پنجمین نشست سرتاسری فعالان «حزب همبستگی افغانستان» در فراه

پنجمین جلسه همگانی حزب همبستگی در ولایت فراه

به تاریخ ١۵ سنبله ١۳٩٢ (٦ سپتامبر ٢٠١٣) «حزب همبستگی افغانستان» طبق برنامه معمولش جلسه وسیع نوبتی سه ماهه‌اش را در ولایت فراه دایر کرد که جمع کثیری از اعضای حزب به شمول نمایندگان ولسوالی ها در آن شرکت نموده بودند.

ارزیابی وضع جاری افغانستان و جهان، مواضع حزب در قبال این اوضاع، جمعبندی از کارکرد سه ماهه حزب در ولایت فراه و انتخاب شورای رهبری این ولایت از جمله موضوعات آجندای این جلسه بودند.

قبل از پرداختن به اجندا، مسئول کمیته ولایتی، مرگ نابهنگام امیرجان کارگر یکی از فعالان حزب را که به اثر سکته قلبی جان باخت، به خانواده و همسنگرانش تسلیت گفت.

امیرجان، از فعالان حزب در فراه که اخیرا جان باخت
امیرجان از فعالان جانباخته حزب در فراه

صدیق یکی از یاران نزدیک امیر جان ضمن بیان خاطراتش از خصال امیرجان گفت:

«امیرجان، کارگر پر شور و آزاده‌ای بود که همچو دو برادر قهرمانش استاد حبیب‌الله خان گجگینی و شهباز خان گجگینی و سایر رزمندگان فراهی که در سنگر مقاومت ضد روسی تا پای جان ایستادند و مرگ شرافتمندانه را بر ننگ بردگی ترجیح دادند، سرافراز زندگی کرد و تا آخر عمر به آرمان جانبازان وطن وفادار ماند.»

متعاقبا به نمایندگی از کمیته ولایتی فراه یکی از اعضای این کمیته به ارزیابی فعالیت حزب در این ولایت پرداخت و از دستآورد ها، اشتباهات، محدودیت ها و کمبود های موجود یادآور شد:

«بصورت مجموعی کارهای حزب در زمینه های تشکیلاتی، دایر کردن جلسات، جلب و جذب، تبلیغات و جمع‌آوری اعانه وغیره خوب پیش رفته اما به هیچ صورت رضایتبخش و دلخواه نیست که عمدتا به عدم تحرک ما رابطه دارد و قسما مربوط به شرایط نامناسب جاری است.»

همچنان یکی از اعضای رهبری حزب که برای شرکت در این جلسه از کابل آمده بود ضمن بحث روی مسایل داخلی و خارجی به پرسش های شرکت کنندگان در موارد مختلف پاسخ داد.

او در باره جایگاه حزب در سطح کشور چنین اظهار نظر نمود:

«بدون شک حزب همبستگی افغانستان یگانه حزب سرتاسری در افغانستان است. حزبی که امروز از وجهه مردمی خوبی برخوردار است و تنها نیروی سیاسی کشور است که برای نخستین بار طلسم سکوت در برابر جنایتکاران را شکست و با اکسیون های متعدد در شهر کابل و سایر شهرهای بزرگ خواهان به محاکمه کشانیدن جنایتکاران سه دهه شد و به این ترتیب توانست مایه دلگرمی‌ به مردم ما باشد. حزب همبستگی معتقد است که فقط با پیوند توده‌ای است که می‌تواند به حیاتش ادامه دهد، به شگوفایی رسد و به نیروی سرتاسری بدل شود. اما رسیدن به این مأمول آسان هم نیست. از خود گذری، کار سخت شباروزی و تعهد می‌طلبد.»

یکی از مسئولان حزب همبستگی در حال سخنرانی

در مورد شرایط جاری افغانستان که امروز در تنگنای بیداد می‌سوزد و جنایتکاران معلوم‌الحالی سرنوشت ملت را در قبضه گفت:

«حزب همبستگی اعتقاد دارد که فقط با وحدت سراسری و بسیج همگانی مبنی بر ایجاد دولت دموکراتیک و شعار "نه امریکا، نه طالبان، نه سایر جنایتکاران، قدرت بدست مردم" می‌توان چهره‌ی نوین به افغانستان جنگزده داد.

وظیفه اساسی ما کار در زمینه رشد و استحکام تشکیلات است که حیات حزب به آن وابسته است. جداً باید آن را پی‌گرفت و کوشید تا حتی‌الوسع بر کمبودها و اشتباهات غلبه حاصل نماییم. ما در صفوف حزب به مبارزان وطندوست،‌ صادق و سلحشوری نیاز داریم تا با جان و دل در قلب توده های محروم جا باز کنند و در عملی ساختن اهداف حزب کوشا باشند.

ما با اتکا به مردم خود در این راه گام نهاده‌ایم و تا آخر با جان و ایمان به آن وفادار خواهیم بود.»

جلسه حزب همبستگی در فراه

بعد از آن، اعلامیه حزب همبستگی افغانستان به مناسبت نود و چهارمین سالروز استقلال افغانستان از جانب آقای نظری یکی از اعضای حزب خوانده شد.

شراره رشیدی از اعضای حزب شعر زیبایی از عبدالالله رستاخیز را که با حال و هوای کنونی میهن ما همخوانی داشت، دکلمه نمود که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در اخیر شش تن از اعضای حزب بصورت دموکراتیک برای شورای ولایتی انتخاب گردیدند تا کار حزب را در این ولایت بهتر سر و سامان دهند. فرصتی هم مساعد شد برای جر و بحث های آزاد که بیشترین وقت نشست را به خود اختصاص داد. عمده ترین سوالات و مباحثی که به آن ها پرداخته شد عبارت بودند از:

- چرا حزب انتخابات ریاست جمهوری را تحریم می‌کند؟
- چرا کنگره حزب تا کنون برگزار نشده است؟
- دلمردگی ها و نا امیدی ها در بین مردم را چگونه می‌توان از میان برداشت؟
- چگونه می‌توان نسل جوان را که عمدتاً بی‌علاقه به مسایل سیاسی اند، به کار در حزب ترغیب نمود؟
- مطالب «همبستگی غږ» چگونه انتخاب می‌شوند، آیا حزب از پخش نشریه به سراسر افغانستان راضی است؟
- چگونه تمامی اعضای حزب برای بلند بردن کیفیت نشریه می‌توانند نقش ایفا کنند؟

قابل یاددآوریست که اشتراک کنندگان هرکدام بر اساس توان به صندوق اعانه حزب پول ریختند.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 90 نفر