جلسه نوبتی حزب همبستگی در کنر

جلسه نوبتی کنر

به تاریخ ۱۰ حمل ۱۳۹۳، همبستگی جلسه نوبتی‌ای را با اشتراک اعضا و هواداران «حزب همبستگی افغانستان» در ولایت کنر، نمایندگان سمت شرق و کابل برگزار نمود. در این جلسه که در مرکز ولایت کنر در باغ یکی از هواداران همبستگی دایر گردیده بود، ۶۵ عضو و هوادار همبستگی شرکت ورزیده بودند. اگرچه قرار بود که اشتراک‌کنندگان بیشتری در جلسه حضور یابند ولی بنابر مشکلات امنیتی در مسیر راه از ولسوالی‌های دوردست این ولایت و بر علاوه آن مشکلات مالی، افراد مذکور از جلسه باز ماندند.

در نخست، نماینده همبستگی در کنر، گزارش اخیر شش ماهه ولایت را به همگان ارایه نمود که بیشتر به فعالیت‌ها، جلسه‌های نوبتی ولسوالی‌ها و پرداخت حق‌العضویت حزب متمرکز بود. به تعقیب آن، نماینده دفتر مرکزی گزارش شش ماهه حزب در سطح افغانستان را داد و در بخشی از سخنانش درمورد کنر گفت:

«...حزب همبستگی، یگانه حزبی در سطح افغانستان است که صدای اعتراضش را علیه بمباردمان‌ها و کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای خارجی بخصوص امریکا، در تمام کشور و کنر بلند نموده‌است. ما بر این باوریم که امضا قرارداد امنیتی به جز تداوم کشتار و غارت توسط نیروهای ایالات متحده، چیز دیگری را در پی نخواهد داشت. می‌دانیم که امروز در این مبارزه تنها و کتله نه چندان وسیعی هستیم ولی روزی خواهد رسید که تمام ملت افغانستان اعم از تمام ملیت‌ها و اقوام برضد نیروهای اشغالگر برپا خواهند شد و یکبار دیگر کشور را به گورستان اجنبی‌ها مبدل خواهند کرد.»

در ادامه علاوه نمود:

«حزب همبستگی چندین تظاهراتی را علیه جنایات دولت ایران و پاکستان بر افغان‌ها، برگزار نموده‌است که حتا سفیر سفاک ایران در کابل را برانگیخت و دستور گرفتاری ما را داد ولی جواب همبستگی برایش این بود که آقای سفیر اینجا کابل است نه جماران؛ این گونه لفاظی‌ات را علیه چاکرانت را به کار ببر، نه برضد حزب همبستگی. در عین حال، ما با احزاب مترقی و پیشرو ایران و پاکستان در ارتباط هستیم و سخت بر این باوریم که اتحاد احزاب مترقی منطقه، سدی علیه بنیادگرایی و حامیان خارجی شان شده می‌تواند.»

جلسه نوبتی حزب

سپس نوبت به سوال‌های اشتراک‌کنندگان رسید که بیشتر توسط نماینده دفتر مرکزی و شرق به جواب‌ها پرداخته شد. محب، محصلی از پوهنتون ننگرهار که باشنده کنر است و اخیرا به همبستگی پیوسته، درمورد علت تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری پرسید و در پاسخ نماینده سمت شرق چنین گفت:

«حزب همبستگی انتخابات را رکن اساسی دموکراسی می‌داند اما انتخابات ریاست‌جمهوری را تحریم نموده‌است. زیرا رییس‌جمهور افغانستان از قبل توسط کاخ سفید انتصاب گردیده و انتخابات مذکور پروسه مضحک است و مصرف پول، پول‌هایی که باید در پروژه‌های بنیادی به مصرف می‌رسید ولی حالا در پروسه ساختگی و مسخره‌ای مصرف می‌شود تا ایالات متحده توانسته باشد تمثیل دموکراسی را در افغانستان نماید. این یک دموکراسی کاذب است.»

تعدادی از اعضای حزب پیشنهاد کردند که شماره‌ی ویژه «همبستگی غږ» به زبان پشتو به نشر برسد چون اکثریت باشندگان کنر کم‌تر به دری بلدیت دارند. اکثریت اشتراک‌کنندگان پیشنهاد مذکور را تایید کردند و از سوی نماینده دفتر مرکزی نیز وعده سپرده شد که عنقریت چنین مجله‌ای به چاپ خواهد رسید.

جلسه با انتقادهای اشتراک‌کنندگان و سخنان جنرال علی‌خیل به پایان رسید. آقای علی‌خیل، یکی از هواداران همبستگی و مرد مسنی که چندین سال از عمرش را در جنگ مقاومت ضدروسی سپری نموده و باوجودی که مسوولیت تدارکاتی و مالی یکی از جبهات ضد روس‌ها را داشت اما برخلاف دیگر سران و اعضای بلندپایه تنظیم‌ها، امروز زندگی ساده و به‌دور از سرمایه‌های افسانوی را به پیش می‌برد، گفت:

«ملت ما برای سالیان متمادی علیه روس‌های و نوکران داخلی شان جنگیدند که چندین میلیون کشته، زخمی و بی‌خانمان را به جا گذاشت. بدبختانه که پیروزی ما را جمعی از جنایت‌کاران دزدیدند و در قساوت شان به حدی پیش رفتند که روی هم‌کیشان گذشته شان را سفید کردند. در جنگ ضدروسی چندین میلیون کشته دادیم ولی اینان کشور را دو دسته، به امریکا و متحدانش تقدیم کردند. آقای کرزی هم با مداری‌گری‌اش، همیشه در تلاش است که ملت ما را با لبخندها و اشک‌های دروغین‌اش بازی دهد.»

و حینی با چشم‌های اشک‌آلود، سخنانش را خلاصه کرد:

«من به نیروی جوان و نسل نو امید بسته‌ام و آرزو دارم که روزی ایشان علیه نیروهای اشغالگر امریکایی و نوکران داخلی شان، فایق آیند.»

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 158 نفر