رهبر جماعت اسلامی بنگله‌دیش به جرم جنایت جنگی اعدام شد

رهبر جماعت اسلامی بنگله‌دیش به جرم جنایت جنگی اعدام شد

دولت بنگله‌دیش، مطیع‌الرحمن نظامی، رهبر ۷۳ساله جماعت اسلامی را که متهم به جنایت جنگی، بدرفتاری، تجاوز جنسی و قتل‌عام در جنگ سال ۱۹۷۱ در آن کشور بود به تاریخ ۱۱ می ۲۰۱۶ اعدام کرد. او قبلا از جانب کمسیون بررسی جنایات جنگی محکوم شناخته شده بود. در این جنگ که منجر به جدایی بنگله‌دیش از پاکستان گردید، جماعت اسلامی در همدستی با نیروهای ارتش پاکستان مسبب قتل و جنایت سیستماتیک گردیدند.

جنایات جماعت اسلامی در بنگله‌دیش
گوشه‌ای از جنایات مشترک جماعت اسلامی و نیروهای پاکستانی در جریان جنگ ١٩٧١ در بنگله‌دیش .
تصویر از genocidebangladesh.org

بنابر آمار دولت بنگله‌دیش، بیش از سه میلیون تن در این جنگ بصورت فجیع به قتل رسیدند. مطیع‌الرحمن نظامی در آن زمان رهبری گروه شبه‌نظامی «البدر» را عهده‌دار بود که در شناسایی و قتل روشنفکران، معلمان، نویسندگان و مبارزان آزادی‌خواه با ارتش پاکستان همدست بود. در این جنگ به حدود دو صد هزار زن بنگله‌دیشی تجاوز صورت گرفت که رهبران جماعت اسلامی عامل عمده آن بودند.

در سال ٢٠١٠، شیخ حسینه صدراعظم بنگله‌دیش جهت رسیدگی به جنایات جنگی در جریان «جنگ آزادی‌بخش بنگله‌دیش» محکمه ویژه‌‌ای را دایر نمود که چند تن از اعضای برجسته جماعت اسلامی و حزب ملی‌گرای بنگله‌دیش (بی.این.پی) که در تحت حمایت ارتش پاکستان علیه آزادی بنگله‌دیش موضع گرفته دست به کشتار زده بودند، مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

مطیع‌الرحمن سومین رهبر جماعت اسلامی بنگله‌دیش است که طی چند سال گذشته بنابر حکم این محکمه اعدام می‌شود. قبلا عبدالقادر ملا و مولانا غلام‌اعظم محکوم به اعدام شده بودند که اولی به دار آویخته شد و دومی در زندان مرد. طی سالهای ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۳ مطیع‌الرحمن در پست های وزیر زراعت و وزیر صنایع از مقامات دولت آن کشور بشمار می‌رفت و در ضمن از نمایندگان جماعت اسلامی در پارلمان بود.

با آنکه جماعت اسلامی طی سالیان گذشته علیه این محکمه دست به تظاهرات خشونتبار زده، اما دولت از خواست افکار عامه مبنی بر مجازات جنایتکاران عقب‌نشینی نکرد.

دولت پاکستان که از حامیان جماعت اسلامی بشمار می‌رود، از نخستین کشورهایی بود که بر اعدام این دست‌پرورده‌اش اعتراض نمود.

محاکمه و مجازات رهبران بنیادگرا و جانی بنگله‌دیش این پیام را برای مردم افغانستان دارد که جنایتکاران افغان امروز هرچند در پناه باداران خارجی شان در کشور حکمروایی داشته برای خود قانون معافیت می‌سازند، اما روزی با رویکار آمدن یک دولت نسبتا مردمی و دموکراتیک، به خاطر خونریزی‌ها و خیانت‌های شان به سرنوشت هم‌جنسان بنگله‌دیشی شان مواجه خواهند شد.

جنایات جهادیان و طالبان
روزی خواهید رسید که رهبران بنیادگرای افغانستان نیز به خاطر این وحشت و بربریت شان
محاکمه شده به جزای اعمال شان برسند.


مطالب مرتبط:
رهبر جماعت اسلامی بنگله‌دیش محکوم به اعدام شد
شیوه های وحشت بنیادگرایان در همه جا یکسان است

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 119 نفر