تصاویری از کار شاقه کودکان کارگر در بدخشان و تخار

تصاویری از کار شاقه کودکان کارگر در بدخشان و تخار

کودکان افغانستان همین که قادر شدند راست قدم بگذارند، باید کار کرده و در تهیه خرج و مصارف خانواده شان سهم بگیرند. حتا وقتی در بطن مادر به‌سر می‌برند، بایست مشقت‌های فراوانی را متحمل شوند چون مادر شان در فضای ناامن و فقر زندگی می‌کند. تولد شان هم در محیط غیرمعیاری با رنج و درد بی‌پایان صورت می‌گیرد. دختر بودن بر دردهای شان می‌افزاید. افزون بر آن، جنگ‌های تنظیمی، اشغال و حملات دولت امریکا و شرکا، حملات طالب و داعش، انتحار و انفجار که به امر روزمره مبدل شده، میلیون کودک این سرزمین را بی‌پدر ساخته که در جامعه افغانستان به‌طور عمده نان‌آور خانه اند؛ از اینرو، دستان ظریف این کشور نگونبخت باید به‌جای بازیچه و پنسل و کتاب، داس و چکش و تیشه گرفته و لقمه نانی کمایی کنند. فقر و محرومیت زندگی، گریبان‌گیر کودکان در شهر و ده است.

پیکر زخمی کابل هنوز جنایات ۸ ثور را فریاد می‌زند!

پیکر زخمی کابل هنوز جنایات ۸ ثور را فریاد می‌زند!

در ۱۶ سال اخیر، چهره کابل بدل گشت و تلاش صورت گرفت که آخرین داغ‌های وحشت و بربریت هشت‌ثوری ها هم از آن زدوده شود. ولی هنوزهم در گوشه و کنار شهر ساختمان‌ها و دیوارهایی به چشم می‌خورند که یادآور آن روزگار پرهیبت و شوم اند.

گردهمایی حزب همبستگی در تقبیح آزمایش سلاح‌های امریکا در افغانستان‎


دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر


۲۷ حمل ۱۳۹۶ (۱۶ اپریل ۲۰۱۷) – کابل: تعدادی از اعضای حزب همبستگی در اعتراض به آزمایش بزرگترین بم موسوم به «بم مادر» توسط دولت استیلاگر امریکا در ولسوالی اچین ننگرهار طی گردهمایی‌ای انزجار شان را علیه جنایات امریکا و دولت دست‌نشانده ع و غ ابراز نمودند. معترضان پلاکارد‌های حاوی شعارهای علیه سیاست‌های اشغالگرانه دولت امریکا و تصاویری از دربدری مردم نگون‌بخت افغانستان را حمل می‌نمودند. در ضمن، شعارهایی نیز سر دادند: «نه امریکا، نه بنیادگرایی – قدرت به دست مردم!»؛ «آزمایش سلاح های مخوف امریکا در افغانستان جنایت است - جنایت است جنایت!»؛ «جنگ امریکا علیه تروریزم نیرنگ است!»؛ «عامل اصلی جنگ در افغانستان امریکاست»؛ «طالب و داعش، دست‌پرورده‌های امریکا اند!»؛ «‌کوتاه‌باد دست امریکا و چاکرانش از کشور ما!»؛ «برخیزیم برخیزیم، سکوت ما ننگ ماست‌».

یادبود از دومین سالروز زجرکش‌شدن شهید فرخنده


دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر


۲۸ حوت ۱۳۹۵ – کابل: در دومین سالیاد شهادت فرخنده، جمعی از زنان حزب همبستگی در پای «منار یادبود شهید فرخنده» گردهم آمدند و به یاد فرخنده، رخشانه، تبسم و هزاران زن گمنام افغانستان که قربانی توحش بنیادگرایی گردیده‌اند، گل گذاشته شمع روشن کردند. شرکت‌کنندگان پلاکارت‌هایی حاوی تصاویر زنان قربانی و شعارهایی در دادخواهی از آنان بلند نموده بودند. حزب همبستگی در نظر داشت امسال نیز این روز را با راهپیمایی وسیع برگزار کند، اما بنابر قیدوبندهای دولت فاسد بر تجمع‌های اعتراضی، نتوانست به این خواست برسد.

گزارش تصویری از کار جمعی برای منار یادبود قتل‌عام یکاولنگ

گزارش تصویری از کار جمعی برای منار یادبود قتل‌عام یکاولنگ

به تاریخ ۱۴ عقرب ۱۳۹۵جمعی از جوانان «حزب همبستگی افغانستان» در بامیان با تعدادی از بازماندگان قتل‌عام یکاولنگ در یک کار حشر دور هم جمع شدند تا از کوه تپه‌های گوهرگین ولسوالی یکاولنگ سنگ‌های تزیینی برای منار جمعاوری و انتقال دهند. آنان از ارتفاعات بلند سنگ‌های انتخابی را بعد از کندن به پشت خود به دامن دره انتقال دادند که کار بس سخت بود زیرا هر نفر باید لااقل ۵ الی ۶ نوبت به ارتفاع ۱۵۰متر بالا می‌خزید و پشتاره‌ای از سنگ را به پایین دره می‌رساند. بعد آنان این سنگ‌ها را در فاصله طولانی به موتر باربری رسانیدند. کار ساعت ۸ صبح آغاز گردید و الی ۵ عصر ادامه یافت تا این سنگ‌ها به جایگاه اصلی در پای منار رسیدند.

ساخت منار یادبود شهدای یکاولنگ در ویران‌سرای بودا

ساخت منار یادبود شهدای یکاولنگ در ویران‌سرای بودا

چندی قبل مسافرتی داشتم به ولایت بامیان؛ ولایتی که فقر و سیه‌بختی مردمش از هر سو تیرک می‌زند اما گوش و چشم حاکمانش سالهاست کر و کور است و فقط از امنیت نسبی آن هنگامیکه سودآور به حال سردمداران قدرت باشد با طمطراق سخن می‌رانند و بس.

در کنار آن همه بدبختی‌های جاری؛ جای اندک مسرت است؛ «حزب همبستگی افغانستان» که من آن را تنها از طریق مظاهرات آن در کابل و ویب‌سایتش می‌شناختم، مناری را در یکی از ولسوالی‌های دورافتاده بامیان به یاری بازماندگان قتل‌عام بی‌دفاعان یکاولنگ به بلندای یک تپه اعمار نموده است که برای شخص من دلالت بر پویا بودن و مردمی بودن این حزب می‌کند و برای تاریخ معاصر افغانستان و فرزندان آینده کشور که در پی محاکمه جنایتکاران جنگی اند گوشه‌ای از جبر و جنایت را ثبت و تثبیت می‌نماید.

کمک کمیته تخار حزب همبستگی به بی‌جاشدگان کندز

کمک کمیته تخار حزب همبستگی به بی‌جاشدگان کندز

به سلسله همکاری‌های شهروندان ولایت تخار به بی‌جاشدگان کندز، کمیته تخار «حزب همبستگی افغانستان» نیز ۲۰۰ بسته مواد غذایی را به آوارگان مقیم کمپ‌های دشت رباط تالقان توزیع نمود. این کمک هرچند ناچیز در نتیجه همکاری مالی هواخواهان و اعضای حزب تهیه گردید که بدین وسیله از تمامی آنان اظهار سپاس می‌کنیم. اگر دوستان دیگری، بخصوص هموطنان خارج‌نشین قصد کمک به این هم‌میهنان ستمکش شانرا داشته باشند، ما می‌توانیم آنها را به نیازمندان برسانیم.

کمک به مردم آواره و بی‌سرپناه کندز و هر ولایت دیگر افغانستان امر نیک و انسانی است ولی کمک حیاتی زمانی‌ست که ما با اتحاد و مبارزه خود، علت‌العلل مصایب ملت را آماج قرار دهیم تا دیگر شاهد اینهمه فجایع نباشیم. به نظر ما کمک سیاسی (دادن آگاهی پیشرو سیاسی به مردم و متشکل ساختن آنان علیه بی‌عدالتی‌ها) ضروری‌ترین و مهم‌ترین همکاری با مردم افغانستان بحساب می‌آید.

نصب پوستر در تقبیح سالروز اشغال افغانستان توسط امریکا

نصب پوستر در تقبیح سالروز اشغال افغانستان توسط امریکا

۱۵ میزان ۱۳۹۵ (۶ اکتوبر ۲۰۱۶): عده‌ای از جوانان «حزب همبستگی افغانستان» با نصب شعارهایی در نقاط مختلف شهر کابل، پانزدهمین سالروز اشغال افغانستان توسط امریکا و ناتو را تقبیح نمودند. پوسترها که حاوی شعارها و تصاویر جنایات اشغالگران امریکایی بود، مردم را به مبارزه در برابر امریکا و غلامان طالبی و غیرطالبی‌اش فرامی‌خواند. تعدادی از تصاویر از بمباردمان‌های کور امریکا در پکتیکا و جلال‌آباد پرده بر‌می‌داشت که از سوی دولت پوشالی و رسانه‌ها زیر زده شد.

حزب همبستگی صلح واقعی و رفاه مردم افغانستان را در آزادی از قید هرگونه اشغال می‌داند و همیشه علیه حضور نیروهای اشغالگر امریکایی و مزدورانش صدا بلند کرده به آگاهی‌دهی پرداخته است. ما معتقدیم که قدرتمندشدن بی‌سابقه طالبان ددمنش، سربلند کردن داعش، معامله با گلبدین جلاد، مافیایی‌شدن جامعه و اوج تروریزیم و جنگ و کشتار و سیهروزی ملت ما همه و همه طبق برنامه‌های شیطانی امریکا و متحدانش بوده و تا روزی ادامه خواهد داشت که پایگاه‌های جنگی استعمارگران در وطن ما پابرجا اند. تحت سیطره یک نیروی جنگ‌افروز بیرونی، هیچ ملتی به آزادی و بهروزی نرسیده و نخواهد رسید.

گردهمایی اعتراضی حزب همبستگی برضد معاهده ننگین با گلبدین راکتیار

‎‎گردهمایی اعتراضی حزب همبستگی برضد معاهده ننگین با گلبدین راکتیار

دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر


اول میزان ۱۳۹۵ (۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶): شماری از اعضای «حزب همبستگی افغانستان» و شهروندان کابل گردهمایی‌ای را علیه معاهده «صلح» با گلبدین خونخوار برگزار کردند. اشتراک کنندگان شعار سر دادند که گلبدین و شرکای جرمش را هرگز نخواهند بخشید و آمدن او جز کاملتر ساختن حلقه‌ی جنایتکاران در دولت چیزی نخواهد بود. حزب همبستگی صلح واقعی را تنها در محاکمه و طرد جنایتکاران می‌داند و در گذشته نیز بارها علیه جنگسالاران تنظیمی‌ صدا بلند نموده است.

تصاویری از وحشت شورای نظاری در جاده‌های کابل

وحشت شورای نظاری در جاده‌های کابل

۱۸ سنبله ۱۳۹۵: در سالروز ترور احمدشاه مسعود، شهر کابل مثل هر سال صحنه نمایشات مسخره و زورگویانه حامیان او بود و افراد مسلح که اکثرا از پنجشیر و شمال کابل وارد پایتخت شده بودند، در وسایط نقلیه‌ حاوی بیرق های سیاه – سفید – سبز در جاده‌های شهر به گشت‌زنی پرداختند. تعداد زیادی از آنان با سرو صورت وحشتناک که یادآور جنگهای تنظیمی دهه هفتاد در کابل بود، آزادانه با خود کلاشنکوف و تفنگچه و برچه حمل کرده دست به فیرهای هوایی زدند که باعث رعب و وحشت شهریان کابل گردید. اکثر مردم و بخصوص زنان از خانه های شان بیرون نشده اکثر بخش‌های شهر برعکس روزهای دیگر خالی از مردم بود.

پولیس کابل، در برابر تفنگداران وحشی فقط تماشاگر باقی ماند و حتی در جاهایی دیده می‌شد که وسایط پولیس و اردوی ملی نیز مورد استفاده این اوباشان قرار گرفته است.

نصب شعارهایی برای بزرگداشت از قهرمانان استقلال

نصب شعارهایی برای بزرگداشت از قهرمانان استقلال

شماری از جوانان «حزب همبستگی افغانستان» به تاریخ ۲۷ اسد ۱۳۹۵ (۱۷ اگست ۲۰۱۶) به مناسبت سالروز استرداد استقلال کشور پوسترهایی را در گوشه و کنار شهر کابل نصب نمودند. پوسترها حاوی شعارهایی در یادبود از قهرمانان جنگ استقلال افغانستان و بلند کردن فریاد استقلال‌خواهی اند. این حرکت کوچک، اعتراض و ابراز خشم در برابر تبلیغات فریبنده دولت پوشالی و حکام دست‌نشانده است که از استقلال تنها نامش را تجلیل اما به بیش از چهل کشور غلامی می‌کنند. «تجلیل» دولت از این روز هرگز برای استقلال نه، بلکه برای مستقل جلوه دادن دولت تحت‌الحمایه امریکاست که خوشبختانه دیگر حنای این عوامفریبی‌های انگریزی نزد ملت رنگ باخته است. اما امسال مردم ما بصورت خودجوش و کم‌سابقه در گوشه و کنار کشور باوجود جو بدامنی و وحشت جشن استقلال را برگزار نموده ثابت ساختند که این ملت تشنه استقلال، آزادی و عدالت است و سلطه چاکران بیگانه را برای همیشه نخواهند پذیرفت.

حزب همبستگی از ۹۷مین سالروز استرداد استقلال تجلیل نمود

حزب همبستگی از ۹۷مین سالروز استرداد استقلال تجلیل نمود

۲۸ اسد ۱۳۹۵ (۱۸ اگست ۲۰۱۶): «حزب همبستگی افغانستان» از ۹۷مین سالروز استرداد استقلال افغانستان با گذاشتن اکلیل گل بر مزار شاه امان‌الله خان بزرگداشت به عمل آورد. در گردهمآیی که توسط شاخه ننگرهار حزب ترتیب داده شده بود ده‌ها تن از اعضا و هواداران حزب همبستگی اشتراک نموده بودند تا از قهرمان راستین ملت تجلیل نمایند. داکتر غلام فاروق یک تن از اعضای حزب بر مزار امان‌الله خان سخنرانی نمود و از کارنامه‌ها و خدمات او ستایش به عمل آورد. او در بخشی از سخنانش گفت:

هشت ثور، کابوسی که ادامه دارد

هشت ثور، کابوسی که ادامه دارد

در آرشیو تصاویری که از جنایات افغانستان نزدم جمع‌آوری نموده‌ام، نگاهی به عکس‌های سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ دهشت کابل انداختم. تصاویری از خانه‌های ویران، زنی که تابوتی را گرفته و ناله سر داده است، هموطن هندویی که در عبادتگاه ویران‌شده‌اش ایستاده و مشغول عبادت است، مادری که خانه‌اش ویران شده و در گوشه‌ای چشمانش را می‌فشارد... و همینطور تصاویر هولناک دیگر از جنگ‌های خاینانه کابل و قتل‌عام‌هایی که توسط روسها و مزدورانش صورت گرفته بود.

‎‎گردهمایی‌ حزب همبستگی در تقبیح سیاه‌روزهای ۸ و ۷ ثور

‎‎گردهمایی‌ حزب همبستگی در تقبیح سیاه‌روزهای ۸ و ۷ ثور

دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر


کابل؛ ۷ ثور ۱۳۹۵: اعضا و هواداران «حزب همبستگی افغانستان» گردهمایی‌ای را در تقبیح سیاه‌روزهای ۸ و ۷ ثور برگزار نمودند و شعار سر دادند که بدون محاکمه جنایتکاران ۸ و ۷ ثوری، مردم ما روی صلح و شکوفایی را نخواهند دید. در این تجمع زنان و مردان پلاکارت‌هایی با تصاویر قربانیان چهار دهه اخیر را بلند نموده بودند.

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی بیان داشت که هشت و هفت ثور دو روز نکبت‌بار و فاجعه‌آفرین در تاریخ خونین سرزمین ماست که با جنایت و ویرانی گره ناگسستنی خورده و هرگز فراموش نخواهند شد. او جنگسالاران را مزدور و وطنفروش خطاب نموده گفت:


استفاده و بازنشر مطالب این سایت در صورت ذکر منبع آزاد است.
حزب همبستگی افغانستان | www.hambastagi.org