گزارشی از محفل «حزب همبستگی افغانستان» به مناسبت روز جهانی زن

صحنه ای از محفل

«حزب همبستگی افغانستان» ٨ مارچ روز جهانی زن را طی گردهمآیی‌ای در کابل تجلیل کرد. در این محفل که تحت عنوان «خواهران، تنها با آگاهی و مبارزه متحدانه می‌توان زنجیر های ستم را گسست!» راه اندازی شد بیش از یکهزار تن شرکت کرده بودند. درحالیکه دهها محفل دیگر از جانب سازمانها و نهاد های مختلف درین روز در کابل تدارک دیده شده بود اما این بزرگترین تجمع روز بود.

سالون محفل با تصویر بزرگی از کلارازتکین مبارز نام‌آور راه رهایی زن و مبتکر روز جهانی زن مزین شده بود. پوستر های نصب شده در تالار از جنایات و ستم بنیادگرایان و باداران شان علیه زن افغان سخن می‌گفتند. تصاویر نسرین ستوده زن تسلیم‌ناپذیر و مبارز ایران نیز که به جرم دفاع از مردم مظلومش در بیدادگاههای رژیم خونخوار «ولایت فقیه» ایران تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار دارد در گوشه هایی از سالون به چشم می‌خوردند.

در شعارهایی که در چهارگوشه تالار نصب شده بودند خوانده می‌شد:

  • امریکا با ایجاد و حمایت آدمکشان تنظیمی، طالبی و القاعده، دشمن شماره یک زنان ماست!
  • با تشدید مبارزه علیه اشغالگران و بنیادگرایان روز جهانی زن را تجلیل نماییم!
  • د نیواکګرو او بنسټپالو پر وړاندی په کلکه مبارزی سره د ښځو نړیواله ورځ ولمانځو!
  • وحدت ملی بدون طرد، افشا و محاکمه جنایتکاران تنظیمی و وطنفروشان خلقی و پرچمی ممکن نیست!
  • با خون خود یکپارچگی افغانستان را حفظ کنیم!
  • من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، همه بر میخیزند!
  • استقلال، دموکراسی، عدالت اجتماعی!
  • د پاکستان طالبی او ګلبدینی ارمونو بچیانو سره سوله کول زمونږ ملت سره خیانت دی!
گروه مورچه ها

گروه موسیقی «مورچه ها» چند آهنگ اعتراضی و دلنشین اجرا نمودند که مورد استقبال گرم حاضران مواجه شد. مسعود حسن زاده آهنگ جدیدش، «ما ملت فقیریم» را که در قالب طنز به مکارگی های حامد کرزی اشاره داشت اجرا نمود که در آن گفته می‌شد:

«ما ملت فقیریم، ولی رییس جمهور کاکه داریم / از بس که به او اخلاص داریم، کاری به کارش نداریم
یک روز می گه ما شیریم، دگه روز می گه گوسفندیم / یکبار می گه زورداریم، دگه روز می گه دبندیم.
وزرایش همه متخصص، وکلایش همه فن حریف / مشاورایش آخ که نگو، خیلی پولدار خیلی شریف
وختی از قصر میبرایه، سرکاره بریش بند می کنن / پول می گیرن ازو چند انتلیکچوال، نامشه بلند می کنن»

رنا گرداننده محفل به نمایندگی از «حزب همبستگی افغانستان» روز جهانی زن را به تمامی زنان جهان و بخصوص زنان درد دیده و ستم کش افغانستان که در گرو اشغالگران امریکایی و بنیادگرایان گیر مانده اند تهنیت گفت. او در سخنانش پرده از جنایت دولت اشغالگر امریکا و متحدینش، همدستی شان با جنایت کاران تنظیمی و طالبی و دولت مزدور کرزی برداشته گفت:

رنا گرداننده محفل

«امریکا نه تنها مدافع حقوق زنان افغانستان نبوده و نیست، بلکه سردمداران شیاد این کشور باید بعنوان بزرگترین خاینان نسبت به زنان وطن ما در دادگاه بین‌المللی تحت محاکمه قرار گیرند، زیرا این جنایتکاران سرنوشت مردم و بخصوص زنان ما را به درندگان زن ستیز بنیادگرا سپردند تا از حقوق زن دفاع کرده باشد!»

او در آخر زنان را به مبارزه علیه ظلم و ستم که از طرف بنیادگرایان با همدستی اشغالگران بالای شان صورت می‌گیرد دعوت نمود.

سپس سمن «بصیر» به نمایندگی از حزب درباره وضعیت جاری، جنایت اشغالگران امریکایی و همدستی‌اش با ضدزن ترین گروه ها و افراد جامعه ما به زبان پشتو سخنرانی نمود و تحلیل حزب همبستگی را در مورد آخرین تحولات کشور ارائه نمود.

سمن گفت، امریکا به بهانه دموکراسی و حقوق زن کشور ما را اشغال کرده در حالیکه خودش بزرگترین دشمن حقوق زن است زیرا امریکا میخواهد توسط فهیم، سیاف، قانونی، خلیلی، دوستم، محقق و دیگران که زن را انسان نه بلکه حیوان می‌شمارند، حقوق زن تامین کند. او گفت امریکا بخاطر سرکوب و اذیت زنان این جنایتکاران را کافی ندانسته و میخواهد که گلبدین جانی و ملاعمر وحشی را نیز از غار بکشد و با اینان یکجا بر گرده های زخمی مردم سوار کند.

سمن در حال سخنرانی

سمن در سخنانش به وضیعت ابتر زنان امریکا اشاره کرد و گفت:

«امریکا به جای این که به نام حقوق زن کشور ما را اشغال کرده اول برود به زنان خود که در ستم چند لایه گیر مانده اند کمک کند. همین حال در امریکا در هر سه دقیقه ٤ زن مورد تجاور جنسی قرار می‌گیرند، ٦ میلیون زن بیکار اند، سالانه ١٠ میلیارد دالر عاید از قاچاق زنان بدست می‌آورند که بعد از سلاح و مواد مخدر در جهان مقام سوم را دارد، سالانه حدود ٥٠٠٠٠ زن قاچاق می‌شوند و این زنان در فاحشه خانه ها نگهداری می‌شوند، سالانه دهها هزار زن به مثابه کالای بی‌ارزش در فلم ها و تصاویر سکسی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

با وجود این همه امریکا و ناتو ادعا می‌کنند که علیه تروریزم مبارزه می‌کنند در حالیکه بزرگترین تروریست دولت امریکاست.»

خانم مهری کبیر یکی از هواداران حزب
خانم مهری کبیر یکی از هواداران حزب

در ادامه محفل شاهین شعر پرصلابتی را که به زنان پیام خیزش و مبارزه علیه اشغالگران و بنیادگرایان داشت و خانم مهری کبیر یکی از هواداران حزب، که در دارالمعلمین کابل معلم است، یکی از سروده‌هایش را که درباره سه دهه جنایت و ستم علیه زنان بود دکلمه کردند.

خانم لیلا قرایی از «شبکه زنان سویدن» در سخنرانی کوتاهش در مورد وضعیت زنان در جهان و مبارزه آنان در طول تاریخ و بخصوص مبارزه زنان افغانستان علیه اشغالگران و بنیادگرایان صحبت کرده در قسمتی از حرفهایش گفت:

«روز هشت مارچ ٢٠١٣ را راستی سخت است که تبریک بگویم ولی می‌توانم بگویم روزی که با همدیگر، همین کسانیکه در سالون هستند پیمان ها باهم محکم کنیم و برای یک دنیای بهتر، دنیایی که در آن ظلم و ستم نباشد، دنیایی که در آن ستم روی زن و کودک و انسان نباشد، دنیایی که انسان یار انسان باشد، این تعهد را در این سالون در روز جهانی زن باهمدیگر ببندیم، بجای تبریک و تصدیق.»

خانم لیلا قرایی از «شبکه زنان سویدن»
خانم لیلا قرایی از «شبکه زنان سویدن»

او گفت امریکا و بنیادگرایان از یک چیز می‌ترسند و آن قدرت مردم است. اگر مردم به پا خیزند می‌توانند این نظام های فرسوده را از بین ببرند و تاکید کرد:

«این نظام ها همانند بردگی و فیودالی از بین خواهند رفت و نظام های بالاتری با مبارزه زنان و مردان روی کار خواهد شد که مردم زندگی خوبتر و بهتر خواهند داشت. ولی این زندگی بهتر بدون شرکت، مبارزه و آگاهی زنان ممکن نیست.»

خانم خارا از «سازمان زنان هشت مارچ (ایران- افغانستان)» یکی دیگر از سنخرانان این گردهمایی بود که بیشتر روی استثمار زنان توسط نظام سرمایه داری و سوءاستفاده از نیم پیکر جامعه برای منافع شخصی شان را با مثال ها در کشور های مختلف بیان نمود و زنان را برای مبارزه مشترک علیه ناقضان حقوق زن دعوت نمود. او علت اصلی ستم و عقب ماندگی زنان را در پایداری نظام سرمایه دانست و بهروزی زنان را در نابودی این نظام.

خانم خارا از«سازمان زنان هشت مارچ (ایران- افغانستان
خانم خارا از «سازمان زنان هشت مارچ (ایران- افغانستان)»

تیاتر صامت که توسط جمعی از جوانان هواه‌خواه حزب تهیه شده بود در چهار پرده جنایات چهار دهه اخیر و مقاومت زنان در برابر آن را به تصویر کشید که مورد استقبال حاضران محفل قرار گرفت. این تیاتر با موسیقی دلنواز و بازی ماهرانه جوانان دختر و پسر، جنایات و سوءاستفاده از زنان را توسط میهنفروشان خلقی و پرچمی،‌ جنایتکاران تنظیمی، طالبان و بالاخره امریکا و چاکرانش به نمایش گذاشت و زنان را تشویق می‌کرد که اگر خود به خاطر کسب حقوق شان متحد شده برخیزند، می‌توانند زنجیر های ستم را پاره کرده به رهایی دست یابند.

اعلامیه حزب به مناسبت روز جهانی زن به لسانهای پشتو، دری و انگلیسی به اشتراک کنندگان توزیع شد. دهها نسخه از شماره پنجم «همبستگی غږ»، ماهنامه حزب همبستگی که مصادف با روز جهانی زن تازه از چاپ برآمده بود و دی.وی.دی. «تظاهرات حزب همبستگی خواب خوش جنایتکاران را برهم زد!» به فروش رسید.

تیاتر صامت توسط جمعی از جوانان هواه‌خواه حزب
تیاتر صامت توسط جمعی از جوانان هواه‌خواه حزب

در جریان محفل اشترک کنندگان در صندوق اعانه حزب ١١١٢٣ افغانی، ١٢٠ دالر، ٧٠ یورو و ٢٠ کلدار واریز نمودند که بدینوسیله از کمک این دوستان قلبا سپاسگزاریم.

محفل ساعت ٦ بعد از ظهر با عصریه مختصر به پایان رسید و اکثر اشتراک کنندگان برای دقایقی با گرفتن پلاکارتهایی در دفاع از برادلی مننگ، سرباز ضد جنگ امریکایی که با افشای اسناد جنایات و عوامفریبی های دولتش به جهانیان آگاهی بخشید، در مقابل محل برگزاری محفل تجمع نمودند. آنان با بدست گرفتن شعار «برادلی مننگ، تو قهرمان مردم دردیده افغان هستی!» و «دفاع از برادلی مننگ که با افشای جنایات امریکا در برابر مردم ما جانش را به خطر انداخت وظیفه هر افغان آزاده است!» صدای شانرا در حمایت از این سرباز دلیر و شریف بلند نمودند. تصاویر این تجمع در سایتهای دفاع از برادلی مننگ انعکاس وسیع داشت و خوانندگان امریکایی آن با پیام های گرم از آن استقبال نمودند.

قابل یادآوریست که مصارف برگزاری این برنامه از جانب اعضا، هواداران و دوستان حزب ما در کابل و ولایات جمعاوری شده بود که از همکاری و کمک شان ممنونیم.

دفاع از برادلی مننگ سرباز ضدجنگ امریکایی که با افشای جنایات امریکا کاخ سفید را روسیاه نمود
دفاع از برادلی مننگ سرباز ضدجنگ امریکایی که با افشای جنایات امریکا کاخ سفید را روسیاه نمود.


تصاویر محفل

تصاویر اکسیون در دفاع از برادلی مننگ

اعلامیه حزب همبستگی افغانستان به مناسبت روز جهانی زن

متن افتتاحیه محفل

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 280 نفر