گلبدین راهی که می‌رود کشتار می‌آفریند

گلبدین راهی که می‌رود کشتار می‌آفریند

گلبدین و حزب فاشیستی‌اش در طول جنگ مقاومت ضدروسی از نازدانه‌های مقامات و رسانه‌های غربی به شمار رفته بر جنایت و پلیدی‌هایش چشم می‌بستند. جورج آرنی، خبرنگار بی‌بی‌سی، طی مقاله‌ای در «فرنتیرپست» (۱۱ جنوری ۱۹۸۸) ضمن افشای جنایات گلبدین به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشته بود: «امریکاییان همه مجذوب او می‌باشند. او هرقدر بیشتر بروی آنان می‌پرد، آنان بیشتر به وجد می‌آیند.»

اما گوشه‌هایی از وحشت و توطئه‌های خاینانه گلبدین و حزبش گاهگاهی در مطبوعات اروپایی راه می‌یافت که در ذیل ترجمه یکی از این مطالب افشاگر را به نشر می‌رسانیم.گلبدین راهی که می‌رود کشتار می‌آفریند

منبع: روزنامه آلمانی Westdeutsche Zeitung
۲۸ اپریل ۱۹۹۲رهبر بنیادگرای متعصب مجاهدین، حکمتیار به‌حیث افراطی‌ترین تروریست شناخته شده است.

گلبدین حکمتیار، امیر متعصب اسلامی حزب اسلامی از اواسط دهه هفتاد به یکی از افراطی‌ترین مهره‌های گروه تروریستی نبرد داخلی افغانستان تعلق دارد.

او در اواخر دهه شصت شامل حربی ښوونځې شد که مدتی بعد به اثر همجنس‌بازی از آنجا اخراج گردید. بعد شامل پوهنځی انجنیری شد که در آنجا هم بعد از اندک مدتی اخراج گردید، زیرا به حزب پرچم که حزبی کمونیست غیرقانونی به‌شمار می‌رفت پیوسته بود.

حکمتیار که طی سالیان دراز از کمک‌های وسیع نظامی امریکا برای مجاهدین استفاده کرده، نظر به یک سلسله تحقیقاتی که طبق دستور مجلس نمایندگان امریکا انجام گرفته، برای کی‌جی‌بی، دستگاه استخباراتی حکومت کمونیستی کابل (خاد) و دولت ایران ایفای وظیفه نموده است. گزارش مذکور بعد از ترک ارتش سرخ شوروی از افغانستان تهیه شده است.

حکمتیار که قریب ۴۲ سال دارد متعلق به یکی از اقوام پشتون است. او در اواخر دهه شصت شامل حربی ښوونځې شد که مدتی بعد به اثر همجنس‌بازی از آنجا اخراج گردید. بعد شامل پوهنځی انجنیری شد که در آنجا هم بعد از اندک مدتی اخراج گردید، زیرا به حزب پرچم که حزبی کمونیست غیرقانونی به‌شمار می‌رفت پیوسته بود.

نظامیان پاکستان وی را طوری زیرک، کله‌شخ و خود‌خواه تشخیص دادند که به‌خاطر در راس قرار داشتن حاضر به همه کار است.

حزب پرچم وی را بخاطر جاسوسی درون یک گروه رادیکال اسلامی فرستاد ولی در آنجا به زودی تحت تاثیر قرار گرفت و سر و کله‌اش در ۱۹۷۳ منحیث یک مسلمان افراطی از پاکستان بیرون شد. بعد از یک سال با دستگاه استخباراتی پاکستان آی‌اس‌آی به فعالیت خود آغاز کرد. آی‌اس‌آی وی را جهت خرابکاری علیه دولت داوود تحت تربیه گرفت. نظامیان پاکستان وی را طوری زیرک، کله‌شخ و خود‌خواه تشخیص دادند که به‌خاطر در راس قرار داشتن حاضر به همه کار است. شواهد زیادی وجود دارد که حکمتیار همیشه در برابر مجاهدین مخالفی که از فرمان او سرکشی می‌کردند، دست به جنایت‌های بزرگی می‌زد. در جبهات حوادث بی‌شماری به وقوع پیوسته از این گونه که به‌خاطر گزارش‌ وی به رژیم، مجاهدین به عقب‌نشینی مجبور می‌شدند. براساس گزارشی، در اواسط سال ۸۰ یک شبکه وسیع گروه‌های مقاومت به اثر خیانت و اطلاعاتی که حکمتیار به رژیم داده بود به دست دولت افتاد. در اوایل جولای ۱۹۸۹ حکمتیار بر ضد ۳۶ تن از قومندانان جبهه مربوط به مسعود کمین گرفته بود که بعد از گرفتاری آن‌ها را بی‌رحمانه شکنجه کرده و سپس به قتل رسانید. در نوامبر سال مذکور پنج کاروان مواد ارتزاقی و یک دیپوی سلاح مسعود را منفجر نمود. گزارش کنگره امریکا خاطرنشان می‌سازد که انفجارت مشخصه فعالیت‌های افراد حکمتیار می‌باشد.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 157 نفر