیه پیشنهادی دایر بر قبول روسیه بعنوان عضو اصلی ائتلاف جدید در مبارزه با داعش ارائه خواهد داد. بعقیده این روزنامه «پوتین برای بازگرداندن وضعیت حقوقی ابرقدرت به روسیه سعی می‌کند، که ٢۵ سال قبل از دست داد. فهم این مسئله برای رئیس جمهور آمریکا که اکنون هفت سال است بمنظور توقف آفت نفوذ آمریکا در خارج بطور خستگی‌ناپذیر تلاش می‌کند، بسیار دشوار است».

نامه آموزنده «شاهرخ زمانی» به دخترش

نامه آموزنده «شاهرخ زمانی» به دخترش

رژیم فاشیستی «ولایت فقیه» ایران، شاهرخ زمانی، از فرزندان پرشور و انقلابی ایران را با «اعدام خاموش» سربه نیست کرد. جسد این زندانی سیاسی و کارگر مبارز به تاریخ ۲۲ سنبله ۱۳۹۴ در زندان رجایی‌شهر توسط هم‌بندانش کشف شد.

ما باور کامل داریم که زحمتکشان و نیروهای مترقی ایران انتقام خون نجیب شاهرخ ها، ستار بهشتی‌ها، فرزاد کمانگرها، شیرین ‌علم‌هولی‌ها، افشین اسانلوها و هزاران مبارز اصیل خلق ایران را با نابودی دستگاه سفاک آخندی گرفتنی اند. جلادان حاکم در ایران هرچه بیشتر به سرکوب و اختناق متوسل شوند، به همان میزان مبارزات حق‌طلبانه و انقلابی ستمکشان خروشان‌تر سر بلند خواهد کرد.

درحالیکه یاد شاهرخ زمانی و دیگر جان‌باختگان راه آزادی و عدالت را گرامی می‌‌داریم، متن اندک کوتاه شده‌ی نامه شاهرخ زمانی به دخترش را در ذیل به نشر می‌رسانیم که از لابلای آن می‌توان به عمق افکار انسانی و وجدان بلند و پایداری این انسان شرافتمند پی برد.

اوباما می‌گوید جهانی که روی بمب نشسته باشد امن‌تر خواهد بود

اوباما می گوید جهانی که روی بمب نشسته باشد امن تر خواهد بود

نویسنده: مانیلو دینوچی | مترجم: حمید محوی
منبع: ولترشبکه، ۲۰ اپریل ۲۰۱۵

قهرمان در تمام وزن‌های ریاکاری سیاسی، رئیس‌جمهور اوباما واپس‌نشینی ایران را به عنوان گامی به سوی هسته‌ای‌زدائی جهان معرفی کرد. در نتیجه، نه تنها ایران تمام پژوهش‌هایش را برای دستیابی به سلاح اتمی از سال ١٩٨٨ متوقف ساخته، بلکه ایالات متحده با به‌روزسازی نیروی ضربتی‌اش به مسابقۀ تسلیحاتی تمام عیاری دامن زده است.

اوباما روز ٢ آوریل ٢٠١٥ در مورد توافقی که از ایران برای دستیابی به سلاح اتمی جلوگیری می‌کند، اعلام کرد که از این پس ما در «جهان امن تری» به سر خواهیم برد. ولی در همان روز، ستاد فرماندهی نیروی هوائی برای «حملۀ سراسری» از پرتاب آزمایشی دو موشک مینوتمن (Minuteman III 3) با (کلاهک‌های غیرهسته‌ای) در اقیانوس آرام گزارش داد. مینوتمن ٣ به انواع موشک‌های قاره‌پیما با کلاهک هسته‌ای تعلق دارند. ستاد فرماندهی در این مورد گفته است که این آزمایش برای یادآوری به دشمنان و همپیمانان ما صورت گرفته است تا بدانند که «نیروی هوائی ایالات متحده می‌تواند بی‌سابقه تر از هرگز، به هر نقطه از جهان و در هر لحظه با سرعت و دقت عمل حمله کند».

به سوی پایان نظام اردوغان

نویسنده: تی یری میسان | مترجم: حمید محوی
منبع: ولترشبکه، ۱۵ جون ۲۰۱۵

به سوی پایان نظام اردوغان
رجب طیب اردوغان اسلامگرا پس از سوء قصد علیه شاهزادۀ سعودی بندر بن سلطان که موجب خارج ساختن او در سال ٢٠١٢ از صحنه شد، جانشین این شاهزاده شد و به مقام رهبر ارکستر تروریسم بین المللی ارتقاء یافت. او در سال ٢٠١٤ جانشین قطر شد که می بایستی از پدرخواندگی براداران مسلمان چشم پوشی کند، و بر این اساس اردوغان رهبری حقیقی این گروه اسلامگرا را به عهده گرفت. مسرور از پیروزی هایش، تصور کرد که از این پس برای ایالات متحده فردی اجتناب ناپذیر و ضروری خواهد بود، و با چنین تصوری قواعد ناتو را زیر پا گذاشت و قرارداد ترکیش استریم (Turkish Stream) را با روسیه امضا کرد.

تی‌یری میسان از دسامبر ٢٠١٤ سقوط رجب طیب اردوغان را پیشبینی کرده بود در حالی که تمام مفسران بین‌المللی روی پیروزی او در انتخابات قانونگذاری پافشاری می‌کردند، در اینجا به بررسی کارنامۀ رئیس جمهور ترکیه باز می‌گردد. در این نوشته، او مناسبات حزب عدالت و توسعه با گروه برادران مسلمان (اخوان المسلمین) و نقش اردوغان در همآهنگ سازی تروریسم بین‌المللی را پس از سوء قصد علیه شاهزادۀ سعودی بندر بن سلطان مورد بررسی قرار می‌دهد.


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org