تجمع نیم میلیونی در بغداد: «نه شیعه، نه سنی، جامعه‌ی سکیولار»

از اواخر ماه جولای ۲۰۱۵ تا اکنون تجمعات متعددی در عراق علیه فقر، ناامنی، سیستم قضایی گندیده، فساد و فرقه‌گرایی راه افتیده اند. در کنار تظاهرات بیش از نیم میلیون نفر در بغداد، شهرهای سماوه، دیوانیه، بصره، ناصریه، نجف، عماره، سلیمانه، رانیه، قلادزه، چمچمال، دربندیخان و حلبجه نیز شاهد گردهمایی‌های گسترده‌ای بودند. زنان حضور چشمگیری در تمام این اجتماعات داشتند. در کنار فریادهای آتشین اعتراض علیه فساد و بی‌کفایتی دولت، مردم به جان آمده کلید رهایی از زنجیر های تیکه‌داران دین و قوم را در سکیولاریزم و دولت دموکرات دانسته فریاد سر می‌دادند که «سیستم دینی ما را غارت کرده است»، «نه شیعه، نه سنی، جامعه‌‌ی سکیولار»، «مدنیت ضد ترور و ضد دیکتاتوری»، «مدنیت ضد فساد و کشتار».


نه شیعه، نه سنی، ما دولت مدنی میخواهیم.

اشتراک کنندگان عکس تعدادی از مقامات دولتی کنونی و قبلی عراق از جمله نوری مالکی (رهبر حزب اسلامی دعوه و معاون اول رئیس جمهور عراق) و حسین شهرستانی (وزیر آموزش عالی عراق) را برای محاکمه به جرم فساد در دست داشتند. و نیز پلاکارت‌های «نان، آزادی، حکومت مدنی و سکولار»، «به اسم دین ما را غارت کردید»، «دولت مدنی، عدالت اجتماعی»، «جدائی مذهب از دولت»، «آزادی امنیت برابری»، «محاکمه کلیه فاسدین» و «سکیولاریزم راه حل ما است» را با خود حمل می‌نمودند.

از جوانب مختلف کوشش‌ها و توطئه‌هایی برای خنثی ساختن و به بیراهه کشانیدن مبارزات مردم صورت می‌گیرد. پلیس عراق برای خاموش نمودن اعتراضات پرجوش مردم، مانع ورود برخی از بلندگوهای بزرگ به گردهمایی ها ‌شده است. اما رهبران و فعالان تظاهرات برای مردم سخنرانی کردند و در رساندن صدای شان تلاش ‌ورزیدند. لمپن‌های قمه‌بدست متعلق به گروه‌های تندرو مذهبی و بنیادگرا نیز به صفوف مردم حمله‌ور ‌شدند تا حاکمیت ستمگرانه و تنبان تیکه‌داران دین بر زمین نیفتد. در یک مورد، حدود ۲۰ تن از ملیشه‌های گروه‌های اسلامی در شهر بصره به تظاهرات مردم حمله کرده و تعدادی را مجروح ساختند، اما با مقاومت مردم عقب زده شدند.

تجمع نیم میلیونی در بغداد: «نه شیعه، نه سنی، جامعه‌ی سکیولار»

دولت عراق با آوردن اصلاحات فریبنده، سعی در ساکت ساختن مردم دارد و احزاب شیعه و سنی و دیگر جریانات مذهبی و قومی مجلس عراق نیز برای اغوای مردم به دولت یاری می‌رسانند.

تجمع نیم میلیونی در بغداد: «نه شیعه، نه سنی، جامعه‌ی سکیولار»

ما خواهان جدایی دین از سیاست هستیم.

واقعیت اینست که تجاوز نظامی امریکا، عراق را به ورطه نابودی کشانیده درکنار قتل بیش از یک میلیون عراقی، تمامی زیربناهای اقتصادی آن کشور را ویران نمود. امریکا با تحمیل دولتی همسان دولت گندیده کابل، ارتجاعی‌ترین و خونریزترین باندهای بنیادگرا و از جمله جیره‌خواران رژیم فاشیستی «ولایت فقیه» ایران را بر قدرت نصب کرد. با حاکمیت غلامان امریکا و پیشروی‌های گروه ماورای ارتجاعی و ضدانسانی داعش، امریکا و متحدانش عملا برای تجزیه عراق به بخش‌های سنی و شیعه و کوردی تلاش دارند تا بدینصورت آسانتر بتوانند منابع غنی نفتی آنرا چپاول نمایند.

عراق همسان افغانستان از جنایات اشغالگران امریکایی گرفته تا وحشت بنیادگرایی و حاکمان فاسد را با تمام وجود دیده است. وقتی مردم به جان رسیده آن به درستی به این حقیقت رسیده اند که دوای دردهای شان را در سکیولاریزم جستجو نمایند، پس چرا در سرزمین «فرخنده‌ها» نباید چنین خواستی طنین‌انداز گردد؟

تنها با جدایی دین از دولت است که می‌توان دستان ناپاک و خونین دین‌فروشان را از سرزمین های اسیر توحش بنیادگرایی کوتاه ساخت.


ویدیوی گردهمایی ها در شهرهای مختلف عراق
تجمع نیم میلیونی در بغداد: «نه شیعه، نه سنی، جامعه‌ی سکیولار»
تجمع نیم میلیونی در بغداد: «نه شیعه، نه سنی، جامعه‌ی سکیولار»

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 158 نفر