افغانستان، دومین کشور با کمترین امکانات صحی

افغانستان، دومین کشور با کمترین امکانات صحی

مجله «لنست» (The Lancet) در رده‌بندی صحی سالانه خود، افغانستان را در میان ۱۹۵ کشور از آخر دومین کشور با کمترین امکانان صحی قرار داد. این مجله که به‌طور هفته‌وار به ‌چاپ رسیده و دومین پرخواننده‌ترین مجله طبی در سطح جهان به شمار می‌رود، سالانه شاخص‌های صحی‌ای را در ۳۰ نوع مریضی موسوم به «شاخص دسترسی و کیفیت صحی» (Health Access and Quality Index) به نشر می‌رساند. گزارش ۲۰۱۵ مجله مذکور که به تاریخ ۱۸ می ۲۰۱۷ انتشار یافته نشان می‌دهد که به‌طور مجموعی افغانستان از ۱۰۰ فقط ۳۲ امتیاز را از آن خود کرده است که امتیازی به‌مراتب پایین‌تر از ناکامی می‌باشد. افغانستان بلندترین امتیاز ۷۹ در مبارزه با مرض دیفتریا (Diptheria)، کمترین امتیاز ۶ در مبارزه با امراض قلبی کم‌خونی موضعی (Ischaemic heart disease) و ۷ را در امراض وخیم گرده (Chronic kidney disease) دریافت نموده است. البته شایان ذکر است که هیچ‌ کشوری و حتا جمهوری افریقای مرکزی که با ۲۹ امتیاز در آخرین رده قرار گرفته، امتیاز یک رقمی به‌مثل افغانستان کسب ننموده است.

افغانستان، دومین کشور با کمترین امکانات صحی

این در‌حالی‌ست که کشورهای اندورا، آیسلند و سویس با امتیازهای ۹۵، ۹۴ و ۹۲ در صدر جدول قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، کشورهای همسایه افغانستان همچون تاجیکستان (۵۹)، اوزبیکستان (۶۲) و پاکستان (۴۳) از ما پیشی می‌گیرند. در این جدول می‌بینیم که کشورهای جنگ‌زده دیگر به مثل سوریه (۷۵) و عراق (۶۰) با افغانستان مقایسه نمی‌شوند.

البته در کشوری که از یکسو وجود کلینیک‌های خیالی بی‌داد کند و از سوی دیگر وزیران مفسد و بی‌کاره‌اش همچون محمد امین فاطمی و ثریا دلیل پس از گذراندن دوره شرم‌آور به‌جای محاکمه رهسپار عیش و نوش به یکی از سفارت‌‌ها در کشورهای بی‌درد سر می‌شوند، قرار گرفتن این کشور در اخیر جدول امر غیرقابل پیش‌بینی است. و امروزه هم وزیر فعلی برای پاک نشان‌دادن خود بعضی از خرابی‌های گذشته وزارت را بیرون می‌کشد ولی می‌بینیم که در دوران وزارت وی نیز کدام پیشرفتی صورت نگرفته است. دیده شود که این وزیر پس از فراغتش به کدام سفارت گماشته می‌شود. در افغانستان باوجود سرازیرشدن میلیاردها دالر زیر نام بازسازی هنوزهم مردمانش در بدترین وضع صحی به‌سر می‌برند و عده‌ای هم در شفاخانه‌های پاکستان و هند سرگردان اند، اما کشورهایی در جهان مانند کیوبا و ونزویلا اند که باوجود تحریم‌های شدید اقتصادی از سوی دولت استیلاگر امریکا علیه شان، بهترین امکانان صحی را به‌طور رایگان برای ملت خود فراهم نموده‌اند چرا که مردمش سرنوشت خویش را در دست خود گرفته‌اند.

افغانستان، دومین کشور با کمترین امکانات صحی

استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org