کندز در آتش بی‌دادگری طالبان جانی و حکومت وحشت ملی می‌سوزد

کندز در آتش بی‌دادگری طالبان جانی و حکومت وحشت ملی می‌سوزد

پس از سقوط کندز به دست طالبان، آتشی در این شهر بر پا شده و باشندگان مظلومش جنایات ضدبشری را متحمل می‌شوند. حکومت وحشت ملی با معامله‌ پنهان این شهر را به طالبان وحشی تحویل داد و آنان نیز با چپاول، تجاوز جنسی و کشتار های گروهی قساوت و بربریت شان را یکبار دیگر به مردم نشان می‌دهند.


در چند روز گذشته جنگ‌های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی در هر کوچه و پس‌کوچه‌های شهر جریان دارد. همانند جنگ‌های دیگر، قربانیان اصلی مردم بی‌گناه اند که در وسط جنگ گیر مانده و هیچ راه بیرون‌رفت نداشته، در خانه‌های شان محبوس اند. در این میان، اربکی‌ها و قومندانان تنظیمی نیز همدست چور و چپاول دارایی‌های مردم با طالبان شده اند.

ادارات دولتی از جمله دفتر امنیت ملی، ولایت، قومندانی امنیه، بانک‌ها، دکان‌های تلافروشی، خانه‌های کارمندان دولتی و دفتر یوناما و موسسات غیردولتی توسط طالبان غارت شده اند. در ضمن، طالبان دست به کشتار کارمندان دولتی نیز زده اند که از آن جمله می‌شود تیرباران بیش از ٤٠ کارمند امنیت ملی در قریه قرییتم ولسوالی چهاردره را ذکر کرد.

در چند روز گذشته، حکومت ع و غ ادعای تصرف دوباره‌ی شهر کندز را می‌کند و رسانه‌ها نیز به بلندگوی حکومت عوامفریب مبدل شده اند، در‌حالی‌که باشندگان شهر کندز در تماس‌های مکرر از حاکمیت طالبان بر سرنوشت شان فریاد می‌زنند و از دروغ‌پراکنی رسانه‌ها شاکی اند.

براساس گفته‌های مردم محل در این درگیری‌ها بیشتر از ٤٥٠ تن به شمول زنان و کودکان کشته شده و هزاران تن دیگر به ولایات همسایه آواره شده اند. اما هنوز هم آمار تلفات دقیق مردم ملکی در دست نیست.

داکتران جان‌باخته در اثر بمباردمان نیروهای امریکایی
داکتران جان‌باخته در اثر بمباردمان نیروهای امریکایی

در اثر بمباردمان‌های اخیر ناتو بر شفاخانه «داکتران بدون مرز»، شرکت سپین‌زر، سه‌درک، مسجد خیابان، باغ شرکت، انگورباغ تلفات بی‌شمار به مردم ملکی وارد شده است. قرار گزارش‌های مردم محل، طالبان داکتران را از خانه‌های شان به زور به شفاخانه مذکور برده بودند که تقریبا تمام شان بنابر بمباردمان ناتو یکجا با مریضان بستری و دیگر پرسونل شفاخانه جان باختند که تعداد شان به ۵۰ تن می‌رسد.

هـ. ن. یکی از دکانداران این شهر که با فامیلش در جنگ گیر مانده است، در یک تماس تلفنی می‌گوید: «دیشب طالبان داکتران محل ما را به زور با خود بردند و امروز اجساد شان بعد از حملات هوایی ناتو بر شفاخانه بدون مرز پیدا شدند.» داکتر امین و ظاهر پاکنهاد، دو داکتری از جمع کشته‌شدگان این حادثه اند.

وی همچنان علاوه می‌کند که همسایه شان به نام س. ا. که کارمند یکی از بانک‌های خصوصی بود، دیشب کشان کشان توسط طالبان از خانه‌اش برده شد. وی برای نجات جانش داد و فریاد می‌کشید و تا کنون از سرنوشت این زن خبری نیست.


قابله‌ای که پس از تجاوز جنسی توسط طالبان به قتل رسیده است.

ف. نرس در یکی از شفاخانه‌های کندز که به ولسوالی‌ای در این ولایت فرار نموده، می‌گوید: «چند همکارم در شب نوکریوالی شان توسط طالبان بعد از تجاوز جنسی به قتل رسیدند. هیچ خانه‌ای نیست که یکی دو زخمی و کشته در آن وجود نداشته باشد.»

ف. م. محصلی که با خانواده‌اش همین اکنون در شهر کندز است، می‌گوید: «نان به مشکل در بازار پیدا می‌شود و قیمت یک قرص نان به ٦٠ افغانی رسیده است. در شهر از دوا و درمان خبری نیست. خانه‌هایی که صاحبان شان فرار کرده اند، توسط طالبان و دزدان چور می‌شوند.»

در عین حال، گزارش می‌گردد که جنایت و چپاول‌ در این ولایت رنگ و بوی قومی به خود گرفته است و حس انتقام‌گیری‌ها بالا است. طالبان خانه‌های قومندانان اربکی و کارمندان دولتی را تاراج نموده و مال غنیمت می‌شمارند؛ اربکی‌ها بر مناطق پشتون‌نشین یورش برده، اموال و دارایی‌های مردم عام را به یغما می‌برند. در این گیر و دار، قربانیان اصلی مردم بی‌چاره از هر ملیت اند که در سیطره‌ی تباهی و وحشت این باندهای اوباش به مشکل نفس می‌کشند.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 50 نفر