«منار یادبود فرخنده» به اکمال می‌رسد

«منار یادبود فرخنده» به اکمال می‌رسد

دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر

به تاریخ ۲۰ دلو ۱۳۹۴ (۹ فبروری ۲۰۱۶) جمعی از اعضا و هواداران «حزب همبستگی افغانستان» در همکاری با رهگذران در آخرین کارهای ساختمانی «منار یادبود فرخنده» در حاشیه دریای کابل شرکت جستند. بلقیس روشن، نماینده پیشین مردم در مجلس سنا نیز در این برنامه اشتراک نموده بود. خانم سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی، که دوشادوش با دیگران کار می‌کرد، درمورد این بنای یادبود گفت:

«منار فرخنده، بنایی است برای یادبود از شهید فرخنده و هزاران زن دیگر این سرزمین که در آتش جهل بنیادگرایی سوخته‌اند. امیدوارم که هر انسان زجردیده‌‌ی افغانستان از این منار دیدار نموده و سیل اشک‌های شان را به توفان مبارزه علیه گروه‌های مرتجع و جنایتکار و باداران اشغالگر شان مبدل سازند. با ساخت این منار، تمامی وجدان‌های بیدار را به دادخواهی و مبارزه علیه فاجعه جاری حقوق زن در کشور فرا می‌خوانیم. درحالیکه قاتلان فرخنده‌ها از چنگ عدالت رهایی می‌یابند، می‌کوشیم وحشت بی‌نظیر و دردناک در برابر فرخنده‌های افغانستان را برای نسل‌های بعدی منحیث درس عبرتناک به یادگار بگذاریم تا دیگر هیچ فرخنده‌ای درین کشور زجرکش نشود.»


ویدیوی کارهای ساختمانی منار یادبود فرخنده

سحر، جوان دیگر حزب همبستگی گفت:

«خبر جنایت علیه فرخنده‌ی شهید را شام همان روز از طریق فیسبوک خواندم. از درد زیاد، استخوان‌هایم تا به امروز می‌سوزند. در چندین راهپیمایی به دفاع از خون فرخنده شرکت نمودم و حالا هم در اینجا کار می‌کنم. فقط با کار و مبارزه برای عدالت و آزادی می‌شود دردم را تسکین دهم.»

قابل ذکر است که جمعی از رهگذران نیز با استقبال از ساخت منار، در کار عملی سهم گرفتند که به همین وسیله از آنان اظهار سپاس می‌کنیم. حکمت، جوانی از مزار که باوجود داشتن مدارک تحصیلی در تلاش کار به کابل آمده، بکس پشتی‌اش را در کنار منار گذاشت و آستین بر زده پنجره‌های منار را رنگمالی کرد.

حزب همبستگی افغانستان، این منار را به کمک مالی انسان‌های عدالتخواه از افغانستان و کشورهای مختلف و حمایت خانواده شهید فرخنده اعمار نموده است که به زودی افتتاح خواهد شد. کار منار به دلیل سنگ‌اندازی‌ها و مشکل‌تراشی‌های افراد و نهاد‌های دولتی بار بار به تعویق افتاد اما حزب همبستگی با حمایت مردمی و تلاش پیگیر بر تمامی این مخالفت‌ها غلبه نموده آنرا به سرانجام رسانید.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 132 نفر