«تعلیق فعالیت حزب همبستگی خلاف اصول ملی و بین المللی است»

SPA protest on black days

شماری از کارشناسان، فعالان حقوق بشر و سازمان های بین المللی این اقدام حکومت افغانستان را خلاف اصول ملی و بین المللی دانسته اند، که یک حزب سیاسی را برای پی گرد عدلی به لوی څارنوالی معرفی کرده و در مورد تعلیق فعالیت آن فیصله کرده است.

حزب همبستگی از سوی وزارت عدلیه افغانستان مکتوبی را بدست آورده است، که به اساس تقاضای مشرانو جرگه این حزب به لوی څارنوالی معرفی می گردد و فعالیت اش به حالت تعلیق در می آید.

اجمل هودمن یکی از کارشناسان افغان به رادیو آزادی گفت، حزب همبستگی قانون شکنی نکرده، بلکه با استفاده از حق قانونی اش صدای خود را بلند کرده است:

« من فکر می کنم در اقدام که می خواهند این حزب را منحل نمایند، و یا اعضای این حزب را محاکمه کنند، به نظر من این طلوع یک فاجعه در افغانستان است، برای اینکه کسانیکه حاکم اند می خواهند به خفه کردن صدا های آغاز کنند که صدا های مردم افغانستان و قربانیان جنگ را در افغانستان بلند می کنند، توقع دارم که با این مساله برخورد قانونی صورت بگیرد.»

حزب همبستگی چندی پیش با راه اندازی تظاهرات در کابل رویداد های هفتم و هشتم ثور را تقبیح کرد.

این حزب تمام رهبران و چهره های سابق جهادی و مقامات پیشین رژیم های کمونیستی را به جرایم جنگی متهم کرده و تصاویر آنان را به آتش کشید.

در همین حال اداره بین المللی نظارت از حقوق بشر از حکومت افغانستان خواسته است تا در مورد این فیصله اش تجدید نظر نماید.

در یک اعلامیه اداره بین المللی نظارت بر حقوق بشر، این اقدام حکومت افغانستان خلاف آزادی بیان در این کشور و اصول بین المللی خوانده شده است.

لوی څارنوالی افغانستان نیز تایید می کند که نامه رسمی را در مورد این حزب از سوی وزارت عدلیه دریافت کرده و آنرا جهت طی مراحل به څارنوالی اختصاصی امنیت ملی سپرده است.

از سوی دیگر برخی از اعضای مشرانو جرگه استدلال می کنند، که حزب همبستگی به اتهام توهین به جهاد و مجاهدین به لوی څارنوالی معرفی شده است.

داکتر زلمی زابلی رییس کمسیون سمع شکایات مشرانو جرگه به رادیو آزادی در این مورد گفت:

«این شکایت ها از طرف قوماندانان بزرگ جهادی مطرح شد که این حزب به تمام جهاد توهین کرده است، این یک ارزش اسلامی است، جهاد یک فریضه است، زمانیکه به آنها توهین می شود این را جز یک خیانت ملی چیز دیگر توجیه کرده نمی توانیم.»

اما مسوولان حزب همبستگی می گویند، که آنان به جهاد مردم افغانستان برعلیه شوروی سابق احترام دارند، اما به گفته آنان، افرادی که به نام جهاد مرتکب جنایات شده اند، باید محاکمه شوند.

سید محمود فایز سخنگوی این حزب به رادیو آزادی گفت که آنان آماده اند تا در یک محکمه علنی از خود دفاع نمایند.

با وجود خواست های مکرر شماری از سازمان ها و مردم عام در افغانستان تا حال اقداماتی در زمینه اجرای برنامه عدالت انتقالی و محاکمه مجرمین جنگی در افغانستان روی دست گرفته نشده است.

این اولین بار است که یک حزب سیاسی در افغانستان به دنبال مطرح ساختن تقاضای محاکمه جنایت کاران جنگی، به لوی څارنوالی معرفی می شود و در مورد تعلیق فعالیت آن تصمیم اتخاذ می گردد.

منبع: راديو آزادی

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 77 نفر