مجلس سنا خواهان معرفی حزب همبستگی افغانستان به نهادهای عدلی و قضایی کشور گردید

sanat on SPA

در نشست عمومی مجلس سنا رییس و اعضای این مجلس، تظاهرات روز گذشته حزب همبستگی افغانستان را که برضد ٧ و ٨ ثور راه اندازی نموده بود، مورد انتقاد قرار دادند.

صدها تن از اعضای حزب همبستگی افغانستان در راه پیمایی روز گذشته عاملان انقلاب‌های هفتم و هشتم ثور را محکوم نموده و خواستار محاکمه رهبران و فرماندهان جهادی، اعضای حزب خلق و پرچم و اعضای گروه طالبان شدند.

اما در واکنش به این راه پیمایی فضل‌الهادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا گفت: هفت ثور بدون شک یک روز سیاه است، مگر هشت ثور روز بیاد ماندنی برای مردم مجاهد و مسلمان افغانستان است.

رییس مجلس سنا افزود: عمل روز گذشته حزب همبستگی افغانستان که هشت ثور را روز سیاه نامیده اند، جفای بزرگ در حق مردم مجاهد و مسلمان افغانستان است. آقای مسلم‌یارگفت: " هشت ثور را ملامت نه می کنیم، هشت ثور روز آزادی، آرامی و استقلال افغانستان است. هرعملی که بعد از هشت ثور انجام شده، ما مسلمان هستیم، عدالت می خواهیم و هر عمل خلافی که از سوی افراد انجام شده است به هشت ثور ارتباط ندارد." فضل احمد مسلم‌یار از کمیسون شکایات مجلس سنا خواست که حزب همبستگی افغانستان را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی نموده و از این حزب سوال شود که به کدام دلیل این عمل را انجام داده اند.

همچنان محمد حسن هوتک عضو مجلس سنا گفت: قضاوتی را که حزب همبستگی افغانستان در مورد هشت ثور نموده، دور از حقیقت و انصاف است. آقای هوتک افزود: حزب همبستگی افغانستان به جهاد و حیثیت مردم افغانستان تجاوز کرده است.

آقای هوتک از تمام اعضای مجلس سنا خواست، عمل توهین‌آمیزی را که حزب همبستگی افغانستان انجام داده است، باید از طریق نهادهای عدلی و قضایی تعقیب و اعضای این حزب بخاطر توهین به جهاد مردم افغانستان به میز محاکمه کشانده شوند.

آقای هوتک افزود : "جرم عمل فردی است هرکس که جرم و خیانت نموده اند و از نام هشت ثور و جهاد استفاده کرده اند باید به قسم شخصی محاکمه شود." همچنان سناتور حاجی رفیع الله حیدری گفت: امکان دارد حزب همبستگی افغانستان با تحریک کدام شخص، دست به تظاهرات زده باشند.

آقای حیدری گفت: نهادهای عدلی و قضایی باید این مساله را به صورت جدی پیگیری نمایند و مسوولین حزب همبستگی را به پنجه قانون بسپارند.

اما در واکنش به این مساله حفیظ الله راسخ برگزار کننده تظاهرات حزب همبستگی افغانستان به سلام وطندار گفت: اگر مجلس سنا خواهان محاکمه این حزب است، باید یک محکمه بین المللی دایر گردد، زیرا در نهادهای عدلی و قضایی کشور کسانی در راس هستند که همه وابسته به عاملان روزهای هفتم و هشتم ثور می‌باشند. آقای راسخ افزود: " اگر در یک محاکمه بین المللی می‌خواهند، بسیار خوب است. برویم ببنیم که کی محاکمه می‌شود، کسیکه ٧٠ هزار کابلی را کشته او محاکمه می‌شود یا کسی که از آنها می‌خواهد دفاع بکند. کسی که وطن را به روس‌ها فروخته، او محاکمه شود یا کسی که می‌خواهد آن روز را محکوم نماید."

آقای راسخ افزود: کسانیکه ادعا دارند که جهاد کرده اند در حقیقت جهاد نه بلکه با استفاده از نام جهاد و مقاومت بر مردم افغانستان تجارت کرده اند که باید محاکمه شوند.

سلام وطندار

گزارش "تلويزيون افغان"

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 108 نفر