وقتی نجات‌دهنده کرزی توسط محافظ امریکایی او کشته شد

وقتی نجات‌دهنده کرزی توسط محافظ امریکایی او کشته شد

شاید حادثه سوءقصد به جان حامد کرزی از سوی طالبان در سال ۲۰۰۲ طی سفرش به کندهار را به خاطر داشته باشید. گفته شد که فرد مهاجم توسط محافظ امریکایی او کشته شد. این تنها یک رُخ قضیه است که اکثر رسانه‌های غربی آن را برجسته ساختند. اما آن روز چه اتفاقی افتاد؟ آیا تنها یک تروریست ازبین برده شد؟ نه، محافظان قسی کرزی آنانی را نیز با خونسردی تیرباران کردند که با شجاعت ضارب را زمینگیر ساخته بودند.

این ماجرای دردناک را که تصادف توسط یک خبرنگار خارجی فلمبرداری نیز شده است مرور می‌کنیم:

۵ سپتامبر ۲۰۰۲: کرزی برای اشتراک در مراسم عروسی احمد ولی کرزی به قندهار رفته است، کاروان موترهایش از قصر گل‌آغا شیرزوی والی آن ولایت بیرون می‌شوند. یک تعداد رهگذران به دنبال موترها دویده می‌کوشند با کرزی هم‌صحبت شوند. یکی از آنان در کنار شیشه موتر حامل کرزی می‌ایستد و مصروف احوالپرسی با کرزی می‌شود، چند تن دیگر هم خود را به او می‌رسانند. چند ثانیه بعد صدای فیر شنیده می‌شود. این فیر‌ها چند قدم دورتر از سوی یکی از گاردهای گل‌آغا شیرزوی صورت می‌گیرد که لباس اردوی ملی بر تن و قصد ترور کرزی را داشت. دو رهگذری که کنار موتر کرزی ایستاده بودند، روی مهاجم می‌پرند تا جلو او را بگیرند، موفق هم می‌شوند، او را بر زمین می‌اندازند. اما ناگهان یکی از محافظان امریکایی کرزی متعلق به نیروهای ویژه پنتاگون از موتر تعقیبی پیاده شده همه را زیر رگبار می‌گیرد که در نتیجه مهاجم با جمعی از همان هموطنانی که در پی نجات کرزی بودند همه کشته شدند و موتر کرزی و تعقیبی‌هایش از بالای جنازه‌های آنان عبور کردند. این کشتار نه وجدان کرزی را تکان داد و نه هم اطرافیانش را که شاهد صحنه بودند.

فقط سایت (PBS: Frontline World) این حادثه را در حاشیه گزارشی انعکاس داد:

«اطلاع یافته‌ایم که در کندهار رئیس جمهور کرزی حین اشتراک در محفل عروسی برادرش از یک حمله ترور جان سالم به در برده است. یک مرد جوان روی فرد مسلح پرید و جان رئیس جمهور را نجات داد، اما توسط نیروهای ویژه‌ امریکایی کشته شد.»

در این ویدیو صحنه تیرباران هموطنان ما توسط محافظ امریکایی کرزی را دیده می‌توانید:


خبرنگار نامدار بی.بی.سی، لیزدوسیت آنروز در صحنه مشغول پوشش سفر کرزی به قندهار بود. اما در گزارش او از این جنایت پرده‌ برداشته نشد چون بنگاه دروغپراکنی انگلیس وظیفه داشت امریکا و متحدانش را در قالب آزادکنندگان و آورندگان خوشبختی به مردم افغانستان تبلیغ کنند و فاش شدن این خبر مغایر این سیاست بود.

یکی از محافظان امریکایی کرزی
یکی از محافظان امریکایی کرزی لحظاتی بعد از حادثه.
او متعلق به واحد (DEVGRU SEAL Team 6) پنتاگون بود که بنابر درخواست زلمی خلیلزاد خاص برای محافظت ۲۴ساعته از کرزی به افغانستان اعزام گردیده بودند.

اینگونه کشتارهای بی‌دردانه سال‌هاست که توسط نیروهای امریکایی و ناتو در سرتاسر افغانستان صورت گرفته است. حتا مواقعی هم پیش آمده که نیروهای امریکایی برای از بین بردن سنگر چند طالب، تمام قریه را با باشندگانش به مخروبه بدل کرده اند. نه اینکه اشتباهی صورت گرفته باشد و یا با آن تجهیزات پیشرفته درست هدف گرفته نتوانند، بلکه فکر می‌کنند مردم افغانستان همچون اسباب‌بازی برای آزمایش سلاح‌های شان ساخته شده اند. کشتارهای عمدی مردم بیگناه آنقدر زیاد است که موجب شده عده‌ای از این نیروها پس از بازگشت از جنگ، روانی گردند، کابوس ‌ببینند و بالاخره دست به خودکشی بزنند.

آیا کرزی به خاطر می‌آورد که چرا امروز زنده است؟ آیا به یاد دارد کسی که جانش را نجات داد توسط محافظ امریکایی‌ او تیرباران گردید؟ این غلام امریکا اگر اندکی وجدان و شرف می‌داشت باید بلافاصله پس از آن حادثه مزدوری امریکا را ننگ پنداشته از سرپنجه امریکا پایین می‌آمد!

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 221 نفر