تعلیق فعالیت حزب همبستگی از سوی مشرانو جرگه

SPA protest on black day

مسوولان در حزب همبستگی می گویند که مشرانو جرگه در هماهنگی با وزارت عدلیه، فعالیت این حزب را به حالت تعلیق در آورده اند.

محمود پاییز عضو شورای رهبری حزب همبستگی به خبرگزاری بخدی گفت که این اقدام در پی برگزاری یک تظاهرات در کابل از سوی این حزب سیاسی صورت گرفته است. احزاب سیاسی در ده سال گذشته رشد چشمگیری داشته اند و براساس آمارهای ارایه شده از سوی وزارت عدلیه، در دومرحله ثبت احزاب، بیش از صد حزب توانسته اند که سند فعالیت قانونی به دست بیاورند.

مسوولان حزب همبستگی می گویند که مشرانو جرگه در هماهنگی با وزارت عدلیه، فعالیت این حزب را به حالت تعلیق در آورده اند. مسوولان حزب همبستگی ملی می گویند که مشرانو جرگه در هماهنگی با وزارت عدلیه، فعالیت این حزب را به حالت تعلیق در آورده اند.

با این حال، در ده سال گذشته، این نخستین بار است که حکومت، فعالیت یک حزب سیاسی را به حالت تعلیق در می‌‌آورد. عضو شورای مرکزی حزب همبستگی که با خبرگزاری بخدی صحبت می کرد، می گوید که تعلیق فعالیت این حزب، از سوی برخی از قوماندانان و رهبران جهادی و شماری از اعضای احزاب چپ در گذشته، صورت گرفته است.

به گفته او، حزب همبستگی، فعالیت های گذشته این افراد و گروه ها را جنایت کارانه می داند و معتقد است که هم اکنون شماری از آنان در مشرانو جرگه و پارلمان و دیگر بخش های دولت عضویت دارند. او تاکید کرد که این افراد، نمی توانند فعالیت یک حزب سیاسی رسمی را به تعلیق در بیاورند و مسوولان در حزب همبستگی " آماده هستند تا در محکمه بین المللی و دولتی، باوجود فساد در دولت کنونی، از خود دفاع کنند." کوشش های خبرگزاری بخدی برای گفت و گو با مسوولان در مشرانو جرگه به نتیجه ای نرسید.

تظاهرات در کابل

حزب همسبتگی به تاریخ ١١ ثور سال جاری، تظاهراتی را در کابل سازماندهی کرد که در آن، عکس‌های شماری از رهبران جهادی و خلقی- پرچمی به آتش کشیده شدند. این حزب، روزهای هفت و هشت ثور را به عنوان " ماتم ملی" دانسته بر محاکمه سران این گروه ها تاکید کردند.

براساس یک سنت گذشته در کشور، از روزهای ملی با انجام مراسم ویژه ای درکابل و برخی از ولایت های کشور تجلیل به عمل می آید که همه ساله در کابل و برخی ولایت های کشور، از روز هشت ثور به عنوان روز پیروزی مجاهدین، تجلیل می شود.

در همین حال ناصر حافظی رییس انسجام و ثبت احزاب سیاسی وزارت عدلیه می گوید که تعلیق فعالیت احزاب سیاسی در صلاحیت وزارت عدلیه نیست. به گفته او، حزب همبستگی از نظر وزارت عدلیه یک حزب رسمی است که می تواند به فعالیت هایش ادامه دهد.

حافظی می گوید که این حزب، به دلیل اینکه روزهای هفتم و هشتم ثور را فاجعه‌ آمیزترین و تاریک ترین روزها در زندگی مردم افغانستان خوانده است؛ فعالیت هایش از سوی مشرانو جرگه به تعلیق در آمده است. به گفته رییس انسجام و ثبت احزاب سیاسی در وزارت عدلیه، مشرانو جرگه دوسیه حزب همبستگی را به سارنوالی کشور فرستاده است که در صورت لزوم مدارک این حزب از سوی این ریاست نیز در اختیار لوی سارنوالی قرار می گیرد.

در نامه که مشرانوجرگه برمبنای آن خواهان تعلیق فعالیت‌ حزب همبستگی شده اند بر نقض ماده ٥٩ نهم قانون اساسی کشور اشاره شده است.
براساس این ماده

"هيچ شخص نمي تواند با سوءاستفاده از حقوق و آزادي هاى مندرج قانون اساسي ، بر ضد استقلال، تماميت ارضي، حاکميت و وحدت ملي عمل کند."

شماری از آگاهان امور سیاسی می گویند که تعلیق فعالیت احزاب سیاسی مخالف اصول آزادی بیان و دموکراسی در کشور است و این امر می تواند باعث نگرانی های شدیدی نسبت به محدود شدن فعالیت های سیاسی شهروندان شود.

منبع: خبر گذاری بخدی

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 380 نفر