انعکاس رسانه‌ای تظاهرات حزب همبستگی در تقبیح سیاه‌روزهای ۸ و ۷ ثور

روزهای هفتم و هشتم ماه ثور روزهای ننگین در تاریخ کشور خوانده شدند

منبع: طلوع نیوز، ۷ ثور ۱۳۹۵

روزهای هفتم و هشتم ماه ثور روزهای ننگین در تاریخ کشور خوانده شدند

برخی از احزاب سیاسی و فعالان جامعۀ مدنی، روزهای ۷ و ۸ ثور را روزهای ننگین در تاریخ کشور خواندند.

آنان روز سه‌شنبه در یک گردهمایی اعتراض‌آمیز در کابل، این دو روز ماه ثور را آغاز فاجعه در کشور خواندند و گفتند که رهبران گروه‌ها عاملان تمامی خون‌ریزی‌ها و قتل‌های عام در کشور استند.

شرکت‌کننده‌گان این گردهمایی گفتند می‌خواهند که جنگ‌سالاران باید به پنجۀ قانون سپرده شوند.

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی افغانستان گفت: «این‌ها رهبران مردم نیستند، این‌ها قهرمانان مردم نیستند، بل‌که این‌ها خون‌خواران مردم استند و جنایتکارانی استند که در حق مردم افغانستان، در حق طفل و زن و هر شهروند افغانستان جنایت‌ها و خیانت‌های فراموش‌ناشدنی انجام دادند که تا کنون هم مانند کابوس در اذهان مردم باقی مانده‌اند.»


گزارش ویدیویی طلوع نیوز از تظاهرات

شرکت کننده گان این گردهمایی از حکومت و جامعه جهانی خواستند تا عاملان این همه جنایت‌ها را در کشور به دادگاه بکشانند.

عبید کبیر، عضو حزب همبستگی افغانستان، گفت: «در برابر این جنایت کاران مبارزه کنیم به همین شکل در برابر حامیان خارجی شان.»

رویا، عضو دیگر حزب همبستگی افغانستان، گفت: «همه ساله هفتم و هشتم ثور را تقبیح می‌کنیم و جنایتکارانی که امروز هم سر قدرت استند اینان نباید دیگر بالای مردم حکومت کنند و نباید دیگر سر گُرده‌های مردم پا بمانند.»

حمیرا ثاقب، فعال جامعۀ مدنی، گفت: «چهل سال است که مردم افغانستان بزرگترین آسیب را می‌بینند، کسانی که در اریکۀ قدرت تکیه زده‌اند اصلا خانواده‌های شان را نمی بینی اینجا که در افغانستان زنده‌گی کنند.»

۷ ثور سال ۱۳۵۷ هجری خورشيدی، روز كودتای کمونیستی درافغانستان است که به سقوط دولت جمهوری داءودخان انجامید و ۸ ثور سال ۱۳۷۱ خورشیدی سال‎روز پیروزی مجاهدین در برابر حکومت داکتر نجیب‌الله در افغانستان است.جنایت کاران و خاینین باید محاکمه شوند

منبع: رادیو آزادی، ۷ ثور ۱۳۹۵


حزب همبستگی وحدت ملی در کابل هفتم و هشتم ثور را محکوم کرده خواهان محاکمه جنایکتاران و خاینین چهار دهه جنگ در افغانستان شدند. اعضای این حزب روز سه شنبه به گونه اعتراض در قصر دارالامان گرد هم آمده بودند. ویدیو و ادیت: ابراهیم صافی

ویدیوی گزارش رادیو آزادی (انگلیسی) از تظاهرات


عاملان 7 ثور محاکمه شوند / جنایتکاران جنگی 8 ثور عامل باز شدن پای آمریکا به کشور هستند

منبع: پیام آفتاب، ۷ ثور ۱۳۹۵

عاملان ۷ ثور محاکمه شوند / جنایتکاران جنگی ۸ ثور عامل باز شدن پای آمریکا به کشور هستند

پیام آفتاب: شماری از باشندگان کابل در همراهی با هوداران حزب همبستگی ملی در گردهمایی اعتراض آمیز امروز خود در کابل خواستار محاکمه عاملان کودتای ۷ ثور در کشور شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آفتاب، معترضان، ۷ و ۸ ثور را روزهای سیاه تاریخ کشور خوانده و تاکید کردند باید با اتحاد و یکپارچگی عاملان آنها را از صفحه تاریخ محو کنیم.

قابل ذکر است کودتای ۷ ثور پای ارتش سرخ را به کشور باز نمود و کسانی زیر عنوان مجاهد که اکنون بسیاری از آنان در بدنه دولت حضور دارند زمینه ساز ورود نیروهای نظامی بیش از ۴۲ کشور دنیا به افغانستان شده‌اند.

معترضان امروز تاکید کردند عاملان ۸ ثور همان مجاهد نماهای امروز هستند که سبب شدند امریکا و متحدینش به افغانستان بیایند. امریکا امروز افغانستان رابه پایگاه تروریستان جهان مبدل ساخته و قصد دارد از خاک کشور علیه تضعیف روسیه و چین استفاده کند.

قابل ذکر است در روز ۷ ثور ۱۳۵۷ هجری شمسی حزب دیموکراتیک خلق با راه اندازی کودتای نظامی دولت جمهوری داود خان را نابود ساخت و در ۸ ثور سال ۱۳۶۷ میلادی مجاهدین بر حکومت دست نشانده شوروی سابق پیروز گشتند.

در حکومت کرزی قرار بود پروسه عدالت انتقالی که بر مجازات جنایتکاران جنگی تاکید داشت اجرا شود اما از آنجایی که بسیاری از افراد سرشناس دولت در آن زمان متهم به جنایات جنگی بودند، دولت اجرای این پروسه را به صلاح منافع کشور ندانست.

این در حالی است که دولت افغانستان بسیاری از تفاهم نامه‌های حقوق بشری سازمان ملل را امضا کرده است.

به باور بسیاری از کارشناسان اجرای عدالت انتقالی می تواند عاملان کشتارهای تاریخ معاصر کشور را مجازات و زمینه تطبیق عدالت اجتماعی را فراهم سازد.

«خانم سیلی غفار»، سخنگوی حزب همبستگی ملی، در گردهمایی اعتراض آمیز امروز کابل گفت: «مردم باید با اتحاد و برپایی حرکات مدنی کسانی که در رقم خوردن حوادث ننگین در روزهای ۷ و 8 ثور نقش داشته اند را مجازات و زمینه اجرای عدالت اجتماعی را فراهم کنند».

وی تاکید کرد سران جهادی امروزی جنایتکاران جنگی هستند که به آرمان شهدا و مجاهدین راستین خیانت کرده‌اند.

سخنگوی حزب همبستگی می‌گوید اکنون این مجاهد نماها از ارگ تا کابینه را پر کرده‌اند و بر مردم حکمرانی می‌کنند در حالی‌که باید به پنچه عدالت سپرده شوند.

به باور بسیاری از کارشناسان حوادثی که در روزهای ۷ و ۸ ثور در کشور رقم خورد بسیاری از زیر ساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور را نابود ساخت و صد هزار شهروند افغانستانی را به کام مرگ کشاند.

معترضان امروز تاکید کردند بدون محاکمه شدن سران جنگ‌های تنظیمی از سوی دولت و نهادهای بین‌المللی صلح و عدالت در کشور تامین نمی‌گردد.

تظاهرات کنندگان حکومت را به رها سازی قاتلان افغانستان زیر نام مذاکرات صلح با طالبان و حزب اسلامی متهم کردند و بر اجرای اعدالت اجتماعی به عنوان پیش شرط ایجاد صلح تاکید نمودند.

آنها خواستار براندازی حکومت ظالم و روی کار آوردن نظام دموکراسی به معنای واقعی کلمه شدند.گردهمایی روز های سیاه تاریخ افغانستان

منبع: کیهان نوین، ۷ ثور ۱۳۹۵

گردهمایی روز های سیاه تاریخ افغانستان

ده ها تن از باشندگان کابل در يک حرکت نمادين، شمارى ديگر از معترضان را که در اين حرکت، نقاب برخى از رهبران جهادى و رهبر طالبان را پوشيده و دست هاى شان با زنجير بسته بود، به شکل فرضى لت و کوب کردند.

کیهان نوین: دراين گردهمايى که ازسوى حزب همبستگى افغانستان در محوطه قصر ويران شدۀ دارالامان برگزارشده بود، هفت و هشت ثور روزهاى سياه در تاريخ کشورخوانده شد.

معترضان که تعداد شان حدود ٣٠٠ تن بود؛ عکس های داکترعبدالله عبدالله، عبدرب الرسول سياف، گلبدين حکمتيار، يونس قانونى، عبدالرشيددوستم، کريم خليلى، حامدکرزى و ده ها تن ديگر را که خط چليپا به روى آنها کشيده بود نيز به دست داشتند.

آنان شعارهايی چون “مرگ به رهبران جهادى”؛ سران تنظيمی، طالبان و گلبدين خاينان و جنايت پيشه و مزدوراند”؛ بدون محاکمه جنايتکاران، ستم بر مردم ادامه خواهد داشت”؛ عليه خاينان جهادی و طالبان برخيزيم تا از تحقير و توهين رهايی يابيم “؛ ويرانگران کابل بايد محاکمه شوند” را سر می­دادند.

سيلی غفارسخنگوی حزب همبستگی افغانستان گفت که هفت و هشت ثور، روزهاى سياه در تاريخ کشور است و خيانت رهبران هفت و هشت ثور بودکه افغانستان مورد دست اندازی های دولت های همسايه و چهل کشور تحت رهبری امريکا قرار گرفت.

وى علاوه کردکه به نام جهاد، تمام زير ساخت های اقتصادی و اجتماعی کشور ويران گرديدو خون هزاران تن ريختانده شد وهنوز هم خونريزی، کشتار، انفجار و تجاوز جريان دارد.

خانم غفار با بيان اينکه بدون محاکمه جنايتکاران هفت و هشت ثور، مردم شاهد صلح و شکوفايی در کشور نخواهند بود، گفت که يگانه راه بيرون رفت از اين معضل؛ منسجم شدن مردم، وحدت سراسری وبه ميان آمدن حکومت مردمی ميباشد.

عبيد کبيرعضو کميته رهبری حزب همبستگی افغانستان گفت افراديکه در گذشته خيانت نمودند و کشور راويران ومردم را به خاک و خون کشاندند، بجاى اينکه محاکمه شوند، حالا نيز در قدرت اند.

دراين گردهمايى اعتراضى، نمايشات نمادين نيز اجرا گرديد.

حدود ۲۰ تن از معترضان که دست هاى شان با زنجير بسته و عکس های رهبران را به روی خودنصب کرده بودند، به گونه فرضى ازسوى معترضان ديگر مورد لت و کوب قرار گرفتند.

حزب ديموکراتيک خلق، تحت الحمايۀ شوروى سابق، در هفتم ثور سال ١٣٥٧، حکومت محمد داوود خان را از طريق کودتا سرنگون کرد و به قدرت رسيد و بعداً زمينۀ تجاوز قشون سرخ شوروى، در ششم جدى سال ١٣٥٨ بر افغانستان مساعد گرديد.

مجاهدين، در برابر قشون سرخ شوروى و حکومت تحت الحمايۀ آن، مقاومت نمودند؛ تا آنکه قشون سرخ در ٢٦ دلو سال ١٣٦٧ از افغانستان خارج شدند و مجاهدين در هشتم ثور سال ١٣٧١، بعد از سقوط حکومت داکتر نجيب الله آخرين زمامدار طرفدار شوروى سابق، وارد کابل شدند و زمام امور را به دست گرفتند.«آمریکا» و «شوروی» عاملان اصلی وضعیت فعلی افغانستان / نباید تحت سلطه آمریکا و ناتو قرار گیریم

منبع: خبرگزاری فارس، ۷ ثور ۱۳۹۵

«آمریکا» و «شوروی» عاملان اصلی وضعیت فعلی افغانستان / نباید تحت سلطه آمریکا و ناتو قرار گیریم

صدها شهروند کابل با برپایی تظاهراتی ۷ و ۸ ثور را روزهای نامیمون تاریخ افغانستان دانستند و اعلام کردند «آمریکا» و «شوروی» عاملان اصلی شهادت 2 میلیون افغانستانی هستند لذا باید ضمن حفظ استقلال مراقبت نیرنگ دشمنان بود.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، صدها شهروند افغان امروز (سه شنبه ۷ ثور) به تجمع اعتراضی که با همت حزب «همبستگی ملی افغانستان» در کابل راه‌اندازی شده بود، شرکت کرده و روز ۷ ثور را روز نامیمون در تاریخ زندگی اجتماعی و حیات سیاسی دولت افغانستان عنوان کردند.

7 ثور سال 1357 مصادف به کودتای حزب «دموکراتیک خلق افغانستان» است که بر اثر آن نخستین دولت جمهوری با ریاست «محمد داوودخان» سرنگون شد.

شهروندان کابل این روز را سرآغاز بدبختی خود دانسته و با تأکید به ناکارایی دولت‌های کمونیستی که پس از این کودتا بر افغانستان حاکم شد، از مجاهدت برخی مجاهدین تقدیر کردند، اما پیروزی مجاهدین که در 8 ثور 1371 محقق شد را به دلیل خونریزی‌های بی‌شمار نامیمون دانسته و از نفوذ آمریکا بوسیله برخی مجاهدین انتقاد کردند.

معترضان که با شعار «مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی» گردهم آمده بودند خواستار محاکمه جنایتکارانی شدند که به نام جهاد و نظام کمونیستی عامل شهادت دست‌کم 2 میلیون افغانستانی هستند.

«سلی غفار» سخنگوی حزب همبستگی ملی افغانستان در این تجمع با تأکید بر اینکه روزهای 7 و 8 ثور که پیامد آن شهادت و معلولیت میلیون‌ها افغانستانی و ویرانی این کشور همراه بوده آنرا محکوم کرد و «آمریکا» و «شوروی» را عاملان اصلی این رویدادهای تاریخی در افغانستان دانست.

وی با استقبال از مجاهدت مجاهدین افغانستانی در برابر نظامیان شوروی سابق اظهار داشت: مجاهدین اصلی افغانستان با بیل و کلنگ قادر به شکست صفوف نظامیان شوروی شده و قهرمانی خود را ثابت کردند، اما برخی نفوذی‌های غرب که به نام مجاهدین فعالیت داشتند عامل خونریزی هزاران شهروند افغانستانی در هر ولایت هستند.

غفار از فعالیت برخی گروه‌ها تحت امر کشورهای غربی شدیداً انتقاد کرد و گفت: فعالیت این افراد در کنار معافیت از مجازات سبب آزادی صدها جنایتکار در کشور شده زیرا متاسفانه این جنایتکاران پس از آزادی مجددا به خونریزی مردم بیگناه می‌پردازند.

وی ضمن فراخواندن تمام مردم به اتحاد و مبارزه با استکبار گفت: دولت کابل بایستی استقلال و آزادی مردم را حفظ کرده و نگذارد تا یکبار دیگر افغانستان تحت سلطه کشورهای بیگانه بویژه آمریکا و سازمان نظامی «ناتو» قرار گیرد.مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 111 نفر