جنبش خروشان مردم ایران علیه استبداد مذهبی شکست‌ناپذیر است!

بار دیگر مردم مبارز و آگاه ایران، علیه رژیم منفور و ستم‌پیشه «ولایت فقیه» با شهامت تمام برخاستند. ما درحالیکه از رزمندگی و تعهد زنان و مردان شریف آن کشور فروتنانه می‌آموزیم، حمایت کامل خود را از حرکت‌های مردمی ضد خونخواران مذهبی اعلام نموده در کنار آنان ایستاده‌ایم. اگر ایران سرزمین لکه‌های بدنام بشریت از نوع خمینی، خامنه‌ای، خلخالی، خاتمی، روحانی، رفسنجانی، محمدرضاشاه، شاهرودی و نظایرشان بوده است، اما در عینحال سرزمین گلسرخی‌ها، کمانگرها، احمدزاده‌ها، اشرف‌ها، جزنی‌ها، اسکویی‌ها، وکیلی‌ها، سلطانپور‌ها، فراهانی‌ها و هزاران مشعل تابان دیگر است که با خون شان عشق به انسانیت و آزادی را در صفحات تاریخ نوشتند. امروز از نیروی خون آنان است که ملتی برخاسته و رعشه بر اندام دژخیمان و خاینان انداخته است.

اتحادها و ائتلاف‌های مافیایی چپاولگران برای چیست؟

تضادهای درونی و زد و بندهای حاکمان مرتجع و ضدملی به حدی رسیده که دیگر تعفن آن مشام هر افغان باوجدان را می‌آزارد. اشرف غنی که منحیث مهره امریکا با فشردن دست خونخوارترین و بدنام‌ترین عناصر به ارگ رسید، امروز با این متحدانش درگیر گردیده فضای سیاسی جامعه را بیش از پیش متشنج ساخته است. و دردا که قربانیان اصلی این مرغ‌جنگی‌های ارگ‌نشینان مردم عام ما اند که هر روز جان باخته و در آتش و خون و ویرانی هست و بود شان فنا می‌‌گردد.

در تازه‌ترین چرخش، پلیدترین عناصر و عاملان تیره‌روزی و فاجعه جاری در وطن ما، از شمال و شرق تحت عناوین زیبای «نجات افغانستان» و «اتحاد مردمی» و... نعره بلند کرده سخنان تندی در برابر ارگ به زبان راندند. غارتگرانی چون عطا، محقق، دوستم و ضیا و مزدبگیران شان از هفته‌ها تبلیغ می‌کردند که صدهزار تن را در بلخ به جاده‌ها می‌کشانند، اما عملا با تمام پول باد کردن‌ها و اجاره کردن کارگران روزمزد شهر، نتوانستند بیش از چندصد تن را بسیج کنند که این خود رساننده آنست که ملت از این اوباشان معامله‌گر و پلید منزجر بوده آنان را به هیچ صورت نمی‌خواهند.

خیمه‌های دادخواهی یا قدرت‌طلبی جمعیت اسلامی؟

حمله انتحاری چهارراهی زنبق (۱۰ جوزای ۱۳۹۶) که باعث کشته و زخمی‌شدن بیشتر از ۵۰۰ تن شد، اعتراضات و نکوهش‌های گسترده را در داخل افغانستان و کشورهای دیگر در پی داشت. البته این فاجعه پس از کشتار فرخنده، رویدادی بود که بیشترین توجه جهانیان را به خود جلب کرد و همگی با مردم دربدر افغانستان ابراز همدردی کردند. شاید هم همین همدردی‌های جهانی و تلفات صد در صدی غیرنظامیان بود که طالبان و داعش از پذیرفتن مسوولیت این جنایت شرمیدند و دولت خیله‌خند ع و غ هم ناگزیر گروه سومی، «شبکه حقانی» را مسوول قلمداد نمود.

نگذاریم افغانستان آزمایشگاه سلاح‌های مدهش امریکا گردد

امریکا بزرگترین بمب غیرهستوی موجود در زرادخانه‌‌اش را که به «مادر تمام بمب‌ها» شهرت دارد، در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار آزمایش کرد، هرچند تاکنون تصویری از ریختن بمب و خساره وارده از آن انتشار نیافته است. این بمب مدهش که تقریبا ۱۰ هزار کیلوگرام وزن دارد و شدت تخریب آن یازده‌هزار کیلو تی.ان.تی است، تا کنون هرگز در وضعیت جنگی پرتاب نشده و استفاده های قبلی آن آزمایشی بوده اند. قیمت هر واحد آن ۱۶میلیون دالر است و فقط ۲۰ واحد از آن تاکنون تولید شده است.

سیلی غفار

درود بی پایان به همه مهمانان گرانقدر، هموطنان ارجمند و مادران دردیده،

امروز درینجا جمع شده‌ایم تا از روز جهانی زن تجلیل به عمل آوریم. اگر در جامعه ما در بهترین حالت این روز را با تبریک گفتن و تقدیم دسته‌های گل به زنان برگزار می‌کنند، اما من نمی‌خواهم به شما تبریک بگویم. درحالی که زنان وطن ما در دوزخ سوزان بسر برده دهشت و سفاکی بی‌مانندی علیه آنان جریان دارد، جایی برای تبریک گفتن باقی نمی‌ماند و فقط می‌توان تسلیت گفت و وجدان های بیدار باید برای مبارزه عملی و جدی جهت تغییر بنیادی فاجعه جاری پیمان و تعهد ببندند.

با ترامپ، ماهیت جنگ‌طلبانه امریکا تغییر نمی‌کند

هیاهوی کرکننده‌‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا این بار بیش از هر دور دیگر همه‌جا را فرا گرفته بود، حتا عده‌ای برای پیش‌بینی نتیجه انتخابات متوسل به سگ و پشک و میمون نیز شدند. پس از برنده‌شدن، ترامپ مداوم تلاش می‌کند که برای گمراه نمودن اذهان عامه، چهره‌ی متفاوت‌تری به خود بگیرد هرچند نارفته به کاخ سفید، بر عملی ساختن بعضی وعده‌های عوامفریبانه‌اش اما و اگرهایی مطرح کرد. لیکن روشن است که ترامپ همان سیاست‌های سران گذشته امریکا را تعقیب خواهد کرد چون امپراتوری امریکا برای ادامه حیاتش راهی جز جنگ و وحشت ندارد. انتخاب سه جنرال بدنام ارتش در پست‌های تعیین‌کننده سیاست خارجی امریکا، رساننده آنست که ترامپ قصد دارد بدتر از بوش و اوباما جهان را به کام خون و آتش بکشد که افغانستان ما منحیث یکی از نقاط گرهی تضادهای قدرت‌های بزرگ، از این سیاست مثل گذشته متحمل ضربات سنگین خواهد شد.

مبارزان ترکیه از ددمنشی‌ اردوغان سرفراز بدر خواهند آمد

پس از کودتای نافرجام ترکیه و نقش هالیوودی اردوغان، حزب حاکم این کشور برای نزدیک‌شدن به رویای احیای امپراتور نیو‌عثمانی، شروع به زندانی و سرکوب مخالفان سیاسی خود نمود. در صدر ددمنشی‌ اردوغان و حزبش، سرکوب حزب پیشرو ترکیه موسوم به «حزب دموکراتیک خلق‌ها – ه‌دپ» که بیشتر نمایندگی از کورد‌ها و دیگر اقلیت‌های جنسیتی، دینی و قومی این کشور می‌کند، قرار دارد. البته قابل ذکر است که این نخستین حمله دولت اردوغان بر مبارزان کورد نیست و از چندین سال بدینسو، شهرهای کوردنشین ترکیه توسط این رژیم خون‌‌آشام به خاک و خون کشانیده شده‌اند.

در چند روز اخیر، رژیم قساوت‌پیشه اردوغان برای جلب بعضی از احزاب راستگرای فاشیست دیگر جهت کسب اکثریت ارا در تغییر نظام دولت از پارلمانی به ریاست‌جمهوری، به اتهام دروغین همکاری با تروریزم، رهبران مشترک «ه‌دپ» هریک صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسیکداغ، سباهت تونجل (رهبر مشترک افتخاری این حزب)، و ۹ عضو دیگر پارلمان مربوط به این حزب را دستگیر و محکوم به زندان نموده است.

درگیری مرزی در تورخم و سوءاستفاده از احساسات ملی مردم

از چند روز بدینسو، آوازه درگیری مرزی میان نیروهای افغانستان و پاکستان در سرحد تورخم همه‌جا را فراگرفته است. بازار جنگ با پاکستان در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه فیسبوک گرم است و حتا تصاویر رویداد‌های دیگر زیر نام منازعه مرزی به نشر می‌رسند.

افغانستان کشوری است اشغال‌شده که بنابر آمار رسمی دولت بیشتر از ۱۰ میلیون در زیر خط فقر زندگی می‌کنند؛ انتحار و انفجار به یک امر معمول مبدل شده و همه روزه جان ده‌ها تن از هموطنان ما را می‌گیرد؛ جنایتکاران جنگی به‌جای محاکمه رهسپار ارگ می‌شوند؛ براساس رده‌بندی سازمان «شفافیت جهانی» افغانستان سومین کشور مفسد جهان می‌باشد؛ مطابق آمار «سازمان صحی جهان»، افغانستان سومین کشوری با رقم بالای مرگ و میر کودکان زیر سن پنج است؛ براساس آمار «صندوق جمعیت ملل متحد – یو‌ان‌اف‌پی‌ای» و «صندوق کودکان ملل متحد – یونیسف»، افغانستان بلندترین رقم مرگ و میر مادران در هنگام زایمان در آسیا و دومین در جهان را داراست؛ از تولید‌کنندگان اصلی کوکنار در جهان است و ۳.۵ میلیون معتاد را در خود جا داده است؛ معادنش توسط جنگسالاران دولتی حیف و میل می‌گردند؛ مطابق همه‌پرسی‌ها اکثریت مردم از «حکومت وحشت ملی» ناراض اند و ده‌ها فاجعه دیگر.

برق وارداتی و خیراتی، نه از سالنگ، نه از بامیان!!

این روزها جمعی سروصدا راه انداخته اند که پایه‌های برق پروژه «توتاپ» برای انتقال ۵۰۰ کیلوولت برق ترکمنستان به کابل باید از مسیر بامیان عملی گردد و نه سالنگ. اما تامین برق از منابع بیرونی چه از مسیر بامیان چه سالنگ توطئه‌ای علیه وطن و مردم ماست. این ادامه همان سیاست استعماری وابسته‌سازی افغانستان و تبدیل آن به یک کشور مصرفی است که ما طی پانزده سال گذشته پیامدهای فاجعه‌بارش را شاهدیم.

نهادهای چپاولگر امپریالیستی چون بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، بانک انکشاف آسیایی و غیره با تحمیل اینگونه پروژه‌ها بر ملت های فقیر زمینه را برای چاپیدن و به غلامی کشانیدن آنان مهیا می‌سازند که یک ملت آگاه و عدالت‌خواه باید علیه آن بایستد.

برخورد لچکانه نذیر احمد حنفی به خبرنگار زن «وایس نیوز» را محکوم کنیم!

ایزابیل یانگ (Isobel Yeung) خبرنگار «وایس نیوز» که در اکتوبر ۲۰۱۵ برای سفر سه هفته‌ای جهت کنکاش پیرامون وضعیت امروزی حقوق زنان در افغانستان به کابل آمده بود، در هنگام مصاحبه با قاضی نذیر احمد حنفی، عضو پارلمان، با برخورد لچکانه او مواجه می‌شود. «حزب همبستگی افغانستان» با ارسال نامه‌ای به خانم ایزابیل از وی به دلیل مواجه شدن با اینچنین برخورد کوچه‌ای اظهار تاسف نموده به وی توضیح داد که حرکت لمپنانه یک بنیادگرای جاهل و زن‌ستیز ربطی به مردم افغانستان ندارد و خوشبختانه طی چند روز گذشته جمع وسیع از افغان‌ها در شبکه‌های اجتماعی حنفی را با کلمات و زبانی که شایسته اوست، محکوم و نفرین کرده‌اند.

مستند ساخته ایزابیل یانگ به تاریخ ۸ اپریل ۲۰۱۶ از تلویزیون ایچ‌بی‌او پخش شد. او به سراغ زنان قربانی خشونت و ستم در خانه امن و بخش سوختگی شفاخانه‌ای در کابل می‌رود که کشور شان توسط نیروهای استیلاگر امریکایی و ناتو در تبانی با دست‌نشاندگان داخلی مرتجع بنیادگرا و غیربنیادگرایش اشغال شده است. زنانی که از ترس اقارب مرد شان در خفا زندگی می‌کنند، از تیره‌بختی‌های خویش در محیط زندان و دنیای بیرون سخن می‌گویند.

بدون شرکت فعال زنان،‌ هیچ مبارزه آزادیخواهانه به پیروزی نمی‌رسد!

مادران رنجدیده، خواهران گرامی، هموطنان ارجمند،

هشتم مارچ روز همبستگی سراسری زنان به خاطر شکستن زنجیرهای ستم جنسیتی و طبقاتی است.

هشتم مارچ روز تجلیل و تعهد به خون ناهید‌ها، میناها، روزا لوگزامبورگ‌ها، لیلا قاسم‌ها، شیرین‌علم هولی‌ها، وجیهه‌ها، زویاها، مرضیه اسکویی‌ها، سکینه جانسزها و بی‌شمار‌ زنان مبارز دیگر جهان است که با مقاومت و پیکار حماسی و نثار خون شان ثابت نمودند که زنان می‌توانند همگام با مردان در راه جامعه عاری از ستم و بی‌عدالتی برزمند و جز این راهی برای رهیدن از اسارت و تیره‌روزی وجود ندارد.

فاشیزم اردوغان، جنبش آزادیخواهی کوردها را خروشان‌تر می‌سازد
تجمع مبارزان ترکیه در پاسخ به فراخوان سندیکاهای انقلابی و مترقی به اعتصاب در حمایت از مردم کوردستان

دولت فاشیستی اردوغان حامی اصلی داعش در منطقه است، پس از این که هیولاهای زنجیری‌اش در کوبانی و اکناف آن شکست دندان‌شکنی را توسط مبارزان کورد متحمل شدند و از سوی دیگر نیروهای مترقی کورد برای نخستین بار با نام حزب شان یعنی «حزب دموکراتیک خلق‌ها» به پارلمان ترکیه راه یافتند، ادامه حاکمیت استبدادی‌اش را در خطر دیده یکبار دیگر به سرکوب مبارزان و مردم عام کورد دست زد. اما این خفقان و سرکوب چندین دهه حاکمیت‌های دیکتاتوری در ترکیه علیه کوردها بود که باعث شد آنان متحد شده دست به اسلحه برند و با شهامت و ایستادگی کم‌مانند از حقوق و حیثیت شان به دفاع برخیزند. موج وحشت کنونی دولت بنیادگرای ترکیه علیه این ملیت ستمکش، نتیجه برعکس داشته جنبش حق‌طلبانه و پیشرو کوردها را فولادین‌تر و فشرده‌تر از پیش خواهد ساخت.

به جعفر عظیم‌زاده مدافع صدیق کارگران درود می‌فرستیم

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر با زندانی کردن کارگر مبارز جعفر عظیم‌زاده چهره کریه و ضدکارگری‌اش را به مردم ایران و جهانیان به نمایش گذاشت. عظیم‌زاده رییس هیات مدیره «اتحادیه آزاد کارگران ایران» بود. او کارگری است که خود طعم تلخ استثمار و نابرابری را از سوی حاکمان سرمایه و دستگاه فاشیستی «ولایت فقیه» چشیده است. جرم عظیم‌زاده چیزی نیست جز دفاع از فقیرترین اقشار جامعه، او در برابر ستم و بی‌عدالتی که نه‌تنها محیط کار بلکه سرتاسر جامعه ایران را درنوردیده است، طغیان کرد به همین دلیل در کنار صدها زحمتکش عدالت‌خواه دیگر به زندان افکنده شده به شش سال حبس محکوم گردید.

خون نجیب «شاهرخ زمانی» بر پرچم مبارزه علیه رژیم منفور ایران نقش بست

اینبار شاهرخ زمانی، زندانی سیاسی و از فعالان سرفراز جنبش کارگری ایران طعمه «اعدام خاموش» ماشین وحشت و کشتار رژیم آخندی ایران گردیده قلب ما را پردرد ساخت. به تاریخ ۲۲ سنبله ۱۳۹۴ هم‌بندانش در حالی با جسد بی‌جان او در زندان رجایی‌شهر مواجه شدند که اثراتی از کبودی و لختگی خون بر روی بدن او نمایان بود. اما دولت با کمال وقاحت علت را سکته مغزی اعلان کرد باآنکه قبلا هیچگونه مشکل صحی نداشت.

دولت امریکا و پاکستان حامیان اصلی تروریزم

تفاهم‌نامه استخباراتی با پاکستان، موجی از بحث‌های داغ را در کشور برانگیخت. تو گویی این نخستین بار است که حاکمان پوشالی و ضدملی به پای نظامیان جنگ‌افروز پاکستان بوسه زده مرتکب خیانت نسبت به مردم و وطن ما شده‌اند. تعداد منتقدان به این تفاهم‌نامه بی‌شمار اند و هریک به نوبه خود می‌کوشد تندتر از دیگری در محکومیت آن سخن گوید. اکثر آنانی که مهره‌های کلیدی دستگاه فاسد حاکم طی چهارده سال گذشته بوده‌اند، حال با توجه به تنفر برحق ملت علیه دولت پاکستان و بخصوص آی.اس.آی تلاش دارند از این جو سود برده، برای شان جایگاهی کمایی کرده و خود را مدافعان پرپاقرص مردم وانمود سازند.

انزجار افکار عامه در برابر باج‌دهی‌های ارگ به پاکستان باعث شد که سخنگویان دولت اظهارات اولی شان را پس گرفته و ارگ نیز دروغ‌هایی به ملت حواله کند. اشرف غنی و عبدالله برای فریب مردم، تعدادی از سران جهادی را زیر نام مشوره به ارگ فراخواندند تا بدینصورت بر این گندیدگی دولت پرده افکند. البته مشوره‌های کسانی که تاریخچه مملو از مزدوری و خودفروشی به آی.اس.آی دارند، هرگز از افکار ملت نمایندگی نخواهد کرد.


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org